تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

خواندن نماز، دعا و تلاوت قرآن چه تأثیری بر زندگی روزانه ی ما دارد؟

خواندن قرآن چه تاثیری در زندگی انسان دارد؟

قرائت قرآن در زندگى مسلمان، آثار زیادى مى‌تواند داشته باشد؛ از جمله:
۱٫ قرائت قرآن، ذکر خداوند است. با ذکر خدا دل‌ها آرام مى‌گیرد. آرامش روحى، زندگى روزمره انسان را به سوى خوش‌بختى سوق مى‌دهد.
۲٫ چون قرآن، قانون اساسى اسلام است با خواندن و توجه به معانى قرآن مى‌توان به رفتار و چگونه زیستن خود شکل داد.
۳٫ قرائت قرآن، شعار اسلام است و پیامبر و امامان معصوم به قرائت قرآن با صداى بلند، در مکان‌ها و زمان‌هاى مختلف و آهنگ خوش تأکید داشته‌اند، لذا قرائت قرآن مى‌تواند موجب تقویت دین و نظام اجتماعى مسلمانان گردد.
۴٫ حفظ و قرائت قرآن، موجب تقویت حافظه مى‌گردد و در نتیجه در زندگى مسلمان تأثیر مى‌گذارد و موجب پیشرفت در کارهاى علمى او مى‌گردد.

تاثیرات نماز در زندگی

هدف نماز, ذکر و یاد خداوند متعال است ; ذکری که مقدمهء فکر و فکری که مقدمهء عمل باشد.

۲ نماز وسیلهء پاک کردن گناهان است , زیرا خواه ناخواه انسان را متوجه توبه و اصلاح اعمال و رفتار گذشته می کند.

۳ نماز سد بزرگی است در برابر گناهان , چون روح ایمان را در انسان تقویت کرده و نهال تقوا را در دل پرورش می دهد. روی همین جهت شرح حال افراد گناهکاری را نزد پیامبرو اولیای گرامی اسلام بیان می کردند و آنان می فرمودند: نگران نباشید. نماز آن ها را اصلاح می کند و آرام آرام ایمانشان تقویت شده و گناه را رهامی کنند.

۴ نماز غفلت زدا است , چون در ظرف , پنج بار نماز خواندن در شبانه روز به انسان اخطار می کند و هدف آفرینش را به او گوشزد می کند و موقعیت او را در جهان به یادش می آورد, تا از خالق هستی غافل نشده و بداند ازکجا آمده و برای چه آمده و به کجا می رود.

۵ برطرف کنندهء عجب و کبر (خودخواهی و خود برتربینی ) است ; زیرا وقتی انسان روزی هفده رکعت نمازبخواند و در هر رکعتی بوباره پیشانی بر خاک گذاشته و اظهار تذلّل کند, این کار بهترین وسیله ابرای از میان برداشتن غرور و منیت است .

930318 duaa - خواندن نماز، دعا و تلاوت قرآن چه تأثیری بر زندگی روزانه ی ما دارد؟

تاثیرات دعا در زندگی

دعا ارتباط دل و عقل انسان با خداوند است که هر چیز را به نیکوترین وجه خلق نمود و به انسان امر کرد: «ادعونی استجب لکم، بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را» توسل به ائمه اطهار(علیه السلام) و دعا کردن و واسطه قرار دادن آن ها در پیشگاه حق تعالی که خداوند متعال برای بندگان خاص خود احترام خاصی قائل است.

زیارت هم برای توسل به درگاه ائمه اطهار(ع) تقاضای شفاعت این پیشوایان معصوم(ع) از ما نزد خداوند است و خود نوعی دعا است و این نوع دعا درخواست از خداوند با شفیع قرار دادن از بهترین بندگانش و تقاضا بصورت غیرمستقیم و با واسطه است.

خواندن قرآن و دعا و عبادت اثرات معنوی فراوانی در زندگی می گذارد هنگامی که فضای خانه با عطر معنویت قرآن معطر می شود، زندگی رنگی معنوی به خود می گیرد و در رویارویی با مشکلات و افراد، نگاهمان متفاوت می گردد. ناامیدی و یأس و شتابزدگی جای خود را به امید و بردباری و صبر می دهد و در جامعه فردی موفق و نرم خو می شویم.

قرآن کریم استوارترین و امن ترین پناهگاه است و خواندن قرآن و عمل به آن باعث فزونی برکات در مادیات و معنویات انسان می شود. شیطان از خانه ای که قرآن تلاوت می شود می گریزد و در آن خانه بوی پر و بال ملائک خواهد پیچید.

تلاوت قرآن و دعا کردن از اعمالی هستند که هم خداوند متعال در قرآن و هم حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) و ائمه معصوم (علیهم السلام) در خصوص آن سفارش کرده اند. رسول اکرم(ص) فرموده اند:

دعا حربۀ مومن است برای دفع شیطان و ستون دین است که بهترین دعا «الحمدالله» است، زیرا ثناگویی انسان به خداوند است. حقیقت دعا توجه به خداوند و طلب رحمت و عنایت اوست که در سرشت هر مخلوقی نهفته است و رشتۀ وجود همه انسان ها به ذات بی نیاز او پیوسته است

دین بر پایه عبادت استوار است در این حدیث از حضرت رسول(صلی الله علیه و آله) آمده است که (الدعا مخ العباده) یعنی دعا مغز عبادت است . دعاست که نزدیک ترین و بهترین راه به سوی خداوند است». خداوند در سوره بقره آیه ۱۸۶ می فرماید:

«و چون بندگان من از دوری و نزدیکی من از تو پرسند بدانند که من به آنها نزدیک خواهم بود و هر کس مرا خواند دعای او را اجابت کنم و دعوت مرا و پیامبران را بپذیرند تا به سعادت راه یابند». امام رضا(ع) فرمودند: «دعا از نیزه کارگرتر است و دعا قضا را برمی گرداند، هر چند از آسمان نازل شده باشد و محکم شده باشد و دعا کلید همه رحمت هاست»

1365697170135417518492229205210198205237209 - خواندن نماز، دعا و تلاوت قرآن چه تأثیری بر زندگی روزانه ی ما دارد؟

در زمان دعا و انس با خداوند است که نور معرفت معشوق بر دل عاشق متجلی می شود و غایت هستی، عینیت می یابد و تنها در مقام خلوت دعا و زمزمه های عاشقانه و مویه های بی ریا است که حقیقت روشن می شود و غایت هستی که تحقق جمال و جلال انسانیت است متجلی می شود و تنها در چنین مقامی است که انسان وابستگی و تعلق به غیر از حق را به خود زشت می بیند.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

74 + = 77