تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

مقاله جامع در مورد توان نظامی ایران

ایران کشوری قدرتمند در منطقه خاورمیانه و حتی اسیا است. کشوری که با بومی سازی مدرن ترین موشک ها و تجهیزات نظامی و تجربه ۸ سال جنگ توانسته یک قدرت بزرگ در دنیا باشد.

آیا قدرت نظامی ایران چقدر است ؟

خیلی خلاصه و ساده بخواهیم بگویم قدرت نظامی ایران در دنیا بی نظیر است. این را خود غربی ها اعتراف کرده اند و می دانند ایران یک ابر قدرت است و حمله به ایران امکان پذیر نیست.

ایران بعد از ۸ سال جنگ و بجربه های خوبی که در جنگ بدست آورده بود دست به تولید و بومی سازی تجهیزات نظامی زد. دانشمندان ما امروزه دست به ساخت پیشرفته ترین تجهیزات نظامی زده اند.

ایران اولین آزمایش سامانه دفاع هوایی خود موسوم به باور ۳۷۳ را انجام داده است، سامانه‌ای که گفته می‌شود برابر یا نسخه کپی برداری شده از سامانه اس ۳۰۰ روسیه است.

 

دو سؤال نظامی

آن طور که برمیآید همواره دو سؤال اساسی ذهن محققان نظامی امریکا را به خود مشغول کرده است. نخست این که ایران در اوضاع و احوال بعد از جنگ، برای امریکا، متحدان و دوستانش تا چه اندازه تهدید کننده است؟ به عبارت دیگر تهدیدات ایران در منطقه تا چه حد جدی است؟ و سئوال دوم این که چگونه میتوان به بهترین وجه با این تهدیدات به مقابله برخاست؟ آیا رفتار نظامی امریکا در منطقه ایران را خشمگین میسازد و به اقدامات خصمانه متوسل میشود یا این که موجب بهبود روابط ایران با جهان خارج میشود؟ در پاسخ به دو سؤال فوق، محققان نظامی امریکا تحلیلهای مختلفی را ارائه کرده‌اند.

مایکل آیزنشتات، کارشناس موسسه مطالعات سیاست خاورنزدیک واشنگتن، را باید نخستین کسی دانست که به تحقیق در مورد وضعیت نظامی ایران پرداخته و نتیجه مطالعات خود را تحت عنوان قدرت نظامی ایران؛ قابلیتها و نیتها ۱ به چاپ رساند. سپس مارک رابرتز، از مؤسسه مطالعات استراتژیک و دانشگاه دفاع ملی کتابش را تحت عنوان شرکت سهامی نظامی ایران۲ … منتشر ساخت.

7744699 972 - مقاله جامع در مورد توان نظامی ایران

 

اهداف و نیات ایران

در نگرش بدبینانه (آیزنشتات و رابرتز) قدرت نظامی ایران برای امریکا و کشورهای منطقه تهدید کننده و خصمانه تفسیر میشود و دید خوشبینانه (کوردزمن) قدرت نظامی ایران را چندان موفق ارزیابی نمیکند و تلاش مینماید تا به شبهات و ایرادات وارده به سیاستهای دفاعی و تقویت بنیه نظامی ایران پاسخ سنجیده بدهد. به همین دلیل استدلال میکند که ایران به منظور کسب قدرت، اعتبار، نفوذ، خودکفایی نظامی، قدرت بازدارندگی و برای تحقق اهداف زیر، بنیه نظامی خود را تقویت میکند:

۱- جایگزین ساختن تجهیزاتی که در دوران جنگ تحمیلی از کار افتادهاند؛

۲- کسب توانایی سلطه بر خلیج فارس؛

۳- کسب توانایی برای بستن تنگه هرمز در زمان بحران و تحت نظارت درآوردن خروج نفت از تنگه هرمز و به این وسیله تقویت اهرم سیاسی و اقتصادی خود؛

نگاه خوشبینانه را میتوان در سه نکته خلاصه کرد:

اولاً، هدف ایران از تقویت بنیه نظامی بازیافتن نقش خود به عنوان بازیگر عمده در صحنه منطقهای و جهانی است.

ثانیاً، اگر چه توان بالقوه ایران قابل توجه است، ولی بسیاری از اخبار مربوط به افزایش توان نظامی ایران با اغراق توا‡م است؛ از این رو کوردزمن معتقد است که ایران در کوتاهمدت خطر جدی برای امریکا و اسرائیل محسوب نمیشود.

ثالثا، ایران فاقد تحرک استراتژیکی لازم یا توان قدرت نهایی موثر است و تجهیزات و امکانات فرماندهی و کنترل رزمی این کشور به هیچ وجه قابل مقایسه با امکانات مشابه کشورهای عربی نیست.

لزوم تجدید نظر در مهار

در پاسخ به این سؤال که آیا رفتار امریکا در قبال ایران صحیح است یا نه، رویکرد بدبینانه استدلال میکند که باید در مقابل ایران ایستاد و این کشور را به شدت از جنبه نظامی و اقتصادی مهار کرد اما رویکرد خوشبینانه استدلال میکند که در قبال رفتار ایران میان مقامات امریکا، روسیه، اروپا و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس نظر یکپارچه و جامعی وجود ندارد و همین موضوع باعث شده تا امریکا تنها بماند.

این رویکرد سپس به مقامهای امریکایی توصیه میکند که اولاً باید میان مهار سیاسی و مهار اقتصادی از یک سو و مهار نظامی از سوی دیگر تفکیک قائل شد. ثانیاً، شیوه مقابله با تهدیدات ایران آن طور که در سیاست مهار دوجانبه پیشبینی شده است موفق نیست و از این رو مصلحت دولت آمریکا در تجدید نظر در مهارهای سیاسی و اقتصادی و نه تغییر در مهار نظامی میباشد.

n00069277 b - مقاله جامع در مورد توان نظامی ایران

 

 جنگ بدون مرز:

دو عامل اساسی وجود دارد که عوامل اصلی تردید آمریکا در ورود به ماجراجویی نظامی با ایران به شمار می‌ورد، اول اینکه منحصر شدن این جنگ در مرزهایی که آمریکا می‌خواهد باقی بماند، سخت است. نکته دوم اینکه جنگ بر ضد ایران اولین جنگی خواهد بود که ارتش آمریکا بر اساس شرایط جنگ‌های نوین باید وارد آن شود، چرا که ایران ارتشی متعلق به یک قرن پیش ندارد، بلکه ایران به خوبی نقاط قوت آمریکا را شناخته و تجهیزات لازم برای از بین بردن کارآیی آن ها را فراهم کرده است.

 

این تنها خلاصه ای از مقاله بود با خرید فایل کامل می توانید همراه با جزئیات کامل آن را مشاهده کنید !

شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ این محصول، همان لحظه قادر به دریافت محصول خواهید بود. این فرایند کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام میپذیرد.جهت پرداخت مبلغ این محصول شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ محصول را پرداخت نمایید.

  • دریافت فایل بلافاصله پس از پرداخت وجه
  • فقط با پرداخت ۲ هزار تومان

  • 15 صفحه
  • با فرمت word

نظرات بسته شده است