تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

راه هایی برای حفاظت از بوته ی گل سرخ

 

گل سرخ بدون شک در فرهنگ مشرق زمین به خصوص ایران ریشه هایی دیرینه دارد و گفته می شود که پس از جنگ های صلیبی به اروپا راه پیدا کرده است.

شاید یکی از دلایل همه پسندی گل رز، این باشد که بوته اش درختچه است و از گزند باد و باران در امان می ماند، به خصوص در زمستان و زیر برف و دلیل دیگرش اینکه دوام این گل روی ساقه نسبت به بسیاری از گل های دیگر بیشتر است. این گل در ده ها کشور به عنوان گل ملی شناخته می شود.

میزبان مهربان گل سرخ باشیم

بوته رز این قابلیت را دارد که با هرس به موقع و به اندازه، شکل و فرم بگیرد و بنا به سلیقه باغبان گل بدهد. هر ساله باید پاجوش هایی که از زیر بوته ها سر می زنند را حذف کنید.

پاجوش ها مواد مغذی را از بوته می گیرند و بوته را ضعیف می کنند. در انجام این کار باید دل به دریا بزنید چون پاجوش ها به نظر قوی و زیبا می رسند. اما وقتی آینده بوته را در نظر بگیرید، آنها یک عامل مزاحم برای گلدهی محسوب می شوند.

red rose 10 - راه هایی برای حفاظت از بوته ی گل سرخ

بوته ها را باید به طور مرتب آبیاری کرد. البته آبیاری به تناسب فصل فرق می کند. مثلا گل رز باغچه در تابستان تقریبا دو بار در هفته نیاز به آبیاری دارد. اما یادتان باشد گل سرخ به سفیدک سطحی حساس است و بهتر است آبیاری از پای بوته انجام شود و روی برگ ها آب را اسپری نکنید.

از مهم ترین گل های رز وحشی که از قدیم در باغ های مناطق گرم و معتدل دیده می شوند، نسترن ها هستند که با انواع و اقسام رنگ ها، شکل ها و عطرهای مختلف، انسان را حیرت زده می کنند.

اما یک نوع رز مخصوص کشور ما که اتفاقا اسم علمی آن هم نام «پرشیا» را یدک می کشد، در کوهستان های سراسر کشور می روید. نام این رز وحشی «ورک» است و از خانواده گل سرخ. فصل گلدهی این گل زیبا که بویی نادر و بوته ای با شاخه های رونده دارد، بهار است.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 31 = 37