تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

چند شیوه ی خوب و جالب برای پر کردن اوقات فراغت

تعطیلات تابستان برای دانش آموزان فرصت مغتنمی است

تعطیلات تابستانی برای بچه ها خوب و دوست داشتنی است اما برای پدر و مادرها نگرانی هایی به همراه دارد: اینکه چه طور به بچه ها کمک کنیم تا تابستان خوبی را پشت سر بگذارند و ضمن استراحت ورفع خستگی ۹ماه تحصیل تجربه هایی هم بیاموزند و برای سال تحصیلی جدید آماده شوند و یا اینکه چه طور می توان از این تعطیلات به بهترین شکل استفاده کرد؟ به هر حال تعطیلات سه ماهه تابستانی آن قدرها هم کم نیست که بتوان آن را بدون برنامه ریزی گذراند و در عین حال بچه ها هم خیلی تمایل دارند در اوقات فراغت شان فعالیت های جدی انجام دهند. توصیه هایی را درباره فعالیت های مناسب برای تعطیلات تابستانی بخوانید.

797209 - چند شیوه ی خوب و جالب برای پر کردن اوقات فراغت

۱-نوشتن خاطرات تابستانی

بهتر است با شروع تعطیلات یک دفتر ۱۰۰ یا ۲۰۰ برگ برای فرزندتان تهیه کنید و از او بخواهید کارهایی که هر روز انجام می دهد را در آن بنویسید. به او جایزه می دهید. او کم کم به این فکر می افتد که کارهای مثبتی انجام دهد تا چیزی برای نوشتن دردفتر و دریافت جایزه داشته باشد. شما با یک تیر دو هدف زده اید، اول اینکه او اوقاتی را صرف نوشتن خواهد کرد که این کار مهارت نوشتن و دقت و تمرکز او را بالا می برد و دوم اینکه او برای سایر اوقاتش نقشه هایی خواهد کشید.

۲-عضویت در یک باشگاه ورزشی

در فصل تابستان باشگاه های زیادی برای انواع ورزش ها ثبت نام می کنند. با شناسایی یکی از این باشگاه های معتبر می توانید از مزایای آن برای فرزندتان بهره مند شوید. این کار موجب بالا بردن سلامت جسمی و روانی، افزایش مهارت های اجتماعی مانند مهارت های ارتباطی و پرکردن اوقات فراغت می شود.

نوشته های مرتبط

۳-در صورت امکان یک کار نیمه وقت

هیچ چیز بدتر از بزرگ کردن یک فرزند راحت طلب که همه چیزش را والدینش باید در اختیارش بگذارند، نیست. کودک باید یاد بگیرد که برای موفقیت تلاش لازم است و همچنین قدر و ارزش پولی که پدر و مادرش به دست می آورند را بداند. یک کار نیمه وقت حتی اگر هفته ای یک یا دو روز باشد، برای او در نظر بگیرید. بهتر است بابت این کار دستمزد هم دریافت کند تا احساس بی حوصلگی و بی انگیزگی به او دست ندهد.

۴-هنرعکاسی

عکاسی هنرخوبی است و امروزه در اغلب خانه ها دوربین عکاسی پیدا می شود. اگر در منزل دوربین عکاسی دارید، به فرزندتان طرز کار با آن را بیاموزید و او را تشویق به عکاسی از سوژه های مختلف کنید. عکاسی کردن می تواند به افزایش دقت و تمرکز و نیز گسترش دایره تفکر و دید او نسبت به محیط اطراف کمک زیادی کند و با کودکتان این کار لحظه های شاد و به یادماندنی تعطیلات تابستانی را برای همیشه ثبت می کند.

۵-تمرین آشپزی

فرزند شما چه پسر باشد و چه دختر، لازم است آشپزی را یاد بگیرد. پس از او بخواهید حداقل هفته ای یک بار یک وعده غذایی را تهیه کند. به او آموزش دهید و یا از او بخواهید که از کتاب آموزش آشپزی بیاموزد. آشپزی سالم را به او بیاموزید و به او یاد بدهید با سالم ترین روش طبخ و با استفاده از سبزی ها وحبوبات غذای مقوی و خوش مزه درست کند.

۶- کتاب، یار مهربان

برای فرزندتان کتاب های مورد علاقه اش را تهیه کنید و یا او را عضو کتابخانه عمومی محل کنید. با کتاب خواندن اطلاعات و آگاهی او افزایش خواهد یافت و دامنه لغاتش بیشتر می شود.

۷-ثبت نام در کلاس های هنری

اگر فرزندتان علاقه مند به هنر خاصی است و یا استعدادی در زمینه نقاشی، طراحی، خوش نویسی و دیگر هنرها دارد، حتماً او را در این کلاس ها ثبت نام کنید. اجازه بدهید تا در این تابستان استعدادهای درونی اش شکوفا شود. او را تشویق به ادامه کار کنید و البته انتظار نداشته باشید با ثبت نام در یک کلاس نقاشی مهارت زیادی به دست بیاورد. همین اندازه که به این هنرها علاقه جدی نشان دهد کافی است که به او فرصت های بیشتری برای پیشرفت داده شود.

۸-یادگیری یک زبان خارجی

یادگیری یک زبان خارجی را برای فرزندتان تبدیل به نوعی آموزش اجباری نکنید بلکه این کار را یک تفریح برایش بدانید. کافی است او نسبت به فواید یادگیری یک زبان خارجی آگاهی پیدا کند. بدون شک علاقه او به مراتب بیشتر خواهد شد. اگر احساس کند این یادگیری به نوعی تکرار همان درس های مدرسه است، ممکن است کمی مقاومت نشان دهد.

۹-داستان نویسی

از فرزندتان بخواهید هفته ای یک داستان کوتاه بنویسد. او را تشویق به انجام این کار کنید. می توانید به او سوژه بدهید و بگویید در مورد این اتفاق یا درمورد آینده خودت یک داستان بنویس. او را وادار به فکر کردن کنید. او را از نظر ذهنی درگیر در کنار هم قراردادن وقایع و اتفاقاتی کنید که باید با مهارت در کنار هم قرار گیرند تا داستانی را به وجود بیاورند.

۱۰-بازدید از موزه

یک تفریح یک روزه و بازدید از یک موزه می تواند تجربه ای جالب و مفید و آموزنده باشد. موزه جایی برای آشنایی با فرهنگ ها و تاریخ گذشتگان و معاصران است. سعی کنید در تابستان شرایطی را فراهم آورید تا تمام موزه های شهر را ببیند.

۱۱-سینما و تماشای فیلم

یکی دیگر از برنامه هایی که می توان برای پر کردن یک روز تابستان تدارک دید، تماشای فیلم در سینما است. بچه ها سینما را دوست دارند، به ویژه اگرفیلم مربوط به گروه سنی خودشان و شاد و پرهیجان باشد. تماشای چنین فیلمی آنها را برای مدتی راضی خواهد نمود.

۱۲-بادبادک بازی

بادبادک بازی یکی از شیرین ترین و دوست داشتنی ترین تفریحات بازی مورد علاقه بچه هاست. به فرزندتان یاد بدهید که با استفاده از چوب، حصیر،کاغذ شابلن خیاطی، چسب و چند متر نخ یک بادبادک زیبا بسازد. در اولین گردش بیرون از خانه در مکان های مناسب آن را به آسمان بفرستید و از داشتن روزی خاطره انگیز و پر هیجان لذت ببرید. به جز ساخت یک بادبادک، ساخت کاردستی های دیگر هم می تواند ضمن تقویت خلاقیت و افزایش اعتماد به نفس بچه ها، مهارت های دیگرشان را نیز بیشتر کند. از فرزندتان بخواهید با مقواها، کاغذها، جعبه ها و سایر لوازم و وسایلی که لازم ندارید و به کار نمی آید، کاردستی تهیه کند و وسایلی که می سازد را دراتاق خودش استفاده کند و یا به دوستانش هدیه بدهد.
منبع:روزنامه سلامت شماره ۲۲۸

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 4 = 5