تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

چگونه مقاله ISI آی اس آی بنویسیم؟

راهنمای تهیه مقاله ISI

اگر شما داوطلب آزمون دریافت مدرک دکتری یا به دنبال تحصیل در خارج از کشور می‌باشید به تهیه‌ی این مقاله برای استفاده در روز مصاحبه نیازمند خواهید بود.

یا اگر شما عاشق حضور در تحقیق ها و پژوهش‌های علمی در زمینه دلخواه و خاص خود می باشید یا تمایل به حضور در سمینارهای بین الملی دارید و یا اگر به دنبال ثبت نام خود در مقالات ISI هستید به این مقاله یعنی مقاله آی اس آی نیازمند می‌باشید.
تهیه و نگارش مقالات ISI نیازمند توجه به نکات ویژه‌ای است و با تهیه پژوهشات و تحقیقاتی که شما در دوره‌های دانشگاه به خصوص دوره‌ی تهیه‌ی پروژه‌ها و تحقیق‌های کارشناسی تفاوت عمده‌ای دارد.

چطور مقاله isi بنویسیم

در تهیه‌ی مقالات در دوره‌های دانشگاه با چند حرکت ساده مانند کنار هم قرار دادن موضوع، فهرست، مقدمه، متن، نتیجه گیری و منابع یک مقاله‌ی عالی فراهم کرد و اتفاقاً از استاد خود نمره‌ی عالی را گرفت ولی شما برای تهیه‌ی این مقالات که در مجلات isi قابل ثبت باشد باید زحمت بیشتری بکشید و یک سری استانداردها را رعایت نمایید تا مقاله‌ی خوبی بتوانید تهیه کنید.

ندانستن این استانداردها باعث می‌شود شما نتوانید یک مقاله خوب تهیه کنید. البته اصلاً جای نگرانی نیست بلکه ما در این مقاله به شما بهترین استانداردهای تهیه مقاله‌های ISI را به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

در ابتدا چرا اصلاً ما باید مقالات خود را در لیست مجلات isi منتشر نماییم؟
ایران با رشد روزافزون تکنولوژی و سطح علمی برخوردار است و این افتخار ایرانیان می بایست در تمام صحنه‌های علمی و بین‌المللی جهان به ثبت برسد.

خب حالا که ما قصد منتشر سازی این مقالات را داریم چه موسسه‌ای از ISI معتبرتر است؟
نکاتی که در تهیه مقاله isi ) آی اس آی (باید به آن‌ها توجه نماییم؟ یک عنوان که با مسائل جامعه متناسب باشد:
عنوان مطلب شما باید کوتاه و متناسب با تحولات روز باشید) در واقع می‌بایست آپدیت باشد. ( داشتن کلمات کلیدی تحقیق شما در مقاله الزامی است. توجه کنید که تهی بودن و طولانی بودن عنوان مقاله شما از ارزش آن کاسته و باعث می‌شود نمره ارزشیابی مقاله شما کاهش یابد.
نکته‌ی ۱: چکیده‌ی مطلب شما چکیده‌ی مطلبی که می‌نویسید باید کوتاه و مفید باشد و از طولانی نوشتن چکیده متن خود بپرهیزید. چکیده متن شامل چهار بخش اصلی است.

چهار بخش اصلی چکیده شامل چه مواردی می‌شود؟
• بیان مسئله: برای بیان مسئله سعی کنید نوشته شما بین ۲ الی ۳ خط باشد.
• روش تحقیق: قبلاً اشاره شد
• نتیجه‌های تحقیق: دو الی سه جمله از نتیجه‌های فرضیه‌های رد شده بنویسید.
• حداقل چهار کلمه کلیدی برای مقاله خود تهیه کنید.
نکته‌ی ۲: بدنه‌ای اصلی مقاله‌ی شما
بدنه اصلی مقاله‌ی ما شامل ۱۱ مورد است که برای شما به ترتیب ذکر خواهیم کرد.
• مقدمه یا به‌اصطلاح معرفی ) Introduction ) : بخش مقدمه‌ی شما خیلی مهم است و درواقع اصلی‌ترین بخش برای جلب‌توجه خواننده به نوشته‌ی شما می‌باشد.

در نوشتن مقاله به دو موردتوجه نمایید:
۱. ابتدا از طریق منابع معتبر یک تعریف دقیق از موضوع بدهید. توجه نمایید هرچه منابع شما معتبرتر باشد ارزش متن شما بیشتر خواهد شد.
۲. سپس مطالبی را که با مقدمه ارتباط داشته‌اند را در این بخش قرار دهید. توجه داشته باشید که هیچ مطلبی بدون منبع را ننویسید چون ارزشی ندارد.

بیان مسئله در مقاله

ابتدا مسئله‌ی خود را تعریف کنید سپس به طرح مسئله و مشکلات بپردازید. در جملات خبری خود پرسش‌هایی که در فرضیه تحقیق مطرح کرده‌اید را بپرسید.

مثال: در فرضیه دارید “رابطه مستقیمی بین اجرای مدیریت مشارکتی و افزایش بهره‌وری در بیمارستان‌ها وجود دارد” این موضوع را می‌توانید در بیان مسئله چنین بنویسید:
اینکه آیا می‌توان از روش مدیریت مشارکتی در شرکت‌های خدماتی و بیمارستان‌ها با حداکثر بهره‌وری استفاده نمود, هنوز مورد اختلاف‌نظر پژوهشگران علم مدیریت است.

اهمیت موضوع مقاله

در این بخش شما اهمیت موضوعی را که برای آن مقاله تهیه می‌کنید بنویسید.
مثال: اگر به این موضوع توجهی نشود جامعه یا فرد دچار ….. عارضه می‌گردد و اگر به این موضوع توجه گردد منفعت های آن عبارت‌اند از: ….. . در نوشتن این بخش از منابع معتبر استفاده نمایید و درج اعداد دقیق الزامی است.

مروری بر تحقیق‌های که انجام داده‌اید
برای این بخش ابتدا از مقاله‌ها و پژوهش‌هایی که در زمان حال انجام شده است ابهام بگیرید و همین‌طور به عقب بروید. اگر برای داخل کشور خود این مقاله را می‌نویسید از پژوهش‌های داخلی بهره بگیرید، اما اگر برای خارج از کشور این مقاله را می‌نویسید از پژوهش‌های معتبر خارجی استفاده نمایید.
از آوردن پیاپی نام یک شخص و یا نام یک پژوهش بپرهیزید چراکه باعث می‌شود دیگران فکر کنند شما در منابع محدود بوده‌اید و فقط از یک منبع استفاده کرده‌اید. اگر مقاله شما تاریخی است حتماً از پژوهش‌های کهن استفاده نمایید.

شایان‌ذکر است منابع مقاله شما برای رشته‌های مدیریت، علوم پایه، پزشکی، روانشناسی، حقوقی و… باید از منابع تازه استفاده نمایید. اگر در مورد منبع یک موضوع تردید دارید از نگارش آن حتماً بپرهیزید زیرا تحلیل‌کنندگان مجلات خارجی مقاله شما را با منابع ذکر شده انطباق می‌دهند.
اگر از ترجمه منابع خارجی استفاده می‌کنید توجه داشته باشید اکثر این منابع بروز رسانی و ویرایش می‌شوند ولی ممکن است ترجمه‌های آن‌ها سال‌ها طول بکشد تا در ایران آپدیت شود پس حتی‌الامکان از منابع خارجی که به‌روز هستند استفاده نمایید.

توجه:
اکثر تحقیق کنندگان عزیز به خاطر ضعف در ترجمه منابع خارجی به منابع ترجمه شده داخلی اکتفا می‌کنند و نمی‌دانند که ممکن است این منبع بارها ویرایش شده باشد.
اما اگر آن بخشی که شما از آن استفاده می‌کنید هم ویرایش نشده باشد شما مجبور به درج تاریخ قدیمی آن منبع است و بررسی کنندگان متوجه این ضعف می‌شوند که شما به منابعی که بروز بوده‌اند نتوانسته‌اید دسترسی داشته باشید.

فرضیات و اهداف تحقیق:
فرضیه‌های تحقیق و هدف‌های تحقیق خود را دقیق بنویسید.

روش تحقیق:
بخش مهم مقاله را روش تحقیق تشکیل می‌دهد.
برای نگارش این بخش حتماً از متخصصین آمار استفاده کنید تا به مشکل برخورد نکنید. ارزش روش تحقیق تا این حد بالاست که اگر موضوعی که بر روی آن کار می‌کنید اهمیت بالایی داشته باشد ولی در بخش روش تحقیق خوب عمل‌نکرده باشد کل مقاله شما بی‌ارزش خواهد شد.
شما می‌توانید از جمله‌هایی که در چکیده استفاده کردید در این بخش به‌شرط کامل‌تر کردن جملات استفاده نمایید.

نتایج تحقیق:
در مقالات خارجی شما سعی کنید از مهم‌ترین و دقیق‌ترین نمودارها و جدول‌ها استفاده نمایید. از طولانی کردن مقاله به وسیله جدول‌ها و نمودارها بپرهیزید و لازم نیست همه جداول و نمودارها را داخل نوشته بیاورید بلکه فقط نتیجه فرضیه‌هایی که برای آن‌ها آزمون‌هایی صورت گرفته است را به صورت نمودار و یا جدول در مقاله بیاورید.

بحث و نتیجه گیری:
در اینجا نکاتی از ادبیات به کار برده شده در تحقیق را بیاورید. سپس نتیجه هر فرضیه را نوشته و پس‌ازآن نتیجه تحقیقات دیگران را در رابطه با آن فرضیه بنویسید و بعد این نتایج را با نتیجه خود مقایسه نمایید.

منابع:
منابعی را که می‌نویسید حتماً باید دقیق باشند. برای راهنمایی در نوشتن این بخش به بخش منابع سایر مقالات که درگذشته نوشته شده‌اند نگاهی بی اندازید. اگر منبع تحقیق شما فارسی بود تاریخ آن را به سال میلادی بنویسید.

درنهایت ترجمه:
ترجمه مقاله‌ای که قصد دارید به مجله‌های خارجی ارسال نمایید با ترجمه‌های ساده تفاوت های بسیار دارد. توجه کنید که مترجمی که انتخاب می‌کنید علاوه بر تسلط کامل بر زبان مجله‌ی خارجی باید به موضوع مقاله‌ای که شما نوشته‌اید آگاهی کامل داشته باشد تا بتواند از بهترین تعابیر استفاده کند.
کم نیستند مقالاتی که ارزش بالایی داشته‌اند اما به دلیل اشتباهات مترجم و یا عدم تسلط مترجم بر اصطلاحات علمی قبول نشده‌اند. سعی کنید مترجم یک فرد خبره و مجرب باشد تا مشکلی پیش نیاید.

امیدواریم این راهنما برای نوشتن مقاله به شما کمک کند.

منبع : نوشت یا

یک نظر
  1. آواسام

    مقاله ی عالی و جالبی بود سپاس

    مهمان

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 26 = 30