تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

آتشفشان چیست؟ مشخصات و انواع فعالیت

آتشفشان چیست؟

آتشفشان یک ساختمان زمین شناسی است که به وسیله آن مواد آتشفشانی(به صورت مذاب، گاز، قطعات جامد یاهر ۳ از درون زمین به سطح آن راه می یابند. انباشتگی این مواد در محل خروج، برجستگی هایی به نام کوه آتشفشان ایجاد می نماید.

آتشفشان یکی از پدیده های طبیعی و دائمی زمین شناسی است که در طول تاریخ زمین شناسی نسبتا بدون تغییر باقی مانده و در ایجاد، تحول و تکامل پوسته و گوشته زمین نقش اساسی داشته و دارد.

تولید مواد آتش فشانی و پدیده های مؤثر در ایجاد آتشفشان از دوره پرکامبرین تا عهد حاضر تغییر چندانی نداشته است و آن چه در این راستا تغییر کرده است، نوع دانسته ها، چگونگی اندیشیدن و نحوه بهره گیری از آن هاست.

آتشفشان ها پدیده های جهانی هستند و در سایر کرات منظومه شمسی به ویژه سیارات مشابه زمین یک پدیده عادی محسوب می شود و آتشفشان بی شک در کیهان نیز رخ می دهد.

هم چنین پوشش سطحی ماه اغلب با سنگ های آتشفشانی پوشیده شده است و بارزترین ارتفاعات مریخ توسط آتشفشان ها ساخته شده است. فوران های فومرولی در برخی کرات مانند قمر آیو در سیاره مشتری یک پدیده عادی می باشد. زبانه های آتش و لکه های خورشیدی را جدا از ماهیت شان، می توان نوعی فوران آتش فشانی در خورشید تلقی نمود.

علم آتشفشان شناسی به مباحث نحوه تشکیل و تحول ماگما، چگونگی جابجایی و حرکت انواع مواد، گدازه ها و ماگماها و نیز تحولات آن ها در اتاقک های ماگمایی، چگونگی فعالیت آتش فشان ها و گسترش مواد آتشفشانی در سطح زمین، چگونگی تحول مواد آتشفشانی و … اشاره می کند. علم آتشفشان شناسی از برخی علوم زمین چون پترولوژی، تکتونیک جهانی، ژئوشیمی، چینه شناسی ، رسوب شناسی، ژئوفیزیک، کیهان شناسی و برخی دیگر از علوم تجربی مانند شیمی، فیزیک، آمار و ریاضی کمک می گیرند.

آتشفشان ها دستگاه هایی هستند که سطح زمین را با مناطق درونی زمین، یعنی جایی که بر اثر بالا بودن دما، سنگ ها به صورت مذاب‌اند، مربوط می‌کند و از آن گدازه‌ های آتشفشانی، مواد آذر آواری و گازها خارج می‌ شود. هنگامی که مواد مذاب به سطح زمین می ‌رسند. غالبا برجستگی ها و اشکال خاصی ایجاد می‌کنند

در بسیاری از آتشفشان ها، فعالیت به یکباره به اتمام نمی ‌رسد و در اکثر موارد، مراحل خروج مواد یا مراحل فعالیت آتشفشان ها با مراحل آرامش توام است. مرحله آرامش یک آتشفشان، که ممکن است بسیار طولانی هم باشد، به نام مرحله خاموشی آتشفشان نامیده می ‌شود(مانند مرحله فعلی سهند). در بعضی از آتشفشان ها مرحله خاموشی ممکن است دائمی باشد، اما این امر نسبی است.

اصطلاح آتشفشان معمولا تصوری از کوه مخروطی را در خاط تجسم می ‌کند که قله آن شکل قیف مانند داشته و دهانه آتششان در داخل آن قرار دارد و معمولا از آن دودهای غلیظ و رنگی خارج می‌ شود. بسیاری از محققین سعی کرده‌اند برای فعالیت های آتشفشانی که به صور مختلف انجام می ‌پذیرد، نظم و ترتیب قائل شده و آن ها را رده ‌بندی نماید.

انواع فعالیتهای آتشفشانی بر اساس اهمیت مواد خارج شده به قرار زیر است:

279502e3 abbb 48e9 b44e 2e64338b7c74 - آتشفشان چیست؟ مشخصات و انواع فعالیت

فوران های اصلی: معمولا تحت عنوان فوران اصلی از مراحل تشکیل یک آتشفشان جدید صحبت می ‌شود. این فوران ها را نمی‌توان از فوران هایی که دودکش مسدود دارند مجزا نمود.

ولی می ‌توان ادعا کرد که در فوران های اصلی دودکش جدید حاصل می‌ شود در حالی که در فوران های گازی فقط دودکش قدیمی دوباره باز می ‌گردد از نظر توصیفی مراحل تولید یک آتشفشان به شرح زیر است: اول خاک های محل دهانه بر اثر انفجار به اطراف پراکنه می‌ شود. این عمل با لرزش های موضعی شدید همراه است.

بعد فوران گاز شروع می گردد که آب های زیرزمینی و گل را به خارج پرتاب می‌ کند و پس از باز شدن دودکش آغاز می ‌گردد که قطعات سنگ با شدت به اطراف پراکنده می ‌شود و برش خاصی تولید می ‌کند که به آن برش حفر دودکش می ‌گویند. و به این ترتیب آتشفشان متولد می ‌شود و تمام آتشفشان هایی که در قرن اخیر فعالیت نموده‌ اند در مجاورت آتشفشان های قدیمی تولید شده‌اند.

فوران های گازی

فوران گازی انفجاری ممکن است دهانه مسدود آتشفشان را باز نماید و یا قله آن را به خارج پرتاب کند. در حالی که فاقد هرگونه گدازه است. نمی ‌توانیم منشا گازهایی را که سبب انفجار می‌ شوند با اطمینان تعیین کنیم، زیرا انفجار ممکن است مربوط به خروج گازهای ماگمایی یا مربوط به آب های زیرزمینی باشد که بر اثر گرما تبخیر گردیده‌اند.

فوران های گازی غالبا در آتشفشان های نیمه خاموشی که دهانه مسدود دارند، حاصل می ‌شود. فوران های مزبور بوسیله دانا (Dana)یمه ولکانیک، بوسیله موکالی اولتراولکانیک و بوسیله فون‌ولف فوران غیر‌مستقیم نامگذاری گردید. از بین گازها هم بخار آب دارای اهمیت فوق ‌العاده است.

 

فوران های آبدار

در حالت کلی هنگامی که سفره‌ های آبدار زیرزمینی در مجاورت ستون های ماگمایی قرار گیرد، آب آن گرم و به بخار تبدیل می‌ شود. افزایش فشار باعث انفجار مخزن بخار می ‌گردد و در این حالت از فوران های آبدار صحبت می ‌شود. این قبیل فوران ها انفجاری‌‌ اند و به همین دلیل به آن ها انفجار آبدار می‌ گویند. مآرهای بازالتی به این طریق بوجود می ‌آیند. انفجار آبدار دارای انواع متفاوتی به شرح زیر است:

نوع اول

یکی از انفجارهای آبدار شناخته شده مربوط به ناحیه گوگردزایی پما‌تانگ‌باتا در سوماتر در سال ۱۹۳۳ است. در ناحیه مزبور، دو هفته قبل از فوران، زمین لرزه‌ای سبب باز شدن شکاف هایی در زمین گردید و آب های سطحی به داخل آب ها نفوذ نمود. این آب ها در اثر برخورد با گازهای گرم ماگمایی به دمای جوش رسید و سپس تبخیر گردید. در نتیجه انفجارهایی تولید شد که بخار آب تا ارتفاع ۲۰۰۰ متری از سطح زمین بالا رفت و قطعات سنگ های قدیمی و گل تا ۱۱۰۰ متر به هوا پرتاب شد و دو دهانه بزرگ در محل خروج ایجاد شد.

نوع دوم

فوران سودتسی سال ۱۹۶۳ در ایسلند با انفجار آبدار شروع گردید. در این منطقه گدازه‌ ها به کف دریای کم ‌عمق تر نزدیک شد و از برخورد آن با آب دریا انفجار مهیبی به وقوع پیوست و بخار آب همرام خرده سنگ تا ارتفاع زیاد به هوا پرتاب شد.

نوع سوم

فوران آبدار کیلوئه در سال ۱۹۲۴ را نتیجه نشت سطح گدازه در دریاچه گدازه و حجاری آتشفشان و نفوذ بعدی آب به داخل مجاری خالی تصور می ‌کنند. در این جا تماس آب با گدازه، فوران انفجاری بسیار شدیدی تولید نمود و تا ۱۷ روز ادامه داشت.

مراحل فعالیت آتشفشان

هر آتشفشان را می‌توان بر حسب مراحل فعالیت در دو گروه قرار داد:

آتشفشان یک مرحله‌ای: که فعالیت آن در طی یک مرحله به صورت محصول انفجاری یا جریان گدازه خاتمه می ‌یابد. مدت این قبیل فعالیت ممکن است کوتاه و تا چندین سال طول بکشد ولی ترکیب و نوع مواد مذاب یک سال است و تنها یک مسیر ساده برای خروج مواد وجود دارد.

آتشفشان چند مرحله‌ای: که فعالیت آن شامل مراحل مختلف است و هر مرحه بوسیله دوره آرامش نسبتا طولانی از هم جدا می‌شود، مثلا دماوند یا سبلان. در هر مرحله ممکن است مجاری خروج(دهانه و مخروط‌های فرعی) جدیدی بوجود آید. بنابراین مسیر خروج پیچیده و انشعابی است. به نحوی که در زمان های مختلف بعضی از آن ها فعال و بعضی به صورت غیر فعال باقی می ‌مانند.

انواع گازهای آتشفشانی

اصولا با کاهش فشار، حلالیت گازها در ماگما کم می ‌شود، یعنی ابتدا گازها بیش از فشار خارج است، به سرعت انجام می‌شود و رفته رفته مقدار آن به حدی زیاد می‌ شود که ماگما منظره جوشان پیدا می ‌کند(پدیده وزیکولاسیونVisiculation) بنابراین پدیده وزیکولاسیون پدیده‌ای است که در آن ماگما به دو فاز مایع و گاز تفکیک می‌ شود و به علت خروج سریع گاز، گدازه حالت جوشان پیدا می‌کند.

مقدار قابل ملاحظه‌ای از گازهای آتشفشانی، هنگام فعالیت آتشفشان با شدت هر چه تمام تر از آن خارج می‌گردد که مشخص نمودن جنس آن ها بسیار مشکل است، زیرا غالبا غیر ممکن است این گازها را که دارای دمای زیاد بدست آورد. به علاوه با ورود گازهای آتشفشانی به اتمسفر، واکنش های شیمیایی انجام می ‌شود و ترکیب اصلی آن ها تغییر می‌کند.

جدیدترین بررسی هایی که در مورد گازهای آتشفشانی انجام شده است نشان می ‌دهد که بسیاری از گازهای آتشفشانی منشا ثانوی دارند، چون اتمسفر اکسید کننده است در حالی که در اعماق زمین شرایط احیا غلبه دارد. از این رو گازهای آتشفشانی را از دو نظر می ‌توان تقسیم نمود.

تقسیم بندی گازهای آتشفشانی از نظر شیمیایی

بطور کلی گازهای آتشفشانی یا فومرول ها از نظر شیمیایی به دو دسته تقسیم می ‌شوند.

فرمرول های قلیایی: به صورت آمونیاک، نوشادر و بعضی از ترکیبات کلردار خارج می‌ شوند.
فومرول های اسید: به مراتب فراوان تر از فومرول ها قلیایی است و شامل اسید کلریک، گازهای سولفورو و سولفوریک و SH2 می ‌شود. رنگ قهوه‌ای و گاه زرد و یا بنفش نتیجه تاثیر این گازها بر سنگ ها در محل خروج گازهاست.

تقسیم بندی گازهای آتشفشانی از نظر دما

اصولا انواع گازهای آتشفشانی را بر حسب دما تقسیم بندی می‌ کنند. البته هر قدر از دهانه آتشفشان دور شویم دمای گازها کاسته می ‌شود و هر قدر زمان استراحت آتشفشان زیادتر باشد دمای آن ها کمتر می ‌شود. با افزایش دما مقدار SO2 زیاد و SH2 کم می ‌شود در همین شرایط نسبت Ca بهH2 ، CO2 به H2O افزایش می ‌یابد.

گازهای خیلی گرم

گازهای خیلی گرم، غالبا در دهانه دیده می‌ شوند، دمای آن ها ممکن است گاهی به ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد نیز برسد. در ترکیب این نوع گازها H2/NH3BO3H3/SH3/CO2 و بویژه بخار آب وجود دارد(غالبا بخار آب بیش از ۹۰ درصد حجم کل گازها را تشکیل می ‌دهد). به علاوه در آن اسید کلریدریک و کلریدهایی مانند FeCl3/ALCl3/CLNa/NH3Cl نیز پیدا می ‌شود.

گازهای گرم

در نزدیکی پوزول قدیمی در ایتالیا آتشفشانی وجود دارد که فقط بخار آب گرم از بعضی از نقاط آن خارج می ‌شود. کف این منطقه به صورت تشتگی به قطر ۴۰۰ تا ۵۰۰ متر است و از خاکسترهای آتشفشانی بسیار حفره‌دار پوشیده شده است.

در این جا بخار آب سوت زنان خارج می ‌شود. دمای این بخار آب که با مقداری کمی اسید کربنیک و سولفید هیدروژن مخلوط است بین ۱۳۰ تا ۱۶۵ درجه سانتیگراد است. در مجاورت اکسیژن هوا، سولفید هیدروژن ابتدا به گوگرد و سپس به اسید سولفورو تبدیل می ‌شود. به دلیل وجود همین گوگرد در گذشته آن را سولفاتارا یا گوگردزا می‌ نامیدند.

سیلیس موجود موجود در محیط های سیلیکاته نیز به صورت اوپال ته نشین می‌شود که رنگ آن سفید و دارای حفره ‌های فراوان است. در داخل حفره‌های مزبور گاهی سولفات های محلول به صورت زاج طبیعی آلونیت(سولفات آلومینیوم) رسوب می ‌نمایند که از نظر اقتصادی دارای اهمیت است. بطور کلی سولفاتار عبارت از خروج بخار آب و سولفید هیدروژن، با دمای ۹۰ تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد است و در تمام مناطق آتشفشانی دیده می‌ شود.

گازهای سرد

گازهای سرد که به آن موفت Moffette هم گفته می ‌شود گازی است که کمی از هوای معمولی گرم تر باشد. این گازها ممکن است منشا ماگمایی داشته یا نتیجه تصاعد گازها از سنگ های آهکی باشد(انحلال آهک در مجاورت گازهای اسیدی). در ترکیب آن علاوه بر بخار آب، گاز CO2 به فراوانی یافت می‌ شود.

در سال ۱۹۸۶ از یکی از دریاچه‌ های کامرون(دریاچه نیوسNyos) ناگهان گاز CO2 با نیروی عظیم از درون آب بیرون آمد و راه دهکده را در پیش گرفت. بیش از دو هزار نفر اهالی دهکده و چهارپایان را حقه کرد. این گاز منشا ماگمایی داشت و به صورت حباب عظیم در زیر آب دریاچه(از منشا آتشفشانی) پنهان بود.

چشمه های آب گرم و چشمه های معدنی

چشمه‌ های آب گرم غالبا در اطراف نواحی آتشفشانی و حتی در اطراف آتشفشان های خاموش دیده می‌ شوند. این چشمه ‌ها نشانه‌ای از آخرین مرحله سرد شدن مواد ذوب در درون زمین‌اند که از آن بخار آب و گازهای کم و بیش گرم متصاعد می‌ گردد. ترکیب عمده مواد متصاعد بخار آب بسیار گرم و پرفشار و گاز کربنیک است که در هنگام بالا آمدن تدریجا از گرمای آن کاسته می‌ شود.

اگر صعود هم چنان ادامه یابد بخار آب تقطیر می‌ شود و به صورت چشمه‌های آب گرم تظاهر می‌کند. دمای چشمه‌های آب گرم عموما ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد گرم تر از آب محیط اطراف است.

فوران های آتشفشانی معمولا براساس شکل دهانه ای که از آن فوران صورت می گیرد، محل قرار گیری دهانه در کوه آتشفشان، شکل و نوع مخروط آتشفشانی و بالاخره خصوصیات عمومی فوران(آرام یا شدید – انفجاری یا غیر انفجاری) طبقه بندی می شوند.

گدازه های اسیدی به علت درصد Sio2 بالا و درجه حرارت نسبتا پایین دارای گرانروی(ویسکوزیته) بالا و سیالیت پائین بوده و در نتیجه به صورت انفجاری همراه با مواد پرتابی می باشد. اما در گدازه های بازیک به علت درصد Sio2 پائین و درجه حرارت نسبتا بالا، گرانروی پائین بوده و سیالیت افزایش می یابد و در نتیجه مواد پرتابی با مقدار کم و فوران آرام انجام می شود.

انواع فوران

۱- نوع هاوایی: این نوع آتشفشان به شکل گنبدی می باشد و بیشتر مخروط آن از گدازه رقیق با ضخامت زیاد و گسترش کم است. ارتفاع این نوع آتشفشان نسبتا کم است. از دهانه آن اغلب گدازه های بازیک با سیالیت بالا و مواد پرتابی کم، بیرون می ریزد. به علت وجود میزان کم گاز در گدازه این نوع آتشفشان، فوران جریانی در آن دیده می شود.ماگمایی که به سطح می رسد، معمولا به صورت فواره یا چشمه های گدازه ای خارج می شود.
این نوع آتشفشان در جزایر هاوایی به تعداد زیاد یافت می شود. در جزیره ایسلند نیز از این نوع آتشفشان یافت می شود.
۲- نوع استرومبولی: در آتشفشان های نوع استرومبولی ماگمای نسبتا رقیق با ترکیب بازیک و مواد پرتابی کم تا زیاد می باشد که مواد پرتابی به صورت ریتمی از اسکوری های ملتهب‏، لاپیلی و بمب می باشد. عمده فعالیت این نوع آتشفشان در ساحل غربی ایتالیا دیده شده است.
فعالیت های آرام استرومبولی از دهانه های باز صورت می گیرد و گدازه های نسبتا سیال در افق های بالایی مجرای آتشفشان وجود دارند. به علت گرانروی بالای ماگما، خروج گاز زیادتر از انواع ماگماهای سیال نوع هاوایی صورت می گیرد.
فوران های طولانی مدت استرومبولی می تواند مخروط های مختلط را تشکیل دهد، در حالی که فوران های کوتاه مدت معمولا مخروط های اسکوری دار را تشکیل می دهند. خاکستر در این نوع آتشفشان کم بوده و به هنگام انفجار تولید ابرهای سبک وزنی را می کند.شیب مخروط این نوع آتشفشان از شیب آتشفشان نوع هاوایی خیلی بیشتر است.
۳- نوع وولکانو: در نوع وولکانو، گدازه های خمیری شکل، دهانه آتشفشان را مسدود می کند و مانع خروج گازها و بخارات می شود. پس از آن که فشار گازها و بخارات بر اثر تراکم زیاد شد، انفجارات شدید تولید می کند.بر اثر انفجار، ذرات مواد مذاب با فشار به خارج رانده شده و بر اطراف پرتاب می شوند و تولید ابرهای ضخیم و وسیعی از خاکستر را می کنند.
این ذرات خاکستر، پس از سرد شدن در اطراف دهانه آتشفشان ریخته شده و تولید مخروطی از خاکستر می کند. این نوع مخروط آتشفشانی اغلب دارای دو شیب است که یکی به طرف دهانه و دیگری به طرف خارج است گدازه مذاب در آن ها به صورت روانه، خیلی کم و نسبتا محدود است.
یک کوه آتشفشان ممکن است مدتی به شکل یک نوع و مدتی دیگر به شکل نوعی دیگر آتشفشانی می کند. چنان که آتشفشانی کوه وزوو و اتنا. گاهی از نوع استرومبولی و زمانی از نوع وولکانو می باشد.
۴- نوع پله: در آتشفشان نوع پله که در جزیره مارتینیک قرار دارد، مجرای آتشفشانی به وسیله گدازه بسیار لزج و خمیری شکلی مسدود می شود و در نتیجه گازها و بخارات برای خود سوراخ و راهی در دامنه و پهلوی کوه پیدا می کنند. ابرهای سوزان در این نوع آتشفشان تقریبا شبیه نوع وولکانو می باشند ولی شدت خروج آن ها از دهانه زیادتر است.
به علاوه، حرکت آن ها موازی با سطح زمین و گاهی مایل با آن است، در حالی که در نوع وولکانو این حرکت به صورت قائم می باشد. در آتشفشان نوع پله، اغلب مواد مذابی که خیلی غلیظ و خمیری شکل هستند با فشار زیاد از دهانه خارج می شوند و به شکل سوزنی در دهانه کوه منجمد می شوند که به این مواد منجمد شده در دهانه کوه، سوزن پله می گویند.
۵- نوع کومولوولکان یا کوپول: مخروط این نوع آتشفشان به شکل گنبد است که به یک طرف بیشتر متمایل است. این نوع آتشفشان در شرایطی تقریبا مشابه نوع پله ایجاد می شود. قطعات بزرگی از سنگ، که از دهانه این نوع آتشفشان خارج می شود، ممکن است دارای سطوح صیقلی یا مخطط باشند.

مشخصات آتشفشان :

آتشفشان ها دستگاه های طبیعی خروج مواد مذاب یا گاز و یا جامدی هستند که از درون زمین به خارج رانده می ‌شوند. این مواد در سطح زمین پخش گردیده، برجستگی های خاصی متناسب با غلظت گدازه ‌های خود تولید می ‌نمایند. فعالیت آتشفشان ها همیشگی نیست، بلکه منقطع و متناسب است. مثلا آتشفشان دماوند چندین مرحله فوران و آرامش را داشته است. آتشفشان های امروزی هم خاموش و گاهی فعالند.

شدت انفجار:

آتشفشان ها از نظر وجود یا عدم وجود انفجار و نیز شدت انفجار اقسام مختلفی دارند که در زیر به انواع آن ها اشاره می‌ کنیم.

بدون انفجار: در این حالت قسمتی از پوسته جامد زمین شکافته شده و گدازه‌ ها که غالبا غلظتی کم داشته و روان می‌باشند، به بیرون جاری می شوند.

با انفجار محدود: نمونه آتشفشان های با انفجار محدود در مونالوآ(هاوایی) که در سال ۱۹۴۹ دیده شده است. این گونه آتشفشان ها در مراحل اولیه فعالیت، بدون انفجار می ‌باشند، ولی در مراحل آخر با انفجار همراهند.

انفجار نقطه‌ای: این نوع آتشفشان ها را می ‌توان گونه های حقیقی آتشفشان به حساب آورد انفجارهای نقطه‌ای ممکن است منفرد و تنها باشند یا تکراری و کم و بیش همیشگی.

این نوع آتشفشان ها احتمال دارد در هر نوبت گونه ‌های خاصی از گدازه که ممکن است اسیدی یا قلیایی و یا حد واسط باشند، بیرون بریزند. نمونه این آتشفشان ها، آتشفشان استرومبولی در جزایر لیپاری است.

اشکال آتشفشان

اختلاف شکل ظاهری دهانه آتشفشان ها، گونه‌های مختلف آتشفشان ها را مشخص می ‌نماید. این اختلاف به ترکیب شیمیایی، درجه سیالیت و مقدار گرمای مواد گداخته و نحوه انفجار و وجود یا فقدان گاز در هنگام فعالیت آتشفشان بستگی دارد. در زیر سعی داریم با معرفی گونه‌ های مختلف آتشفشان ها، مشخصات و اشکال گوناگونی را که هر یک از این آتشفشان ها می ‌توانند داشته باشند، بررسی کنیم.

آتشفشان گونه هاوایی

این نوع آتشفشان، دارای دهانه‌ای وسیع بوده و مخروط آن شیب کم دارد گدازه‌ های آن غالبا باریک هستند و پس از سرد شدن سنگ هایی تیره رنگ، مثل بازالت ایجاد می ‌کنند. این نوع گدازه ‌ها به علت گرانروی بسیار کمی که دارند، مانند سیل روان می ‌شوند. این آتشفشان ها از آنجایی که فاقد انفجار می‌ باشند، لذا بمب آتشفشانی، لاپیلی و خاکستر آتشفشانی نیز در این آتشفشان ها دیده نمی ‌شود.

آتشفشان گونه استرومبولی

شکل مخروط این گونه آتشفشان، بر اثر داشتن گدازه‌ های به شکل مایع، جامد، ریز و درشت، در هنگام فعالیت منظم بوده و ارتفاع زیاد و شیب تند دارد و فقط ممکن است انحنای بعضی از قسمت های مخروط کمی بیشتر باشد. آتشفشان گونه استرومبولی دارای گدازه‌ای نسبتا غلیظ بوده انفجار آن کمی شدید است و قطعات مختلف را به بیرون پرتاب می ‌کند.

این گونه آتشفشان در هنگام فعالیت بدون خاکستر است و برعکس دارای مقدار بسیار زیادی از بمب‌ها و قطعات آذرین می ‌باشد. آتشفشان خاموش دماوند نمونه‌ای حد واسط از آتشفشان نوع استرومبولی و ولکانو است.

آتشفشان گونه ولکانو

فوران آتشفشان های گونه ولکانو، از خاکستر، بمب و لاپیلی و قطعات درشت تشکیل شده است. در این گونه، گدازه دارای غلظت زیاد بوده، به همین جهت کمتر خارج می ‌شود و دهانه را مسدود می‌کند و در نتیجه فشار مواد گداخته و گازهای زیرین مواد مسدود کننده منفجر شده به خارج پرتاب می ‌شوند. نمونه این آتشفشان ها، آتشفشان ولکانو در جزایر لیپاری است.

آتشفشان گونه وزوو

این گونه آتشفشان، نوع متوسط گونه‌های استرومبولی و ولکانو است. در هنگام فوران متناوبا گازهای آتشفشانی و مواد گداخته به خارج می ‌فرستد. غلظت گدازه آن به شرایط حرارتی بستگی دارد، از این نظر شکل مخروط آن در هر فعالیت فرق می‌کند. نمونه این آتشفشان، آتشفشان وزوو در ایتالیاست.

آتشفشان گونه پله

در این گونه آتشفشان که نمونه جالب آن آتشفشان پله در جزایره مارتینیک است، گدازه خیلی غلیظ بوده و موجب انسداد دهانه آتشفشان می ‌شود. فشار مواد زیرین باعث رانده شدن مواد مسدود کننده به بالا شده، تشکیل سوزن پله مانند را می ‌دهند .

 

منبع : تبیان اردبیل

گردآوری : سایت تحقیق کن

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 4 = 2