تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

مقاله کامل و جامع : خانواده و تعلیم و تربیت اسلامی | ۱۱ص

خلاصه مقاله :

خداوند متعال موجودات مختلفی خلق کرده و در بین آنها انسان متمایز از سایر وجود ها می باشد و این تمایز به خاطر وجود قوه ی تفکر و تعقل و به خاطر ناطق بودنش می باشد .

با توجه به این ویژگی هایی که خداوند به بشر داده است برای موفقیت و به کمال رسیدن انسان ها ، کتاب قانون و مجریانی جهت اجرای آن در بین انسان ها قرارداد حال با الگو گیری از کتاب قانون و مجریان الهی بشریت می تواند در زندگی های فردی و اجتماعی خود با رعایت نکات و تذکراتی موفقیت های مادی و معنوی را کسب کرده و به کمال میرسند و در مجموع همه ی این موفقیت ها وقتی به اوج خود میرسد که انسان در چارچوب دین مبین اسلام تعلیم و تربیت دیده باشد

« خانواده و تعلیم و تربیت اسلامی »

انسان با توجه به اینکه یکی از وجودات زنده ی این عالم است و از همان عناصری که سازنده سایر موجودات است ، ساخته شده است .اما امتیازاتی در انسان وجود دارد که او را از تمام موجودات در نظام هستی جدا می کند . وقتی انسان با توجه به یک ویژگی منحصر از تمام موجودات متمایز می شود پس یقینا زندگی انسانی دارای قاعده و قانون خاص می باشد قوانینی که هدایتگر انسان به سوی کمالات است لذا خداوند متعال برای اینکه انسانی به مقام والای انسانیت برسد هم کتاب قانونی برای بشر فرستاد هم مجری های توان مندی جهت اجرای قوانین و تعلیم آن به بشر قرار داد .

Young Girl Low Self Esteem - مقاله کامل و جامع : خانواده و تعلیم و تربیت اسلامی | 11ص

« اقسام زندگی انسانی »

زندگی انسانی به دو گونه متصور است :

الف) زندگی فردی

ب) زندگی اجتماعی

الف) زندگی فردی

زندگی فردی انسان در واقع حکم اسکلت یک ساختمان را دارد .اگر پی ریزی صحیح شکل گیرد و ستون ها کاملا مهندسی شده به هم متصل گردند عمر ساختمان زیاد خواهد بود و در برابر بلایای طبیعی مثل زلزله مقاوم خواهد بود اما اگر پی ریزی ساختمان سست و نادرست باشد قطعا عمر ساختمان کم و در برابر  بلایای طبیعی مقاوم نخواهد بود .

در زندگی فردی ، شخص در خانواده دوره های تعلیم و تربیت را گذرانده و شخصیت خود را کامل می کند و بعد از اینکه این دوره از زندگی اش را گذراند و آماده شد کم کم وارد زندگی اجتماعی می شود اگر انسان در زندگی فردی خود درست تعلیم و تربیت دیده باشد طبیعتاً وقتی وارد زندگی اجتماعی می شود انسان موفقی می شود و جامعه از وجود چنین شخصی نفع خواهد برد اما اگر تعلیم و تربیت در این برهه از زندگی درست و کامل نباشد طبیعتاً وقتی شخص وارد زندگی اجتماعی می شود یک شخصیت ناموفق خواهد بود و در جامعه هم برای خودش مشکلاتی ایجاد خواهد کرد هم برای عموم مردم زیان ها و ضررهایی را وارد خواهد کرد .

 

عوامل موثر در زندگی فردی

مباحثی که ذکر شد به خوبی روشن می کند که ثمره بخش بودن هر کس بسته به این است که از ریشه و از ابتدا درست تعلیم و تربیت دیده باشد ناگفته نماند که تعلیم و تربیت درست فقط در چارچوب دین مبین اسلام است .خداوند بزرگ در قرآن کریم می فرمایند :« إِنَّ الدِّینَ عِنْدَ اللَّهِ الْإِسْلَامُ  وَمَا اخْتَلَفَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکِتَابَ إِلَّا مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَهُمُ الْعِلْمُ بَغْیًا بَیْنَهُمْ  وَمَنْ یَکْفُرْ بِآیَاتِ اللَّهِ فَإِنَّ اللَّهَ سَرِیعُ الْحِسَابِ[۴] ، همانا دین (پسندیده) نزد خدا آیین اسلام است

و اهل کتاب راه اختلاف نپیمودند مگر پس از آگاهی به حقّانیت آن، و این خلاف را از راه حسد در میان آوردند. و هر کس به آیات خدا کافر شود (بترسد که) محاسبه خدا زود خواهد بود.واضح  است که وقتی دین مورد قبول ایزد منان خالق بی همتا، اسلام باشد لازمه اش این است که راهکارهای ارائه شده جهت رفع مشکلات و پیشرفت در زندگی کاملترین و پیشرفته ترین راهکارها می باشد .

o SHY TODDLER facebook - مقاله کامل و جامع : خانواده و تعلیم و تربیت اسلامی | 11ص

 

دوست و هم نشین

عامل دوم که تاثیر بسزایی دارد دوست و هم نشین افراد می باشد .به گونه ای که نحوه ی برخورد دوستان یک فرد با او و ارزش هایی که به آن پایبندند،در تصویری که او از خدا و مکان های منسوب به خداوند مثل اماکن مقدسه به دست می آورد و نیز باورهای همسو با این گرایش ها ، بسیار موثر خواهند بود .

دوست و هم نشین اهمیت بسیار زیادی در زندگی همه ی انسان ها دارد یک فرد به دوست و هم نشین صمیمی نیاز دارد تا راز های خود را با او مطرح کرده و به درد و دل با او بپردازد . در این مرحله اگر دوست و هم نشین افراد کسی باشد که تحت تعلیم و تربیت اسلامی بوده این رفاقت نتیجه ی مطلوبی را داراست اما اگر هم نشین افراد شخصی لاابالی باشد این دوستی مسلما نتایج خطرناکی به دنبال خواهد داشت .حضرت امیرالمومنین علیه السلام می فرمایند : «جَلیسُ الخَیرِ نِعمَهٌ، جَلیسُ الشَّرِّ نِقمَهٌ؛ همنشین خوب نعمت و همنشین بد، بلا و مصیبت است.»[۸]

معیارهای انتخاب دوست و هم نشین

انتخاب دوست و هم نشین یکی از مهم ترین و سرنوشت سازترین و پرتاثیرترین انتخاب و تصمیم فرد در زندگی اش می باشد .

از آنجایی که باید بداند دوست واقعی و حقیقی کیست ؟ و دوست ظاهری(که در واقع دشمن اوست) چه کسی می باشد ؟ ما در این بخش به چند معیار در دوست یابی و دوست نیک اشاره می کنیم .

 زندگی اجتماعی

در این دوره از زندگی شخص اندوخته هایی که در دوران زندگی فردی بدست آورده به کار می گیرد .به بیانی دیگر شخص با توجه به آموزش ها و تعلیم و تربیتی که دیده است طبق آن وارد زندگی اجتماعی می شود حال در این برهه از زندگی اگر آموزش هایی که گذرانده در چارچوب دین مبین اسلام باشد از باب نمونه فرد با توجه به استعدادی که دارد وقتی مشغول به حرفه ای باشد قطعاً الگویش رعایت حلال و حرام الهی خواهد بود .

چرا که تربیت وقتی درست باشد وجدان درونی انسان بیدار بوده و در تمام دوران زندگی اش تلاش خواهد کرد ضمن کسب موفقیت های مادی و معنوی نظر لطف و رضایت خداوند متعال را نیز به دست اورد .شاید برای عموم جالب باشد که چرا ما دائم تاکید می کنیم که تعلیم وتربیت تحت چارچوب دین مبین اسلام باشد !!

 

 

این تنها خلاصه ای از مقاله بود با خرید فایل کامل می توانید همراه با جزئیات کامل آن را مشاهده کنید !

شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ این محصول، همان لحظه قادر به دریافت محصول خواهید بود. این فرایند کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام میپذیرد.جهت پرداخت مبلغ این محصول شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ محصول را پرداخت نمایید.

  • دریافت فایل بلافاصله پس از پرداخت وجه
  • فقط با پرداخت ۱ هزار تومان
  • 11 صفحه
  • با فرمت word

نظرات بسته شده است