تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

مقاله جامع : تنوع زیستی

مقدمه

تنوع زیستی عبارت است از اشکال مختلف حیات بر روی سیاره زمین و مفهومی است که امروزه در سه سطح ژن، گونه و اکوسیستم بررسی می‌شود. اما این واژه در سطح گونه شناخته شده‌تر بوده و کاربرد بیشتری دارد.

در شرایط کنونی، سیاره ما زیستگاه چندین میلیون گونه در قالب حدود یکصد شاخه است؛ تقریبا یک میلیون و هشتصد هزار گونه توسط دانشمندان شناسایی شده است ولی برآوردهای موجود نشان می‌دهد که پنج تا ۱۵ میلیون گونه زنده در حال حاضر در زیست کره زندگی می‌کنند، زیرا بسیاری از گروه‌های موجودات زنده هنوز به طور دقیق شناسایی و مطالعه نشده‌اند.

همچنین، سالانه بیش از پانزده هزار گونه جدید توسط دانشمندان معرفی می‌شود و گونه‌های دیگری نیز در طول زندگی ما انسان‌ها تکامل می‌یابند.

تنوع زیستی - مقاله جامع : تنوع زیستی

 

چرا تنوع زیستی مهم است؟

اما چرا تنوع زیستی دارای اهمیت است؟ آیا واقعاً اهمیتی دارد؟ اگر این بخش وسیع از انواع گونه ها وجود نداشت چه اتفاقی می افتاد؟

تنوع زیستی بستر و زیر ساختار حیات ما را حفظ می کند، به هنر ما الهام می بخشد، موجب تقویت و پیشرفت اقتصاد ما می شود، … و سرانجام آنکه تنوع زیستی سیاره ما را حفظ می کند

تنوع زیستی عملاً توانایی انواع گونه ها (بدون توجه به کوچکی یا بزرگی آنها) را در جهت افزایش کارایی، مقاومت و سازگار شدن در برابر محیط افزایش می دهد.

بنابراین تنوع زیستی برای انسان بسیار مهم می باشد زیرا تنوع و افزایش گونه های گیاهی به معنی افزایش محصولات غذایی برای انسان و تنوع و افزایش گونه های جانوری به معنی پایدار بودن محیط زیست در جهت تعادل طبیعت می باشد.

برای نمونه در یک اکوسیستم به دنبال ا افزایش شکار پرندگانی که از ملخ ها تغذیه می کنند، جمعیت ملخ ها به طور بی رویه افزایش می یابد و ملخ ها برای تامین غذا به طور دسته ای به مزارع کشاورزی حمله ور می شوند. این تخریب مزارع حاصل بر هم زدگی تنوع زیستی و تعادل اکوسیستم است.

کاهش تنوع زیستی و انقراض

این نگرانی وجود دارد که فعالیت های انسانی باعث انقراض گسترده در انواع گونه ها شده است. نتایج بدست آمده از بررسی انواع مختلف گونه های جانوری، جنگل ها و اکوسیستم های مختلف، همچنین گونه های جانوری و گیاهی آبزی، حاکی از کاهش تنوع بسیاری از گونه ها و یا نابودی بعضی از انواع گونه ها در اکوسیستم است. از این رو برنامه ریزی برای بهره برداری پایدار از منابع طبیعی و مدیریت صحیح در استفاده از آن ها، می تواند باعث رفع تدریجی این مشکل و سایر مشکلات زیست محیطی گردد.

تنوع زیستی و نقش آن در محیط زیست

مفهوم تنوع زیستی به صورت عام به شکل های متنوع حیات روی زمین، همچنین به گوناگونی زیستی این نوع از حیات اشاره دارد. در نگاهی دقیق تر تعداد گونه های گیاهی، جانوری و میکروارگانیسم ها، تنوع شگفت انگیز ژن ها در این گونه ها، تفاوت بسیار در اکوسیستم های موجود در سطح سیاره زمین – از قبیل بیابان ها، جنگل های بارانی، تپه های مرجانی- همه بخشی از تنوع زیستی زمین هستند.

تنوع زیستی از سه مفهوم مرتبط به هم تشکیل شده است:

تنوع ژن، تنوع گونه و تنوع بوم (اکوسیستم). تنوع زیستی گوناگونی حیات است. تنوع زیستی مجموعه ای از موجودات زنده به شکل های گوناگون است.

تنوع زیستی، یک تک سلولی در اعماق اقیانوس و یا یک بوته گوجه فرنگی روی خاک یا یک آهوی زیبا در دشت است. تنوع زیستی، تفاوت در شکل و نوع درختان یک جنگل، جانوران یک بیشه یا ساختمان بدن یک یوزپلنگ است.

جانوران معیار چه موجوداتی هستند؟

جانوران با محیط زیست خود ارتباطی پیچیده و شگفت انگیز دارند. برای مثال، فیل بزرگترین پستاندار خشکی است و به غذای فراوان احتیاج دارد اما وقتی در دشت های پهناور آفریقا یا علفزارهای بلند و انبوه شمال شرقی هندوستان باشد، دیگر چندان بزرگ جلوه نمی کند و این مناطق کاملاً برای حرکت و تغذیه او مناسب است.

این علفزارها با آبی که هنگام باران موسمی از رودهای منطقه سرازیر می شود، سیراب شده و حتی گِل و لای فراوانی که پس از باران رسوب می کند نیز باعث رشد سریع تر گیاهان می شود. فیل ها این علفزارها را لگدمال کرده و از آنها تغذیه می کنند. اما با این کار، آسیبی به محیط زیست نمی رسد.

 

انسان ها چگونه تعادل محیط زیست را بر هم می زنند؟

جدا از اثرات شیمیایی که انسان ها در طبیعت به وجود می آورند و جدا از نابود کردن جنگل ها برای مصارف صنعتی، می خواهیم به جابجایی حیوانات اشاره کنیم.

در بسیاری از نقاط جهان، از جانورانی مانند میمون، خرس و مار برای نمایش و سرگرم کردن مردم استفاده می شود. این کار ممکن است باعث سرگرمی و تفریح عده ای شود اما معمولاً جانوران بابت این سرگرمی بهای سنگینی می پردازند. آنها را در جنگل اسیر کرده و اغلب با آنها رفتاری بی رحمانه دارند. برای مثال، گاهی هنگام تعلیم خرس ها دهان شان را می دوزند و بی رحمانه کتک شان می زنند.

مارها نیز قربانی بی رحمی انسان هستند. بیست تا سی مار جان شان را از دست می دهند تا یکی از آنها زنده و سالم به شهر برسد. بسیاری از این مارها در اسارت، لب به غذا نمی زنند و به همین دلیل می میرند.

 

tanavoZesti 660x330 - مقاله جامع : تنوع زیستی

تنوع زیستی؛ گردشگری واشتغال

ایران با دارا بودن اقلیم های متفاوت از تنوع زیستی گیاهی و جانوری متنوعی برخوردار است، بر اساس آمار اعلام شده بیش از هزار و ۴۰۰ گونه مهره دار در کشور وجود دارد.اما عوامل مختلفی مانند تغییراقلیم، تخریب زیستگاه ها، جاده سازی، دخل و تصرف اراضی طبیعی، از بین بردن پوشش گیاهی، انواع آلودگی ها، صید و شکار بی رویه و ورود گونه های غیربومی برخی از عوامل تهدید این گونه ها است.
بر اساس اعلام اتحادیه‌ بین‌المللی‌ حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی ( IUCN ) حدود ۱۰۶ گونه در ایران در رده های مختلف در معرض تهدید شامل بحرانی، در معرض خطر انقراض و آسیب پذیر قرار دارند که از این میان ماهیان ۴۳ گونه، دوزیستان چهارگونه، خزندگان ۱۴ گونه، پرندگان ۲۷گونه و پستانداران ۱۸ گونه هستند که در فهرست سرخ این اتحادیه قرار دارند.

 

این تنها خلاصه ای از مقاله بود با خرید فایل کامل می توانید همراه با جزئیات کامل آن را مشاهده کنید !

شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ این محصول، همان لحظه قادر به دریافت محصول خواهید بود. این فرایند کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام میپذیرد.جهت پرداخت مبلغ این محصول شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ محصول را پرداخت نمایید.

  • دریافت فایل بلافاصله پس از پرداخت وجه
  • فقط با پرداخت ۳ هزار تومان

  • 23 صفحه
  • با فرمت word

 

نظرات بسته شده است