تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

مقاله ای کامل در مورد پرندگان و ساختار زندگی آنها

 

پرندگان مهره داران خونگرمی هستند که بال، پر و یک منقار دارند، دندان ندارند، اسکلتی دارند که در آن استخوان های زیادی با هم ترکیب شده و نیز استخوان های زیادی در آن غایب هستند، و یک کارایی بی نهایت زیادشان، سیستم تنفسشان است. پرندگانی که پرواز می کنند استخوان های قوی، پوک و ماهیچه های پرواز قدرتمند دارند.

بیشتر پرندگان می توانند پرواز کنند. پرندگان یک قلب بسیار قوی و یک راه مؤثر تنفس دارند-اینها برای این که پرندگان پرواز کنند لازم هستند. همچنین پرندگان موقعی که پرواز می کنند انرژی فوق العاده زیادی را مصرف می کنند و بنابراین نیاز دارند تا مقدار بسیار زیادی غذا بخورند تا قدرت پرواز داشته باشند.

نه همه جانورانی که پرواز می کنند پرنده هستند و نه همه پرندگان می توانند پرواز کنند. توان پرواز کردن در طول تاریخ بارها و به طور جداگانه در میان موجودات مختلف زمین به وجود آمده است. خفاش ها (پستاندارانی که پرواز می کنند)، پتروسوروس (خزندگانی که از زمان دایناسورها پرواز می کنند) و حشراتی که پرواز می کنند پرنده نیستند.

بین ساختار بدن پرندگان و جایی که زندگی می‌کنند و غذایی که می‌خورند، هماهنگی خوبی وجود دارد. پرندگان شکارچی مثل قرقی ها، چنگال‌های قوی، چشمانی تیزبین و منقارهای قلاب مانند دارند تا بتوانند جانوران کوچکی را که در فاصله‌ای دور و در لابه‌لای علف‌ها پنهان شده‌اند، بیابند و شکار کنند.

پرندگان در همه جای دنیا زندگی می‌کنند و دارای ۰۰۰/۱۰ گونه‌اند. آنها تنها جانورانی هستند که دارای پر و بال‌‌اند؛ اما برخی از پرندگان نمی‌توانند پرواز کنند. همه پرندگان تخمگذارند و بیشتر آنها برای خود لانه می‌سازند، جوجه‌ها در لانه از تخم بیرون می‌آیند.

برخی از پرندگان در آب یا نزدیک آن زندگی می‌کنند. این پرنده که «جاکانا» نام دارد، دارای پاها و چنگال‌های دراز است

برخی از پرندگان مثل پرندگان بهشتی دارای پرهای رنگین و براق هستند. بیشتر نرها دارای پرهای رنگین‌اند که از این ویژگی برای جلب پرندگان ماده استفاده می‌کنند

برخی از پرندگان در آب یا نزدیک آن زندگی می‌کنند. این پرنده که«جاکانا» نام دارد، دارای پاها و چنگال‌های دراز است. این ویژگی‌ پرنده را قادر می‌سازد تا به راحتی روی برگ‌های شناور راه برود. بر خلاف بیشتر پرندگان، در این گونه، پرنده‌ نر از تخم‌های نگهداری می‌کند، نه ماده.

بیشتر پرندگان مثل کلاغ زاغی، دارای اسکلتی سبک، ماهیچه‌های سینه قوی، منقار محکم و چشمانی در دو طرف سرند. تقریباً همه پرندگان می‌توانند از طریق تولید صدا با همنوعان خود ارتباط برقرار کنند.
پرندگان بیشتر دارای پرهایی با رنگ‌های مات هستند.

این ویژگی کمک می‌کند تا آنها بتوانند خود را در محیط زندگی خود پنهان کنند؛ اما برخی از پرندگان مثل پرندگان بهشتی دارای پرهای رنگین و براق هستند. بیشتر نرها دارای پرهای رنگین‌اند که از این ویژگی برای جلب پرندگان ماده استفاده می‌کنند.

انواع حرکت: پرواز، دویدن و شنا

شیوه نقل و انتقال پرنده ها کاملاً با هم متفاوت است. بیشتر آنها می توانند پرواز کنند، بعضی می توانند خیلی خوب بدوند و بعضی شنا می کنند و برخی ترکیب آنها را انجام می دهند. بعضی از پرندگان نمی توانند پرواز کنند. شترمرغ سریع ترین پرنده دونده است اما نمی تواند پرواز کند.

شتر مرغ همچنین سریع ترین دونده دوپا در میان همه جانوران روی زمین است. شترمرغ بزرگ ترین پرنده هم هست.
بیشتر پرندگان می توانند پرواز کنند.

در پرندگان بال های پرواز شکل گرفته تا امکان بالا رفتن را در آنها به وجود آورد و به آنها اجازه دهد تا پرواز کنند. این جانوران سبک وزن به خاطر پرواز کردن با شرایط آب و هواییشان تطبیق پیدا کرده اند. پرواز آنها را به شکارچیان قابلی تبدیل کرده و به آنها اجازه می دهد از دست شکارچیان گرسنه (مثل گربه ها) فرار کنند.

همچنین پرواز آنها را از آب و هوای ناملایم دور می کند (به وسیله مهاجرت). شاهین تیزپر یکی از سریع ترین پرندگان است که با سرعت ۹۰ مایل در ساعت شیرجه می زند (بعضی ها می گویند که آنها می توانند با سرعت بیش از ۲۰۰ مایل در ساعت شیرجه بزنند).

پرها:

انواع مختلفی از پرها وجود دارند که کاربردهای مختلفی دارند.
پرها برای این اهداف مورد استفاده قرار می گیرند:
پرواز: پرهای پرواز در بال ها و دم پرندگان رشد می کند.
عایق حرارتی: پرهای نرم زیرین که نزدیک پوست رشد می کنند پرندگان را از خیلی سرد و یا خیلی گرم شدن حفظ می کنند.

جفت گیری: این امر به شدت از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است. پرندگان مذکر اغلب رنگشان روشن تر از پرندگان مؤنث است.

این امر پرندگان مؤنث را به سوی پرندگان مذکر به منظور جفت گیری جذب می کند. پرندگان مؤنث بیشتر به رنگی نیاز دارند که به آنها کمک کند تا خودشان را هنگامی که از جوجه هایش مراقبت می کنند مخفی کنند (اگرچه پرندگان مذکر هم اغلب از جوجه ها مراقبت می کند، با یا بدون جفت مؤنث). طاووس مذکر رنگ خیلی درخشانی دارد. طاووس مؤنث رنگش قهوه ای مات است.

photo 2017 04 14 12 52 34 - مقاله ای کامل در مورد پرندگان و ساختار زندگی آنها

تغذیه:

پرندگان امروزی هیچ دندانی ندارند (پرندگان باستانی دندان داشتند). پرندگان زبان دارند، اما برخلاف زبان ما زبان پرنده در داخلش استخوان دارد. بعضی از شکارچیان شگفت انگیز مانند عقاب ها، دید تیزی دارند که پنج تا شش برابر تیزتر از دید چشم انسان است. آنها می توانند طعمه کوچکی را از یک مایلی علامت گذاری کنند.

پرندگان بیشتر وقتشان را صرف جست و جوی غذا می کنند. بیشتر پرندگان حشره خوار هستند (آنها حشره می خورند). بعضی از پرندگان، مثل جغدها و عقاب ها گوشتخوار هستند. بعضی از پرندگان مثل مرغ مگس خوار، باقرقره و غاز کانادایی گیاهخوارند. بقیه پرندگان مانند سار، هم گیاهخوار و هم گوشتخوارند. بعضی از پرندگان (مانند توکان) میوه خوارند.

بیشتر پرندگان دید تیزشان را برای پیدا کردن غذا مورد استفاده قرارمی دهند. آنها از منقار و فکشان برای گرفتن ساس ها، کرم ها، پستانداران کوچک، ماهی، میوه، دانه ها و شهد استفاده می کنند. پرندگان در کنترل طبیعی حشرات و در پراکندگی تخم گیاهان نقش خیلی مهمی بازی می کنند. بعضی از پرندگان، مثل مرغ مگس خوار شهد خوار، گرده افشان های مهم بعضی از گیاهان گلدار هستند.

لانه ها و تخم ها:

پرندگان جوجه هایشان را در تخم هایی با پوسته های محکم به دنیا می آورند که بعد از مدت زمانی جوجه ها از تخم در می آیند. بعضی از پرندگان مانند مرغ ها، هر روز تخم می گذارند. برخی از پرندگان هم ممکن است سال ها بین هر تخم گذاری فاصله بیندازند.

owl look of disapproval - مقاله ای کامل در مورد پرندگان و ساختار زندگی آنها
شترمرغ در میان پرندگان بزرگ ترین تخم ها را می گذارد که بیش از ۱۱ در ۱۸ سانتی متر محیط و وزنی ۱۴۰۰ گرمی دارند.
پرندگان لانه هایشان را برای تولید مثل در درختان، روی صخره ها یا روی زمین می سازند. بیشتر پرندگان دست کم به وسیله یکی از والدین مورد مراقبت قرار می گیرند تا وقتی که بتوانند پرواز کنند و غذایشان را به دست آورند.

 

 

این تنها خلاصه ای از مقاله بود با خرید فایل کامل می توانید همراه با جزئیات کامل آن را مشاهده کنید !

شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ این محصول، همان لحظه قادر به دریافت محصول خواهید بود. این فرایند کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام میپذیرد.جهت پرداخت مبلغ این محصول شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ محصول را پرداخت نمایید.

  • دریافت فایل بلافاصله پس از پرداخت وجه
  • فقط با پرداخت ۳ هزار تومان
  • 25 صفحه
  • با فرمت word

نظرات بسته شده است