تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

تحقیق در مورد : علت اختلاف میان اندازه واقعی فایل و اندازه فایل روی دیسک

اگر در ویندوز بر روی یک فایل راست کلیک کرده و گزینه مشخصات (properties) را انتخاب کنید، در پنجره مشخصات یک اندازه واقعی و یک اندازه بر روی دیسک برای آن فایل نوشته شده است. اندازه واقعی که مشخص است. اما اندازه ذخیره سازی دیسک بر روی فایل ممکن است از اندازه واقعی آن بیشتر باشد. دلیلاین امر آن است که سیستم عامل فایل ها را بایت به بایت بر روی دیسک ذخیره نمی کند بلکه بسته به تنظیمات یک فایل را بصورت بلوک های ۱ کیلوبایتی، ۲ کیلوبایتی و … ذخیره می کند. به همین دلیل یک فایل ممکن است فضای بیشتری نسبت به آنچه واقعا لازم است بر روی دیسک اشغال کند.

این بر میگرده به تقسیمات منطقی روی دیسک که به کلاستر معروفه.
برای درک این مساله، باید بدونی که اگر کوچکترین تقسیم منطقی روی دیسک (کلاستر) ۸ کیلوبایت باشه، حتی فایلی متنی که فقط یک حرف a در اون باشه، ۸ کیلوبایت فضا رو روی دیسک اشغال میکنه. به علت اختصاص این خونه به فایل در جدول آدرس دهی دیسک(File Allocation Table یا همون FAT)، اطلاعات دیگه ای توی اون کلاستر قرار نمیگیره.

در عمل، حجم یک فایل روی دیسک، همواره مضربی از کوچکترین واحد تقسیمات منطقی روی دیسکه.

در واقع، FAT16 یا FAT32 با NTFS انواع FAT ستن که مایکروسافت از اونها استفاده میکنه.

انواع دیگه ی هم هستند که سیستمهای عامل دیگه استفاده میکنن. مثل HPFS که برای لینوکس هست.

برای دیدن حجم این تقسیمات، چندین راه وجود داره :

یکیش اینه که پنجره ی Command یا CMD رو باز کن، یه Chkdsk بزنی و نتیجه رو ببینی.
هارد دیسک به Cluster های زیادی تقسیم می شود. هر کلاستر شامل دو قسمت Data و Pointer می باشد. در قسمت Data اطلاعات شما ذخیره می شود و در قسمت Pointer اگر حجم فایل شما بزرگتر از Cluster size باشد، آدرس خانه بعدی ذخیره می شود و اگر آخر فایل باشد آن را Null قرار می دهد.
اگر فایل هم کمتر از جای Data باشد بقیه فضای Data خالی می ماند. فکر کنم متوجه شده باشی.
خوب برای اینکه این اختلاف رو به حداقل برسونی برو رو یه درایوت راست کلیک کن و Properties رو بزن بعد برو رو زبانه دوم tools رو انتخاب کن و defragment now… رو بزن. هالا درایو هات رو Defrag کن تا این فایل ها پشت سر هم بیایند.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

21 + = 23