تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

چگونگی پیدایش پلاسر طلا | استخراج و منشاء طلا

بیشتر منشاء طلا ، دارای منشاء آذرین بوده و یا اینکه از تمرکزهای سطحی، سرچشمه میگیرند و تعداد کمتری از ذخایر طلا بر اثر کنتاکت متاسوماتیسم به وجود می آیند. اما ذخایر رگه ای اکثراً در اثر محلول های هیدروترمال حاصل می شوند.

بین رگه های طلا دار و سنگ های نفوذی یک ارتباط گسترده وجود دارد که پیوند این دو را به وضوح مشخص می کند. طلا در توده های معدنی از منشا گرمابی، همراه پیریت، میسپیکل کوارتز و یا همراه رودوکروزیت و سایر کانی های منگنز و باریتین تشکیل می شود.

رگه های نوع اول (سولفید طلا، کوارتز طلادار) توده های معدنی قدیمی و قاعدتاً بدون نقره بوده و با سنگهای آذرین درونی مربوط هستند.

این رگه ها گاهی با پدیده ی متاسوماتوز، بستگی دارند. نمرکزهای مکانیکی، ذخایر عظیم پلاسری را به وجود می آورند که این پلاسری های طلادار برای استخراج طلا، امروزه بسیار مهم هستند و در داخل ماسه ها و شن ها به همراه سایر فلزات سنگین، طلا دیده می شود.

07 AH Gold 81 ab - چگونگی پیدایش پلاسر طلا | استخراج و منشاء طلا

مقدار طلا در پلاسرها تا چند دهم گرم در تن نیز می توان از نظر اقتصادی مناسب باشد، ذخایر سوپرژن دارای مقدار ناچیزی طلا هستند.

چگونگی پیدایش پلاسر طلا

ذخایر طلای پلاسری، در نتیجه هوازدگی و تخریب سنگ های طلادار، حاصل می شوند. تغییرات دما، آب و حلال های طبیعی، سنگ ها را تجزیه و تخریب کرده و طلا را آزاد می نماید، سپس محصولات هوازدگی توسط آب های جاری حمل شده و در ضمن تا حد اندازه های کوچکی خرد می شوند بنابراین مقدار طلای بیشتری آزاد می شود.

طلا به خاطر داشتن جرم حجمی بالا، در میان توده های سیلت، ماسه و گراول جایگزین شده و به وسیله ی جریان رودخانه حمل می گردد بیشتر مواقع طلا مانندمواد سبک تر به مناطق دورتر حرکت می کند و در زمانی که سرعت جریان رودخانه برای حمل طلا به نقاط دورتر کافی نیست، مستقر شده و معمولا بر روی سنگ بستر متمرکز می شود و اصولاً جرم حجمی بالای طلا در مقابل عمل حمل و نقل به آن مقاومتی مشابه به دانه های درشت تر از ماسه می دهد.

تشکیل پلاسرهای عظیم با به وجود آمدن یک سطح مبنای جدید در منطقه که ناشی از تخریب عمیق و شدید سنگ هاست، همراه میباشد.

ذخایر طلای پلاسری معمولاً در مناطقی که رگه های طلادار وجود دارند یافت می شوند ولی ذخائر موجود در رگه ها ممکن است بسیار کمتر یا ریزدانه تر از آن حدی باشند که از نظر اقتصادی قابل توجه باشد. حدود ۵ درصد طلای دنیا از پلاسرهای آرکئن و پروتروزوئیک بدست می آید. بزرگ ترین معادن طلای پلاسر پر کامبرین در آفریقای جنوبی واقع شده اند.

نظیر ناحیه Witwatersrand که طلای آن در داخل کنگلومرایی که قطعات آن را رگه های کوارتز رگه ای، چرت، ماسه سنگ، قطعات سنگ های آتشفشانی و پلوتونیکی و سنگ های دگرگونی تشکیل داده اند یافت میشود. این پلاسر که عیاری نسبتا پایین دارد (۰/۲ تا ۰/۳ اونس درتن) فقط در سال ۱۹۶۱ تولیدی متجاوز از ۲۰ میلیون اونس طلا داشته است.

این ذخیره که از سال ۱۸۸۶ مورد بهره برداری قرار گرفته است در محدوده بیضی شکلی به وسعت بیش از ۶۰۰۰۰ کیلومتر مربع در جنوب – جنوب غربی ژوهانسبورگ گسترده شده است.

پلاسرها را به اشکال متنوعی تقسیم بندی می نمایند ولی می توان گفت که پلاسرها، نهایتاً به دو گروه تقسیم بندی می شوند:

۱- پلاسرهای کم عمق (پلاسرهای مدرن)

این گونه پلاسرها معمولاً در داخل رودخانه ها و یا در نزدیکی آن ها وجود داشته و توسط دیگر رسوبات پوشیده نشده است.

۲- پلاسرهای عمیق (پلاسرهای قدیمی)

این پلاسرها در زیر انبوهی از سنگ های پیوسته coherent مدفون شده اند، کانسارهای ماسیو سولفید: این کانسارها در مراحل نهایی فعالیت آتشفشان های زیر دریایی تشکیل می شوند، خصوصیات مهم این کانسارها عبارتند از داشتن ۲۰ الی ۶۰ درصد سولفید، همزمانی با سنگ های آتشفشانی زیر دریایی، ذخیره عدسی شکل با بافت توده ای و کانی شناسی ساده پیریت، کالکو پیریت، اسفالوریت (با یا بدون گالن و پیروتیت) این ذخائر در مراحل نهایی فعالیت های آتشفشانی زیر دریایی در یک افق خاص تشکیل می شوند.

ضخامت این افق نسبت به ضخامت کل سنگ های آتشفشانی بسیار ناچیز است ماسیو سولفیدهای نوع قبرس در زون گسترش کف اقیانوس ها، همزمان با بازالتهای بالشتی تولئیتی با پتاسیم کم، تشکیل گردیده، از خصوصیات مهم این کانسارها بافت توده ای است. بالا بودن درصد سولفیدها، آلتراسیون کلریتی و سیلیسی و  قرار داشتن در زیر چرت های آهن و منگنز دار است.

کانی های مهم این ذخائر عبارتند از:

کلریت، اسفالوریت و پیریت، طلا بیشتر همراه سولفیدها یافت می شود، مقدار ذخیره ۰/۱ الی ۲۵ میلیون تن است، این ذخائر حاوی ۱/۰ الی ۵/۱ گرم در تن طلا ۰/۵ الی ۸/۵ درصد روی هستند. کانسارهای ماسیو سولفید نوع کروکو در زون فرورانش جزایر قوسی همراه با توف های داسیتی، ریولیتی، کالک آلکالن زیر دریایی تشکیل گردیده اند.

این ذخائر در مرحله نهایی فعالیت آتشفشان تشکیل گردیده اند و به همین دلیل توسط چرت و رسوبات نرم دریایی پوشیده می شوند. این ذخائر حاوی ۱/۰ الی ۳/۲ گرم در تن طلا، ۹۰۰ گرم در تن نقره، ۱/۵ درصد مس، ۳/۸ درصد روی و ۱ درصد سرب هستند. کانسارهای مس پورفیری طلادار: عیار طلا در برخی کانسارهای مس پورفیری قابل توجه است لذا به عنوان محصول جانبی در این کانسارها حائز اهمیت می باشد. کانسارهای مس پورفیری همراه سنگ های مونزونیتی، دیوریتی و گرانودیوریتی کالک آلکالن کشف می شوند. اصطلاح پورفیری از بافت پورفیری سنگ های همراه بافت استوک ورک و پراکنده، ذخیره و ابعاد زیاد ذخیره اخذ شده است.

کانسارهای مس پورفیری در کمربندهای تکتونیکی زون فرورانش حاشیه قاره ها و جزایر قوسی کشف شده اند. این کانسارها را بر اساس موقعیت تکتونیکی و سنگ های همراه آن به دو گروه تقسیم می کنند: ۱-نوع مونزونیتی۲-نوع دیوریتی

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 6 = 3