تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

مقاله در مورد گیاهان و کاربرد های آن | ۲۴ص

گیاه (Plant) در زیست شناسی معمولا” به یک موجود زنده درحوزه رده بندی گیاهان اطلاق می شود. شاید در کاربردهای روزمره این واژه آنچنانکه درذیل تعریف شده بکار نرود.

گیاهان جزیی جداناپذیر از زیست بوم انسانها و حیوانات هستند و از این رو توجه و مراقبت از آنها وظیفه ماست در این مقاله به توضیحی درباره گیاهان به زور کلی و همچنین موضوع جالبی با این عنوان که گیاهان هم حس دارند و هم اینکه از گیاهان برای درمان بسیاری از بیماریها استفاده می شود, پرداخته شده است

ساقه برگ ها و گل هایی دارد که اندام های تولیدمثل گیاه را در خود دارند. گل ، میوه و دانه تولید می کند.دانه گیاهکی است که به همراه ذخیره ای از غذا در پوستی محافظ قرار دارد و در شرایط مناسب به سرعت گیاهی جدید پدید می آورد. گل ها دارای گل برگ هایی با رنگ های مختلف اند. معدودی از گیاهان مثل «خرمالو» گل برگ های سبز رنگ شبیه به برگ دارند و بعضی از درختان گل های بدون گل برگ اند.

طبقه بندی حوزه رده بندی گیاهان

منشاء کلیه موجودات زنده متعلق به حــــــــــوزه گیاهان ، گروهی به نام جلبک سبز است که اشکـــال باقی مانده آن (paraphyletic) بوده وبصورت انواع گوناگونی در این قسمت یا درمیان آغازیان وجود دارند.جلبکهای سبز دارای کلروپلاستهایی هستند که در بر گیرنده کلروفیل a و b می باشند که بوسیله غشاهای دولایه به هم متصل هستند و دارای انواع گوناگونی تاژکدار، انبوه زی ، میله ای و حتی چند سلولی ابتدایی می باشند.

636155832089818851benefits of green tea with lemon in urdu 13 - مقاله در مورد گیاهان و کاربرد های آن | 24ص

بسیاری از آنها عمدتا” هاپلوئید ( تک لاد) هستند اما بقیه ، بین گونه های هاپلوئید و دیپلوئید ( دولاد) که گامتوفیت و اسپروفیت نامیده می شوند دارای تناوب نسل می باشند.

در مرحله ای از دوران پالئوزوئیک گیاهان پیچیده و چند سلولی(رویان رستها ) بر روی زمین نمایان شدند. در این گونه های اولیه جدید ، گامتوفیت و اسپروفیت از نظر شکل و عملکرد بسیار متفاوت بودند ، اسپروفیت کوچک باقی ماند و در کل زندگی کوتاه خود وابسته به والد خود بود. گروههای موجود در این ساختار مشترکا” خزه ها نامیده می شوند.

رده های گیاهان

ممکن است بخواهیم علاوه بر طبقه بندی علمی گیاهان یا روشهای مردم پسند تر براساس این سیستم ، به طبقه بندی گیاهان با روشهای متفاوت دیگری بپردازیم که در ذیل به بررسی برخی از آنها می پردازیم:
ممکن است گیاهان بر مبنای الگوهای رشد فصلی اشان مرتب شوند. البته گیاهان ساده مثل جلبکها دوران زندگی کوتاهی دارند و اصطلاحهای زیر در مورد آنها بکار نمی رود اما جمعیت جلبکها عموما” فصلی هستند.

  • سالانه : زندگی و تولید مثل در یک فصل رشد و نمو.
  • دوسالانه : زندگی در دو فصل رشد و نمو ؛ تولید مثل معمولا” در سال دوم

مزایای وجود گیاهان و درختان در زندگی انسان

 

بسیاری از نیازهای انسان را گیاهان و درختان تامین می کنند. بیشتر نیاز انسان به خوراک، پوشاک، انرژی و نیازهای دارویی انسان همگی از گیاهان و میوه بوته های گوشتی تامین می شود.

جانوران نیز حیات شان وابسطه به وجود گیاهان میوه های گوشتی، بوته ها است. تامین اکسیژن، جذب کربن موجود از محیط و جذب آب باران در خاک، وظیفه پایداری خاک و جلوگیری فرسایش خاک ( بادهای تند و باران های رگبار ) از دیگر مزایای وجود درختان و گیاهان در محیط به شمار می رود.

فضای سبز و عطر گل گیاهان آرامش، لذت و شادی را برای انسان به ارمغان می آورد. محل های مهم پوشیده از درختان و فضای سبز بهترین مکان برای تفریح و گذراندن اوقات فراغت انسان است. وجود فضای سبز و درختان می تواند محیط زیست را در چشم اندازها فرحناک جلوه دهد و موجب افزایش عمر انسان شود.

 

موارد استفاده از گیاهان

مقدمه معمولا گیاهان برای زیباسازی مناظر با استفاده از ویژگی‌های زیبایشان بکار می‌روند. عبارت استفاده کاربردی از گیاهان بیانگر این مطلب است که گیاهان علاوه بر زیباسازی محیط وظایف دیگری نیز در فضای سبز انجام می‌دهند.

گیاهان با داشتن ویژگی‌هایی نظیر ارتفاع و گستردگی ، برای رشد در فضای سبز نیازهای تربیتی دارند.

اخیرا بیشتر ویژگی‌های کاربردی گیاهان شناخته شده است. گیاهان می‌توانند بطور کاربردی برای حل بعضی از مشکلات محیطی در مکانهایی که استعداد آن را دارند، مورد استفاده قرار گیرند.این کاربردها ممکن است شامل نیاز به خلوت و تنهایی ، حمایت از اشعه و نور مستقیم خورشید در پنجره‌ها یا سایه روی یک ایوان باشد. یک ردیف کم عرض از درختچه‌های باریک در مرزهای یک مسیر می‌تواند صدا را کاهش دهد

d02f71b92741df8299c3d1974892047d - مقاله در مورد گیاهان و کاربرد های آن | 24ص

کاربرد گیاهان در تولید محصولات آرایشی

تقریبا بیشتر گیاهان سیاره ما، رمز و رازهایی ناشناخته برای علم هستند. از بیش از ۴۰۰ هزار گونه گیاهی روی زمین، تنها ۲۰ درصد آنها بطور کامل مطالعه شده اند.

دانشمندان قرنهاست که گیاهان را مطالعه کرده اند اما هنوز چیزهای بسیار زیادی برای یادگیری و مطالعه وجود دارد. در آتن، محققان تلاش می کنند که برخی از معماهای گیاهان را حل کنند.

در یک پروژه تحقیقات اروپایی، حدود دو هزار گونه از گیاهان از سراسر جهان و مناطقی مانند اقیانوس آرام جنوبی، آفریقا، آمریکای لاتین و مدیترانه جمع آوری شده اند.

نیکولاس فوکیالاکیز پژوهشگر فیتوشیمی (بررسی خواص شیمیایی و دارویی گیاهان) و فارماکوگنوزی (مطالعه مواد دارویی از منابع طبیعی ) از دانشکده داروسازی دانشگاه آتن می گوید: «یونان و بویژه حوزه مدیترانه ایش، یکی از مراکز مهم تنوع زیستی در جهان است. بیشتر گیاهان این منطقه بومی و منحصر بفرد هستند. به همین خاطر این گیاهان را به منظور مطالعه و کشف مواد تشکیل دهنده شان جمع آوری می کنیم.»

 

کاربرد گیاهان در خانه

گیاهان علاوه بر زیبایی که به خانه شما به ارمغان می آورند ، میتوانند کاربردهای ویژه ای در خانه و محل کار داشته باشند.

بعضی از گیاهان تصفیه کننده هوا هستند. همچنین گیاهان به شما انرژی میدهند و شادابی و طراوت را به خانه می آورند.

۱پر کردن محل خالی

گیاهان زیبا میتوانند محل های خالی را با برگهایشان به شکل یک جنگل کوچک نمایش دهند.

۲روشن کردن یک سطح:

گیاهان گلدار می توانند به این منظور استفاده شوند. در یک اتاق انواعی از نقاط تاریک و گرفته وجود دارد. گیاها با برگ های مشخص مانند Dracaena marginata، بالارونده ها یا گیاهان آویز را می توان روی تاقچه ها در مقابل دیوار های خالی قرار داد. از آنجا که برخی از نقاط تاریک مانند کناره ها دارای شرایط ضعیف نوری هستند باید از گیاهان سازگار با این شرایط استفاده کرد( مانند سانسوریا و فیلودندرون

 

این تنها خلاصه ای از مقاله بود با خرید فایل کامل می توانید همراه با جزئیات کامل آن را مشاهده کنید !

پشتیبانی (از طریق تلگرام) : ۰۹۳۹۱۰۷۵۱۰۸

شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ این محصول، همان لحظه قادر به دریافت محصول خواهید بود. این فرایند کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام میپذیرد.جهت پرداخت مبلغ این محصول شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ محصول را پرداخت نمایید.

دریافت فایل بلافاصله پس از پرداخت وجه

فقط با پرداخت ۲ هزار تومان

در ۲۴ صفحه

فایل word

نظرات بسته شده است