تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

طرح توجیهی تولید فیوز های انفورماتیک | ۸۴ص

مقدمه:

حفاظت از سیستم های قدرت و تجهیزات بزرگ و کوچک آن یکی از مهمترین وظایفی است که باید به بهترین صورت انجام پذیرد تا ثبات پایداری و فعالیت دایم سیستم تضمین شود . این مسایل به ویژه در سیستم توزیع انرژی الکتریکی که پیچیده ترین بخش در سیستم بزرگ قدرت به شمار می آید

از اهمیت بیشتری برخوردار است چرا که از این سو بیشتر اشتباهات و خطاها در سیستم توزیع رخ می دهد و از سوی دیگر ارتباط نزدیک آن با مصرف کنندگان انرژی الکتریکی ضرورت عمل کرد صحیح و مداوم آن بیشتر می کند عمل کرد درست سیستم توزیع نه تنها به دقت بلکه به تنظیم درست تجهیزات حفاظتی نیز بسیار وابسته است زیرا این تنظیم درست و به هنگام باعث که خطای پدیده آمده در سیستم توزیع به سرعت و با دقت بر طرف شده و کیفیت برق رسانی بهبود یابد.

یکی از مهمترین عوامل توسعه اقتصادی – اجتماعی در هر کشور کیفیت منابع تامین برق آن کشور است تقریبا ۷۵% تلفات زمان مصرف کنندگان ناشی از خطاهایی است که تامین برق در سطح ایمنی  بسیار بالا از ناحیه تولیدکنندگان می باشند.

با این اندیشه که فیوزها در توضیح برق نقش مهم و اساسی را دارند  بر آن شدیم تا این طرح را به رشته تحریر درآوریم.


خلاصه طرح:

کاری که شما هم اکنون در دست دارید یک پروژه تقریبا کامل می باشد با تمام نکته های لازم که بتواند سوال های مطرح شده شما را جواب دهد البته من در این پروژه نتوانستم آن سوددهی که می خواستم بدست بیاورم و فکر می کنم دلیلش هم بر می گردد به زمان کوتاهی که داشتم. امیدوارم توانسته باشم که کار خود را به نحو احسنت انجام داده باشم.

خلاصه طرح را بدین صورت می باشد که طرح یک طرح پنج ساله می با شد و تقریبا بعد از پنج سال به سود سر به سر می رسد و با یک سرمایه گذاری متوسط می توان کار را شروع کرد البته در این کار هرچه تکنولوژی ساخت بهتر و حرفه ای تر باشد به نظر می رسد سوددهی بهتری داشته باشد در این کار ما به زمینی تقریبا حدود ۷۰۰۰ متر نیاز داریم که تشکیل شده از ۲۴۰۰ متر و دو انبار و تعمیرگاه و …..

مواد اولیه ای که برای ساخت کلید مینیاتوری لازم می باشد عبارت است از پودر باکالیت، ورق آهن، آلومینیوم و سیم مسی (برای سیم پیچی بوبین) می باشد. تعداد نیروی کاری که در این کارخانه استفاده شده است ۵۸ نفر می باشد.

10186710 9259 b  414414916 e1524645085256 - طرح توجیهی توليد فيوز هاي انفورماتيك | 84ص

در داخل ساختمان تولید دستگاه های سنگین و غیر سنگینی می باشد که عبارت اند از :

۱٫     سه عدد پرس چهل تن

۲٫     دو عدد پرس بیست تن

۳٫     دو عدد پرس دوازده تن

۴٫     پنج دستگاه سری تراش که کار تراشکاری را برای ما انجام می دهند.

۵٫     یک کویل پیچ

۶٫     یک تسمه کن

۷٫     سه دستگاه تزریق

۸٫     یک دستگاه جوش پلاتین

۹٫    یک سری پنج تایی گیوتین ، دو دریل رو میزی و نقاله مونتاژ

 

معرفی محصول:

طرح تهیه شده در مورد تولید کلید های مینیاتوری تک فاز می با شد و البته

کلید های مینیاتوری سه فاز هیچ گونه فرقی به لحاظ سا ختمانی با کلید های

مینیاتوری تک فاز ندارد و در کلید های مینیاتوری سه فاز سه عدد کلید

مینیا توری تک فاز در کنار یکدیگر قرار می گیرد که هر کدام یک فاز از جریان برق کنترل می کند ولی در صورت بروز اشکال در یک فاز از جریان برق در کلید دیگر نیز از کلید اولی به شکل مکانیکی فرمان گر فته و جریان قطع می کند .

تنها فرق بین کلید های تک فاز و هر کدام از کلیدهای سه فازدرهمان مکانیزم ربط دهنده  سه کلید است از کلید های مینیاتوری جهت قطع و وصل جریان و همچنین حفاظت استفاده می گردد ، چون در صو رت بروز اشکال و ا فزایش جریان کلید سریعا قطع خواهد شد .

موارد استفاده این کلید هم در تابلوی برق سا ختمان و هم در تابلوی برق ماشین آلات است.

امروزه مصرف این کلید بسیار زیاد است . چون این کلید در حقیقت هم کلید بوده و هم به عنوان فیوز اطینان عمل می کنند.

در این طرح نقشه قطعات مربوط به کلید مینیا توری ۲۵آمپر می باشد و تعداد تو لید به اندازه تولید یکسال می باشد.

به علت مشخص نبودن تولید در یکسال تعداد مورد نظر به صورت بالا بیان شده است . روش کار در تهیه این طرح بدین شکل بو ده است که نمونه تولیدی کارخانه آلمانی انتخاب گردیده است و پس از مو نتاژ تمامی قطعات نقشه، قطعات رسم شده و همچنین جنس مواد قطعات تعیین شده و سپس نحوه ساخت هر قطعه از ماده خام تا قطعه سا خته شده مشخص گردیده است.

 

ویژگی و مشخصات عمومی و فنی محصول:

برای شروع این کار فکر نمی کنم نیاز به دفاع فنی محکمی از این محصول باشد چرا که روزانه مقدار زیادی از این فیوز در کارخانجات – مکان های عمومی – ساختمان های اداری و مسکونی استفاده می شود و این نشان دهنده کیفیت ایمنی و کاربرد ساده این  محصول می باشد پس خیلی راحت می توان گفت که این محصول (فیوز مینیاتوری) جای خیلی از فیوزهای دیگر از جمله فیوز فشنگی – فیوز بکسی – فیوز شیشه ای و فیوز ذوب شونده را گرفته است از طرف دیگر این محصول می تواند به عنوان کلید در مدار استفاده شود این خاصه به تنهایی می تواند این فیوز را با فیوزهای دیگر متمایز کند و از نظر کیفی و کمی برتر نماید.

چون این عنصر هم در برابر اتصال کوتاه که همان اضافه جریان می باشد و هم در برابر اضافه بار می تواند حفاظت را به خوبی انجام دهد که از آن به عنوان یک کلید ترمیک کوچک نام برد.

به طور کلی کلید های مینیاتوری به دو دسته عمده تک فاز و سه فاز تقسیم می شود. که هر کدام از این دسته ها بر اساس مواد مصرفی در ساخت و آمپر کارکرد به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. کاربرد این فیوز ها به خاطر زیبایی نسبت به سایر فیوزها وسیع تر می باشد و البته شکل ظاهری این فیوزها همگی  به یک شکل می باشد.این محصول در ایران با تعرفه گمرکی شماره ۱۹/۸۵ الف شناخته شده است.

این محصول که یک وسیله ایمنی می باشد در برخی موارد می توان فیوز فشنگی را جایگزین آن نمود اما مزیت این فیوزها در این است که به عنوان کلید نیز به کار می روند.

در تولید این محصول سعی شده که از مواد اولیه مرغوب و بهترین روش تولید استفاده شود و تکنولوژی ساخت آن به این صورت است.

 

کلیه قطعات از لحاظ ساخت و تولید شامل دسته های زیر می باشد:

۱- قطعات پرسکاری:این قطعات از ورق متوسط توسط پرسکاری شکل می گیرند. در پرسکاری قطعات عملیات برشی- خم و فرم انجام می شود. جهت خط تولید کلا ۸ عدد پرسی ضربه ای ۱-۱۲-۲۰و۴۰تن انتخاب شده است .تعداد قالب های فلزی برای پرکاری تمامی قطعات فلزی کلید مینیاتوری حداقل ۲۷ قالب است.

۲- قطعات باکالیتی: به منظور بالا بردن در تولید قطعات باکالیت به جای پرس پخت با کالیت دستگاه تزریق در نظر گرفته شده است. البته پودر باکالیت تزریقی از پودر باکالیت معمولی گران تر است ولی به علت سرعت بالاتر و همچنین کیفیت بهتر قطعات این روش پیشنهاد گردیده است برای تزریق باکالیت از دستگاه تزریق پلاستیک استفاده می شود . فقط سیستم انتقال مواد آن قوی تر است. تعداد قالب های تزریق باکالیت برای کلید های مینیاتوری دو عدد می باشد .

۳- تزریق پلاستیک: جنس قطعات پلاستیکی از پلی پروپیلین بوده و حداقل دو عدد قالب تزریق پلاستیک برای ساخت قطعات مورد نیاز است.

۴- قطعات سری تراشی: محور ها و پین ها هسته بوبین وهمچنین پیچ و مهره های تنظیم با دستگاه سری تراش زده می شود .

۵- تمیزکاری: قطعات تزریق شده و همچنین پرسکاری باید شستشو شده و سپس پوششهای کروماته و نیکل مات روی قطعات داده می شوند . و برای از بین بردن پلیسه ها از ماشینهای مخصوص استفاده می شود.

۶- جوش پلاتینها: پلاتینها یا کنتاک های کلید مینیاتوری توسط دستگاه مخصوص به پایه های خود جوش می خورد.

 

بررسی قابلیت های جذب بازار و قیمت فروش محصول :

 

کلیدهای مینیاتوری سه فاز و تک فاز در تابلوهای برق ساختمان ها و همچنین کارخانجات و ماشین آلات مورد مصرف عام دارد : این کلید ها ضمن قطع و وصل بودن خطر و مناسب جریان برق عمل فیوز را انجام می دهد . در حال حاضر به علت زیاد بودن قیمت  این کلیدها ممکن است در مواردی به جای استفاده از این کلیدها از کلید های بدون حفاظ و نامطمئن جهت قطع و وصل جریان برق استفاده شود در صورت تولید کلید مینیاتوری در داخل و عرضه آن با قیمت پایین تر مواد مصرف آن نیز افزایش خواهد یافت. این محصول از لحاظ ایمنی در سطح بالاتری قرار دارد و در اکثر موارد استفاده به بهترین نحو ممکن ایفای نقش نموده است و اکثریت مردم به لحاظ ظاهر ساده.- زیبا یی و عملکرد مطلوب در مصارف عمومی از آن استفاده می نمایند

 

معیارهای مصرف (مثل ایمنی – بازدهی ………)

مصرف این قطعه در تابلو های برق و در مصارف خانگی اداری تجاری و صنعت در ما شین آلات می توان گفت در هر مدار که یک مصرف کننده دارد برای حفاظت آن وسیله برقی به کار می رود  و در خانه ها و ادارات برای حفاظت سیم کشی ساختما ن و واحدهای تجاری و اداری به کار می رود و می توان گفت این قطعه الکتریکی یکی از مهمترین اعضای تشکیل دهنده یک مدار الکتریکی می باشد که وجود آن لازم می باشد و از لحاظ ایمنی یکی از وسایل حفاظت خوب و دقیق می باشد که ماشین آلات و سیم کشی های ساختمان ها را در برابر دو عامل مهم که به آنها خسارت وارد می کند حفاظت می کند که آن دو مورد:

۱- حفاظت در برابر اضافه جریان        ۲-حفاظت در مقابل اضافه بار

و مصرف دیگر آن به عنوان کلید به کار می رود که می توان در ابتدای هر مدار به کار برد که برای قطع و وصل کردن جریان آن مدار به کار می رود.

 

فرهنگ عمومی(اهمیت شکل ظاهری و زیبایی و ……)

به دلیل زیبا بودن حالت خاصی که این کلید فیوز دارد می توان در همه جا از خارج و داخل تابلوهای برق از آن استفاده کرد و به خاطر مکعب مستطیلی بودن آن از لحاظ اشتغال جا می توان گفت که جای کمی در تابلوی برق به خود اختصاص می دهد.چون این قطعه بصورت استاندارد تولید شده و افراد غیر متخصص نمی توانند به داخل آن دست پیدا کنند تا از آن به طور ناصحیح استفاده شود و قابل تعمیر نمی باشد. پس از ایمنی بالایی برخوردار است . و در صورت بروز اشکال و نقص در آن باید حتما آن را تعویض کرد.

 

 

روند تقاضا و سطح نیاز جامعه

ازآن رو که در جامعه ما روند رو به رشد در ساخت و ساز و تو سعه صنایع می باشد نیاز مبرم به این قطعه می باشد که نیاز مستمر می باشد و تا اشباع بازار مدت زیادی لازم است که جامعه ما از ساخت و ساز توسعه دور شود و در آن صورت که هیچ امکانی برای تعمیر این قطعه نیست و در صورت خرابی و ایجاد اشکال در آن حتما باید آن قطعه را تعویض کرد. بنابراین نیاز و تقاضا در جامعه در حال حاضر زیاد می باشد.

 

محل یا محلهای تامین مواد اولیه

به خاطر آنکه برای تامین مواد اولیه این محصول از ورق آهن آلومینیوم و سیم مسی و پودر باکالیت استفاده می شود می توان تمامی مواد اولیه را از داخل کشور تهیه کرد و ورقهای مورد نظر را می توان از بازار آهن در تهران تهیه و پودر باکالیت را از بازار مواد شیمیایی در تهران تهیه نمود که باید جایی انتخاب شود که به این منابع نزدیک باشد.

 

بررسی قیمت و امکان صادرات و مسئله رقابت ها

به دلیل اینکه این محصول به تازگی و در چند سال اخیر در کشور تولید می شود و از فن آوری روز بر خوردار نمی باشد. و تکنولوژی ساخت و نقشه های آن از نمونه های داخل تهیه می شود پس نمی توان از آن انتظار داشت که به بازار خارج رقابت کند ولی می توان با بالابردن کیفیت و پایین آوردن کیفیت و پایین آوردن قیمت تمام شده می توان با رقیب داخلی رقابت کرد پس باید در روند تولید آن از افراد متخصص داخلی به خوبی استفاده کرد تا بتوان در آینده ای نزدیک به بازار خارج راه پیدا کرد.

قیمت متداول این محصول

در بازار با توجه به تولیدات کارخانجات متفاوت مختلف است و بین ۲۲۰۰۰تا ۲۸۰۰۰ریال  می باشد ولی ما قصد داریم در این طرح با کمی کاهش قیمت و افزایش کیفیت محصول دلخواه مشتری را تولید نماییم و این شدنی است.

 

اهداف انتخاب طرح

از این طرح چند هدف کلی می توان پیگیری کرد. از جمله این اهداف می توان :

۱-ایجاد اشتغال

۲-نیاز جامعه

۳- درآمدزایی

۴- خودکفایی

– ایجاد اشتغال : با راه اندازی این طرح، شرکتی می توان ایجاد کرد که در حدود ۵۰ تا ۷۰ نفر را به خدمت گرفت و از بیکاران و متخصصان کارآمد که می توانند باعث پیشرفت شرکت باشند استفاده کرد و از افراد بومی آن محل (که بر حسب امتیاز بندی انتخاب می شود ) استفاده کرد که از مهاجرت ها به داخل شهرها ی بزرگ جلوگیری کرد و باعث رشد و رونق آن شهر مورد نظر شد.

– نیاز جامعه : امروزه در جامعه ما و در جهان مصرف برق روز به روز بیشتر و حساس تر می شود که استفاده از برق دارای خطر بوده و برای حفاظت از اشخاص و دستگاه ها باید از وسایلی استفاده نمود که یکی از این محافظ ها می تواند کلید مینیاتوری باشد که هم در برابر اضافه جریان و هم در برابر اضافه بار از خود عکس العمل نشان می دهد و در ایران مصارف زیادی دارد. در حال حاضر در شرکت تولید کمی می شود و مقادیر لازم دیگر از خارج از کشور وارد می شود که هم مصرف این کلید فیوز در تابلوی برق و هم در مصارف خانگی و اداری و صنعتی می باشد

 

این تنها خلاصه ای از مقاله بود با خرید فایل کامل می توانید همراه با جزئیات کامل آن را مشاهده کنید !

شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ این محصول، همان لحظه قادر به دریافت محصول خواهید بود. این فرایند کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام میپذیرد.جهت پرداخت مبلغ این محصول شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ محصول را پرداخت نمایید.

  • دریافت فایل بلافاصله پس از پرداخت وجه
  • فقط با پرداخت ۲٫۵ هزار تومان
  • 84 صفحه
  • با فرمت word

نظرات بسته شده است