تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

انواع هزارپاها و غذای آنها

هزارپا ها نوعی از بند پایان هستند که دارای دو جفت پا در بخش های مختلف بدن خود به غیر از ناحیه سر دارند. بیشتر این جانداران بدنی استوایی شکل دارند.

البته انواع نادری از هزارپایان نیز یافت میشود که شکل های گوناگون دیگری دارند. هزارپا ها قابلیت پیچیدن به دور بدن خود و گلوله مانند شدن را دارند. آنها بسیار آهسته حرکت میکنند.

انواع گونه

صدپایان شامل ۱۷۰۰ گونه‌اند.

ژئوفیلوس (Geophilus) دارای بدنی نازک و صاف است ۹۳ تا ۳۱ جفت پا دارد، لیتوبیوس (Lithobius) تا ۳۰ میلیمتر بلندی می‌رسد ۱۵ جفت پا دارد.

اسکلوپاندرا (Scolopendra) تا ۱۰۰ میلیمتر بلندی دارد و دارای ۲۱ جفت پا می‌باشد.

سرماتیافورسپس (Cermatia scutigera) یا صدپای خانه تا ۲۵ میلیمتر بلندی می‌رسد. ۱۵ جفت پا دارا پاها و شاخکها همگی دراز و باریک چشمهای آنها مرکب است در ساختمانها زندگی می‌کند حرکتی تند و سریع دارد و از حشرات تغذیه می‌کند.

هزار پا - انواع هزارپاها و غذای آنها

غذای هزارپایان

هزارپا ها بیشتر به خوردن گیاهان و برگ ها علاقه دارند و در اکثر مواقع، نوعی آفت برای گلخانه ها محسوب میشوند که میتوانند خسارات زیاد و جبران ناپذیری را به بار آورند.

آنها موجودات شکارچی نیستند و با توجه به رفتار آرام و رژیم غذایی ساده برای نگهداری در خانه به عنوان حیوان خانگی مناسب میباشند.

تعداد این موجودات نسبت به حشرات دیگر بسیار کمتر میباشد و به طور کلی به دو دسته گوشتخوار و گیاهخوار تقسیم میشوند که نوع گوشتخوار آنها بسیار نادر با پاهای کمتر میباشد.

همچنین نوع گوشتخوار زهرآگین است اما زهر آن برای انسان خطرناک نیست.

پس انواع هزارپا و غذای آنها به دو دسته گیاهخوار و گوشتخوار تقسیم بندی میشوند که دسته ی گیاهخوار اغلب از برگ گیاهان تغذیه میکنند و شکارچی نیستند و دسته دوم از سایر حشرات دیگر.

این تنها خلاصه ای از مقاله بود با خرید فایل کامل می توانید همراه با جزئیات کامل آن را مشاهده کنید !

شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ این محصول، همان لحظه قادر به دریافت محصول خواهید بود. این فرایند کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام میپذیرد.جهت پرداخت مبلغ این محصول شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ محصول را پرداخت نمایید.

 • دریافت فایل بلافاصله پس از پرداخت وجه
 • فقط با پرداخت ۲ هزار تومان

پشتیبانی (از طریق تلگرام) : ۰۹۳۹۱۰۷۵۱۰۸ | ۱۸ صفحه | فایل word

2 نظرات
 1. ناشناس

  واقعا اطلاعات درست است

  مهمان
 2. محمد

  عالی بود ممنون اطلاعات کاملی به من داد

  مهمان

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

57 + = 60