تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

چرا تعداد نبض پس از فعالیتهای بدنی تغییر میکند؟

به طور قطع، شما هم با این پدیده مواجه شده‌اید. پس از انجام تمرینات ورزشی، تپش قلب سرعت می‌گیرد و تا چند دقیقه پس از اتمام حرکات ورزشی به وضع ثابت بر نمی‌گردد. این عکس‌العمل بدن شماست که دلیل بروز آن در ادامه توضیح داده شده است.

heart rate increase after exercise salemzi 98479 - چرا تعداد نبض پس از فعالیتهای بدنی تغییر میکند؟

ماهیچه‌ها نیازمند اکسیژن هستند

کلیه حرکات بدن شما، توسط ماهیچه‌ها انجام می‌شود. بخش‌هایی که توسط زردپی‌ها به استخوان‌ها وصل شده و موجب حرکت آنها و بدن می‌شوند. انقباض و انبساط ماهیچه‌های شما، نیازمند اکسیژن کافیست و افزایش فعالیت، میزان اکسیژن مورد نیاز را بیشتر می‌کند.

خون حامل اکسیژن است

گلبول‌های قرمز خون شما، اکسیژن را به تمام بدن میرسانند. به هنگام ورزش که ماهیچه‌ها به اکسیژن بیشتری نیازمندند، سیستم گردش خون برای رفع این نیاز ماهیچه‌ها نیازمند افزایش سرعت در کارکرد خود است. چرا که خون بیشتری برای رساندن اکسیژن کافی به ماهیچه‌های نیازمند لازم است.

قلب، پمپ ارسال خون است

قلب، وظیفه ارسال خون را به عهده دارد. اگر بدن به خون بیشتری نیاز داشته باشد، پمپاژ خون باید بسته به نیاز بدن، با سرعت بیشتری انجام شود. این دلیل اصلی افزایش تپش قلب پس از ورزش است. وقتی که ورزش می‌کنید، بدن شما بخاطر نیاز به اکسیژن، قلب را مجبور به کار بیشتر می‌کند. پس از اتمام ورزش نیز، جهت تامین کافی اکسیژن اندام‌ها و ماهیچه‌ها، سرعت قلب به آرامی کاهش میابد تا به میزان استاندارد خود برسد.

تفاوت عملکرد بدن و قلب در ورزش‌های متفاوت

ورزش‌هایی مانند صخره‌نوردی، تعداد مشخصی از ماهیچه‌ها را برای مدت زمانی مشخص به کار می‌گیرند. با اینکه این ورزش‌ها نیز موجب افزایش سرعت ضربان قلب می‌شوند، در مقایسه با ورزش‌های شنا و دو، چندان منجر به افزایش فشار بدن به قلب و سیستم گردش خون نمی‌شوند. اما شنا، دویدن، دوچرخه سواری و ورزش‌های مشابه، تعداد زیادی از ماهیچه‌های بدن را به صورت همزمان و برای مدت بیشتری درگیر خود می‌کنند که متعاقباً میزان اکسیژن بیشتری نیز برای جوابگویی به نیاز آنها لازم است. به همین خاطر، به این دسته، ورزش‌های هوازی گفته می‌شود.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

87 + = 92