تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

دمای هوا در تابستان بیشتر است یا زمستان؟ به چه دلیل؟

چرا در تابستان هوا گرم است؟

در زمستان، نیمکره ی شمالی تقریباً ۵ میلیون کیلومتر نسبت به فصل تابستان به خورشید نزدیک تر است.

اما اختلاف دما به علت دوری زمین از خورشید نیست بلکه به خاطر «مایل بودن» محور زمین در حین گردش به دور خورشید است.

دانشمندان متوجه شده اند که خط استوا ۲۳ درجه و ۱۵ دقیقه نسبت به مسیر حرکت زمین به دور خورشید، مایل است.

محور گردش زمین به دور خورشید همیشه در جهت ستاره ی قطبی است.

نوشته های مرتبط

به همین دلیل در قسمتی از سال، قطب شمال به خورشید نزدیک تر و در قسمت دیگری از سال، از خورشید دورتر می شود. وقتی قطب شمال به طرف خورشید است، در نیمکره ی شمالی فصل تابستان، و در نیمکره ی جنوبی زمستان است. ولی وقتی قطب شمال از خورشید دور می شود، در نیمکره ی شمالی فصل زمستان، و در نیمکره ی جنوبی فصل تابستان خواهد بود.

اختلاف درجه ی حرارت هوا با فصل ها صورت می گیرد زیرا اشعه ی خورشید در فصل زمستان انحراف بیشتری دارد و در تابستان، این انحراف کمتر است.

1517393664 1 - دمای هوا در تابستان بیشتر است یا زمستان؟ به چه دلیل؟

این شعاع های منحرف، به دو علت گرمای کمتری تولید می کنند. اول اینکه، گرمای خود را در منطقه ی گسترده تری از زمین منتشر می سازند. دوم، شعاع های نور هنگامی که از اتمسفر زمین عبور می کنند، گرمای بیشتری را از دست می دهند. عوامل دیگری هم هستند که در تنظیم آب و هوا کمک می کنند مانند آب، خاک و ارتفاع.

«آب» اثر تثبیت کننده ای دارد و باعث می گردد که آب و هوا چندان دچار اختلاف درجه ی زیاد نشوند. «خاک» حرارت را ذخیره نمی سازد و به این ترتیب، تغییرات زیاد درجه ی حرارت، در مناطق گسترده ای از زمین به وجود می آید. هوا در «ارتفاعات» بالا رقیق است و نمی تواند مقدار زیادی حرارت جذب کند. بنابراین، در ارتفاعات بالاتر، درجه ی حرارت کمتر است.

 

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

71 + = 77