تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

تحقیق در مورد نماز جمعه و اهمیت نماز جمعه

مقاله : نماز جمعه و اهمیت آن

نماز

به طور کلی تمام عباداتی که از طرف خداوند برای ما تشریع شده دارای فلسفه خاص است و آنچه بیان می‌شود قسمتی از آن اسرار و فلسفه مراسم عبادی و سیاسی نماز جمعه است که به واسطه بیان اولیاء الهی به ما رسیده و یا با عقل ناقص خود آن را درک کرده‌ایم. و علت واقعی را باید از امام معصوم ـ علیه السلام ـ سؤال کرد.

در مورد فلسفه نماز جمعه می توان گفت که: (نماز جمعه قبل از هر چیز یک عبادت بزرگ دسته جمعی است. و اثر عمومی عبادات را که تلطیف روح و جان و شستن دل از آلودگی‌های گناه و زدودن زنگار معصیت از قلب می‌باشد، دربر دارد به خصوص این که مقدمتاً دو خطبه دارد که مشتمل بر انواع مواعظ و اندرزها و امر به تقوی و پرهیزگاری است؛

و امّا از نظر اجتماعی و سیاسی یک کنگره عظیم هفتگی است که بعد از کنگره سالیانه حج بزرگترین کنگره اسلامی می‌باشد و به همین دلیل در روایتی از پیغمبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ آمده است که جمعه حج کسانی است که قادر به شرکت در مراسم حج نیستند. در حقیقت اسلام به سه اجتماع بزرگ اهمیت می‌دهد.

اجتماعات روزانه که در نماز جماعت حاصل می‌شود، اجتماع هفتگی که در مراسم نماز جمعه است و اجتماع حج که در کنار خانه خدا هر سال یک بار انجام می‌گیرد.

IMG 569 620x330 - تحقیق در مورد نماز جمعه و اهمیت نماز جمعه

نقش نماز جمعه در این میان بسیار مهم است به خصوص این که یکی از برنامه‌های خطیب در خطبه نماز جمعه ذکر مسائل مهم سیاسی و اجتماعی و اقتصادی است و به این ترتیب این اجتماع عظیم و پرشکوه می‌تواند منشأ برکات زیر شود:

الف. آگاهی بخشیدن به مردم در زمینه معارف اسلامی و رویدادهای مهم اجتماعی و سیاسی.

ب. ایجاد همبستگی و انسجام هر چه بیشتر در میان صفوف مسلمین به گونه‌ای که دشمنان را به وحشت افکند و پشت آنها را بلرزاند.

ج. تجدید روح دینی و نشاط معنوی برای توده مردم مسلمان.

د. جلب همکاری برای حل مشکلات عمومی.

اهمیت نماز جمعه

در این زمینه،احادیث بسیاری نقل شده که در اینجا مجال پرداختن به آنها نیست. رسول خدا(ص)نماز جمعه را«حج مساکین »دانسته و آنرا موجب آمرزش گناهان شمرده است. نماز جمعه،نمایش وحدت و قدرت مسلمانان و میعاد نمازگزاران مؤمن است.

رسول خدا(ص)در آغاز هجرت،وقتی به مدینه رسید،اولین نمازجمعه را برای مردم بپا داشت و این اجتماع شکوهمند و سازنده راپایه گذاری کرد.

این نماز،بعد سیاسی و حکومتی دارد.خطیب و امام جمعه،یا حاکم مسلمین است،یا کسی که از طرف رهبری،به این سمت منصوب شده است.

برکات و آثار سازنده تربیتی و اجتماعی این عبادت سیاسی بسیار است،که به چند نمونه اشاره می شود:

۱- تقویت روحیه اخوت و برادری

چرا که همه،از هر جا،در یک مجمع و مصلا گرد می آیند و با رنگ هاو نژادهای مختلف کنارهم می نشینند.آنچه در نماز جماعت بود،به مراتب بیشتر و قوی تر در نماز جمعه،این تجمع هفتگی مسلمانان وجوددارد.

۲- تشکل نیروهای اسلام

این عبادت،به نوعی مسلمانان را بر محور عبادت و نماز،تشکل ویکپارچگی می بخشد و مایه ارعاب دشمنان اسلام و خنثی شدن توطئه های تفرقه افکنانه و شایعه های آنان است.

۳- رشد فکری-سیاسی مسلمانان

به مقتضای مطالب آگاهی بخشی که در خطبه های جمعه بیان می شود،مردم از مسائل سیاسی کشور خود و جهان با خبر می شوند و باآشنایی به وظایف اجتماعی خویش،در صحنه اجتماع حضور بیشترمی یابند.

۴- تقویت روحیه جمعی

این نیز از آثار نماز جمعه است که قطره های پراکنده افراد انسانی رادر یک اقیانوس،گرد می آورد و همه با ارتباط متقابل و شناسایی هم،روحیه اجتماعی پیدا می کنند و انزوا و فردگرایی از بین می رود.

۵- مرکزیت بسیج مردم

سنگر نماز جمعه،بهترین جای دعوت مردم به بسیج شدن برای جهادو دفاع و حل مشکلات اجتماعی و یاری رسانی به دیگران است.این قدرت عظیم مردمی که در نماز جمعه متجلی می شود،همواره مورد توجه بوده و در صدر اسلام نیز،رسول خدا(ص)و امیرالمؤمنین(ع)از مساجد و پس از خطبه ها،افراد را بسیج کرده و به جبهه های جهاد،می فرستادند.

منبع چهار گوش حوزه
توسط تحقیق کن

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

77 + = 82