تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

تفکر خلاق چیست!؟ ، تقویت تفکر خلاق

به ندرت پیش می‌آید که ایده‌ای درخشان خودش زنگ در خانه‌ی شما را بزند .در کتاب جدیدش به نام «چگونه ایده‌های عالی داشته باشیم: راهنمای تفکر خلاقانه» به معرفی ۵۳ استراتژی پرداخته است. ما در اینجا ۱۰ مورد از بهترین‌ استراتژی‌های این کتاب را برای دستیابی شما به موفقیت بزرگ بعدیتان ارائه می‌کنیم.

 

تفکر خلاق چیست!؟

هدف اصلی در مهارت تفکر خلاق آن است که برای مسئله و مشکل موجود راه‌حل‌های متعدد و فراوانی به دست آید؛ زیرا هنگامی‌که راه‌حل‌ها زیاد باشد، فرد می‌تواند از بین آن‌ها انتخاب کند و اگر راه‌حلی مؤثر و مفید نبود، به سراغ راه‌حل بعدی برود تا به نتیجه دلخواه خود برسد. تفکر خلاق یکی از مهارت‌های اصلی برای تصمیم‌گیری و حل مسئله است.

در زندگی روزمره، ممکن است با مسائل و مشکلاتی مواجه شوید که باید آن‌ها را حل کنید.

گاهی اوقات برای حل مسائل می‌توانید از راه‌حل‌های موجود استفاده کنید (منظور راه‌حل‌هایی است که همهٔ مردم استفاده می‌کنند) ولی برخی افراد برای حل مشکلاتشان به‌گونه‌ای فکر می‌کنند که دیگران فکر نمی‌کنند و راه‌حل‌هایی برای مشکل خود پیدا می‌کنند که تابه‌حال به ذهن کسی خطور نکرده ‌است.

به‌عنوان‌مثال، درگذشته خرید محصولاتی مثل پوشاک و لوازم‌خانگی و … از طریق مراجعه حضوری به فروشگاه‌ها انجام می‌شد که بسیار وقت‌گیر و پرهزینه بود ولی افرادی با استفاده از تفکر خلاق خود به این نتیجه رسیدند که از بستر اینترنت می‌توانند برای این کار استفاده کنند و به این صورت سایت فروشگاه‌های اینترنتی را راه‌اندازی کردند و توانستند با کمک این مهارت، راه‌حل تازه‌ای برای مشکل رفت‌وآمد مردم در خرید پیدا کنند.

rzhyu1 - تفکر خلاق چیست!؟ ، تقویت تفکر خلاق

از خود بپرسید که «چه کار دیگری می‌توان با آن انجام داد؟»

ما به بسیاری از چیزها، اشیا، ساختمان‌ها، فضاها، مواد، فناوری، و سیستم‌ها از دریچه‌ی عادت و آشنایی نگاه می‌کنیم و از احتمالات متعدد دیگری که برای استفاده از آنها وجود دارد، چشم‌پوشی می‌کنیم. باید با این گرایش موجود در ذهن خود مبارزه کنید. این پرسش که «چه کار دیگری می‌توانم با آن انجام دهم؟» باعث اختراعات و ایده‌های جدید می‌شود.

با دقت نگاه کنید

پروفسور «گای کلاکستون»، استاد علوم، دریافته است که افراد خلاق، متخصصِ دقیق نگاه کردن هستند. آنها توانایی بالایی در مشاهده¬‌ی نکات ظریف، جمع‌آوری و استفاده از چیزهایی دارند که دیگران آنها را نادیده می‌گیرند. داشتن کنجکاوی فعال در مورد جهانی که در اطراف شما است، باعث ظهور ایده‌های جدید می‌شود. کنجکاو باشید و به خوبی اطرافتان را ببینید.

ساده بگیرید

مشکلات اغلب پشت اطلاعات بیش از حد، پنهان شده‌اند. چالش پیش روی خود را با صرف زمان برای درک و تعریف مشکل، روشن و مشخص کنید. آیا می‌توانید آن را در ۱۰ کلمه، ۵ کلمه، و یا حتی ۳ کلمه ساده کنید؟

سیستم‌ها را با یکدیگر مبادله کنید

استفاده از سیستم‌های آماده، موفق، آزمایش شده و مطمئنِ موجود در یک حیطه‌ی عمل در حیطه‌ی دیگر می‌تواند به نوآوری بزرگی منجر شود.

تغییر موقعیت

تغییر در چگونگی نگاه کردن به چیزی، می‌تواند امکانات و ایده‌های جدیدی را برای ما آشکار کند. این کار را می‌توانید با جستجوی تمام زوایای دید امکان‌پذیر، و با تغییر دادن بافت زمینه انجام دهید.
جعبه¬‌های مربوط به سیم¬‌های شستشو و قوطی¬‌های صابون مواردی آشنا در سوپر مارکت هستند. تخت‌های نامرتب در اتاق خواب هر نوجوانی هست و لاشه‌ی گاو و گوسفند را می‌توان در پستوی هر مغازه‌ی قصابی‌ای پیدا کرد، اما آنها را در یک گالری هنری قرار دهید تا یک اثر هنری بزرگ خلق کنید!

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 3 = 6