تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

نقش ترویج در توسعه کشاورزی ایران ۱۴۰۰

چکیده :

امروزه با افزایش جمعیت تقاضا برای محصولات کشاورزی زیاد شده بنابراین کشورهای پیشرفته و به تازگی کشورهای در حال توسعه از کشاورزی صنعتی استفاده می کنند . وجود گرایش های مختلف کشاورزی از جمله ترویج و آموزش کشاورزی به ما کمک می کنند تا روند توسعه کشاورزی را سرعت بخشیم .در این تحقیق ابتدا با مفهوم ترویج و آموزش کشاورزی آشنا می شویم سپس به بررسی وضع کشاورزی در جهان و ایران می پردازیم و روشهای نوین و استفاده از مواد رادیواکتیو و روشهای بیولوژیک در کشاورزی را بررسی می کنیم و نهایتاً خواهیم گفت که ترویج چگونه به پیشرفت و رشد توسعه کشاورزی کمک می کند و در انتها به چند پیشنهاد در جهت بهبود بخش کشاورزی اکتفا می کنیم .

ترویج کشاورزی :

ترویج کشاورزی دولتی در بیست سال گذشته در بسیاری از کشورهای جهان ، از لحاظ محدودیت ها ، منابع مالی و تحت پوشش قرار ندادن تعداد زیادی از کشاورزان، مورد انتقاد جدی بوده است . ترویج کشاورزی جهت رویارویی با چالش های پیش روی خود را به سه رویکرد مجهز نموده است . این رویکردها عبارتند از : نوسازی (اصلاح) ، تمرکززدایی و خصوصی سازی .

الف)نوسازی :

دو راهبرد عمده سیاسی / نهادی ، برای نوسازی نظام های ترویج کشاورزی ملی عبارتند از : حرکت از ساختار رشته محور به سوی ساختار موضوع محور و حرکت از نظام دستوری به سوی نظام مشاوره ای .

ب)تمرکززدایی :

تمرکززدایی در ترویج عبارتست از تغییر و انتقال مسئولیت ترویج از سطح دولت مرکزی به سطوح اجرایی ، منطقه ای یا ناحیه ای که درجات مختلف تصمیم گیری عملیاتی واجرایی تا کنترل سیاسی و مدیریت مالی را شامل می شود و اهداف آن تشویق سرمایه گذاری محلی و هدایت برنامه ها ، تخصیص منصفانه‌تر و مؤثرتر منابع دولتی ایجاد انگیزه تولید و ارائه خدمات‌، کاهش هزینه خدمات ترویجی، کشف ظرفیت های محلی و پاسخ کارآمدتر به نیازهای محلی است .

ج)خصوصی سازی :

خصوصی سازی اولین بار به طور رسمی در کشور انگلستان در دهه ۱۹۸۰ مطرح شد . خصوصی‌سازی یعنی تغییر فضای حاکم بر مؤسسات دولتی به نحوی که در عین حفظ بافت اصلی فعالیت ،شرایط بازار به نحوه عمل مؤسسه طوری تأثیرگذارد که انگیزه و سازوکارهای بخش خصوصی ملاک تصمیم گیری باشد . منظور از خصوصی سازی کاستن بار دستگاه دولتی در فعالیت ها و واگذاری هر چه سریعتر عوامل تولید و عملیات اجتماعی و اقتصادی به بخش خصوصی است .

به نحوی که ابتدا مروجین با مشکل یابی در سطح محلی نیازسنجی می کنند و با اطلاع به مراکز بالا برای تصمیم گیری صحیح اقدام کرده و گاهی مثبت در جهت پیشبرد بخش توسعه کشاورزی بر می دارند .

برای رسیدن به این هدف مقدس باید به موارد زیر دقت کافی داشته باشیم :

۱-بررسی موانع موجود در مسیر اجرای برانامه های ترویجی و برطرف کردن آنها .

۲-بررسی و تعیین نیازهای آموزشی – ترویجی مجریان طرح های پیشرفته کشاورزی .

۳-تعیین اولویت نیازهای ترویجی .

hand with a green sprout 1232 250 - نقش ترويج در توسعة كشاورزي ايران 1400

فهرست منابع:

۱- کشاورزی و صنعت، ماهنامه کشاورزی، سال پنجم، شماره ۵۱٫

۲-مجد، فرامرز و محمدرضا اردکانی، ۱۳۸۲، تکنیک های هستهای در علوم کشاورزی، تهران، انتشارات دانشگاه تهران.

۳- ماهنامه مروج، آذر ۱۳۸۱، وزارت جهاد کشاورزی، معاونت ترویج و نظام بهره برداری، شماره ۲۹٫

۴- اردکانی، محمدرضا، ۱۳۸۱، مباحث نوین در کشاورزی، جزوه درسی، تهران، دانشگاه آزاد اسلامی علوم تحقیقات.

۵- سیمای سازمان تحقیقات و آموزش کشاورزی، زمستان ۱۳۸۱٫

۶- ماهنامه کشاورزی، علمی، اقتصادی و انتقادی، خرداد ماه ۱۳۸۳، شماره ۲۹۴٫

۷-مجله علمی پژوهشی علوم کشاورزی، سال نهم، شماره(۱)، بهار ۱۳۸۲٫

۸- روستا، توسعه، سال ۷، شماره ۲، تابستان ۸۳، مرکز تحقیقات و بررسی مسائل روستایی- وزارت جهاد کشاورزی.

۹-مجله علمی پژوهشی علوم کشاورزی، سال دهم، شماره (۲)، تابستان ۱۳۸۳٫

۱۰- کشاورزی و صنعت، ماهنامه کشاورزی، سال پنجم، شماره ۵۳

۱۱- پیام جهاد کشاورزی، سال اول، شماره ۶، تیر ۱۳۸۱٫

این تنها خلاصه ای از مقاله بود با خرید فایل کامل می توانید همراه با جزئیات کامل آن را مشاهده کنید !

شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ این محصول، همان لحظه قادر به دریافت محصول خواهید بود. این فرایند کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام میپذیرد.جهت پرداخت مبلغ این محصول شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ محصول را پرداخت نمایید.

  • دریافت فایل بلافاصله پس از پرداخت وجه
  • فقط با پرداخت ۳ هزار تومان

  • 10 صفحه
  • با فرمت word

نظرات بسته شده است