تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

بیشترین مدت زمان حکومت مربوط به کدام سلسله است؟ سلسله هایی که به ترتیب در ایران حکومت میکردند.

بیشترین مدت زمان حکومت مربوط به کدام سلسله است؟

مرگ «بومیپول آدولیاده،» شاه تایلند باعث شد نام الیزابت دوم به عنوان ملکه‌ای که طولانی‌ترین دوره سلطنت در جهان را داشته، ثبت شود.
الیزابت در ۶ فوریه ۱۹۵۲ پس از مرگ پدرش «جرج ششم» بر تحت سلطنت نشست. وی در آن زمان ۲۵ ساله بود و با همسرش -شاهزاده فیلیپ- به کنیا سفر کرده بود. وی در ۲ ژوئن ۱۹۵۳ تاج گذاری کرد. الیزابت در ۹ سپتامبر ۲۰۱۵ با فراتر رفتن از دوره سلطنت ملکه ویکتوریا (۶۳ سال و ۷ ماه و ۲ روز،) طولانی‌ترین دوره سلطنت را در میان پادشاهان انگلیس به خود اختصاص داد.
در زمان آغاز سلطنت الیزابت دوم و بومیپول آدولیاده، «ژوزف استالین،» رهبر اتحاد جماهیر شوروی و «هری ترومن،» رئیس‌جمهور آمریکا بودند.

«حسن البلقیه،» سلطان برونئی در ۴ اکتبر ۱۹۶۷ پس از کناره‌گیری پدرش به تخت نشست. وی یکی از ثروتمندترین افراد جهان و دومین فردی است که طولانی‌ترین دوره ریاست را دارد. البلقیه در بزرگترین کاخ جهان که دارای ۱۷۸۸ اتاق است زندگی می‌کند. وی علاوه بر سلطنت بر برونئی در سمت‌های نخست‌وزیر، مدیر وزارت‌خانه‌های دفاع و اقتصاد، ژنرال نیروهای مسلح، دریا سالار افتخاری نیروی دریایی سلطنتی و بازرس پلیس نیز خدمت می‌کند.
«مارگریت دوم،» نخستین ملکه دانمارک و از زمان «کریستیان چهارم» دومین دوره طولانی سلطنت را داشته است. مارگاریت پس از مرگ پدرش در ۱۴ ژانویه ۱۹۷۲، به تخت نشست. وی هم‌اکنون ۷۶ سال دارد و مردم دانمارک به شدت برایش احترام قائل هستند.
«کارل گوستاف شانزدهم،» پادشاه سوئد که در ۱۵ سپتامبر ۱۹۷۳ به تخت نشست. وی پس از مرگ پدربزرگش به سلطنت رسید. پدر کارل گوستاف شانزدهم در سال ۱۹۴۷ در یک حادثه هوایی جان خود را
از دست داد.

سلسله هایی که به ترتیب در ایران حکومت کردند

امپراتوری تیموریان - بیشترین مدت زمان حکومت مربوط به کدام سلسله است؟ سلسله هایی که به ترتیب در ایران حکومت میکردند.

مادها:

مادها اولین حکومت و دولت مستقل ایرانی را رسما تشکیل دادند. هنوز معلوم نیست دولت ماد در چه زمانی تشکیل شد ولی گفته می شود دولت ماد در سال ۵۵۰قبل از میلاد مسیح تشکیل شد. در ابتدا دولت ماد دارای ۶ قبیله بود که پارکتن ها جنگجوترین و مغ ها صلح جو ترین بودند. ۶قبیله ماد همواره در جنگ بودند به همین دلیل آشوری ها به راحتی روی انان تسلط داشتند.

مادها کشاورز و دامپرور بودند بعد از اینکه دیااکو پابه عرصه گذاشت مادها را متحد ساخت و حکومت ماد را بر عهده گرفت.

دیگر پادشاهان ماد به این ترتیب هستند:

فرورتیش(۲۵سال) هووخ شتر(۴۸سال) ایخ توویگو (۳۵سال)

هخامنشیان:

در اصل هرودت هخامنش بنیانگذار این سلسله است. اما چون کورورش پارسها را متحد کرده است اورا بنیانگذار این سلسله می دانند. سلسله هخامنشی در حدود ۲۲۰ سال در ایران حکومت کرد.

پارسها طایفه ای از هندی ها و اروپائیان بودند که به ایران کوچ کردند. پارسها نیز از ۶ قبیله تشکیل می شدند که هخامنش آنان را متحد کرد.

مذهب پادشاهان هخامنشی زرتشتی بود ولی مذهب خود را به کسی تحمیل  نمی کردند. خط آنان میخی بود که ۴۲ علامت داشت و جزو با اقتدار ترین دولتهای طول تاریخ جهان بود.

تعداد پادشاهان هخامنشی ۱۳نفر بود که به این شرح است:

کوروش کبیر(۲۱سال) کمبوجیه(۶سال) داریوش اول(۳۷سال) خشایارشاه

(۲۰سال) اردشیر اول(۴۰سال) داریوش دوم(۱۹سال) اردشیر دوم(۴۳سال)

اردشیر سوم(۳۷سال) ارشک(۲سال) داریوش سوم(۶سال).

اشکانیان

اشکانیان در حدود ۴۷۵ سال حکومت کردند. اولین پایتخت آنان شهر هکاتم یا صد دروازه بود و بعد به تیسفون و ری منتقل شد.

قوم اشکان را به خاطر نام جد آنها اشک یا ارشک اشکانیان می نامند.

اشکانیان از ابتدای حکومت خود تااخرحکومت با قبایل شرق کشور و امپراطوری روم در جنگ بودند.

مذهب آنان در ابتدا مظاهر طبیعی بود ولی بعدها پیرو مذهب زرتشت شدند و در برخی نواحی خدایان یونان را می پرستیدنداین سلسله دارای ۲۸ پادشاه بود که از اشک اول شروع وتا اشک بیست و هشتم پایان یافت.

ساسانیان:

ساسانیان ۴۲۸ سال بر ایران سلطنت کردند که اوج تمدن ایرانی در جهان باستان به شمار می آید در آن زمان شهرسازی – صنایع – پل سازی – ابنیه ها و توسعه تجارت داخلی و خارجی به اوج ترقی خود رسید.

طاق کسری و کاخ خسرو از مهمترین بناهای آن زمان است.

از اعیاد بزرگ ساسانی می توان به جشن نوروز جشن مهرگان(که علت آن پیروزی فریدون بر ضحاک است که در ۱۶ مهر هر سال برگزار می شد) جشن صده(که پس از گذشت صد روز از زمستان که جشن پیدایش آتش است) اشاره کرد.

نام مهمترین پادشاهان ساسانی به این شرح است :
اردشیر بابکان(۱۷سال) شاپور اول(۳۰سال) شاپور دوم(۶۹سال)‌ یزدگرد اول

(۲۱سال) بهرام گور(۱۸سال) فیروز اول(۲۴سال) قباد اول(۵۶سال) انوشیروان(۴۹سال) خسروپرویز(۳۸سال) یزدگرد سوم(۳سال).

طاهریان:

طاهر بنیانگذار سلسله طاهریان بود او با شکست سپاه علی بن ماهان سردار امین توانست بغداد راتصرف کند و مامون را به خلافت برساند .او در خراسان به عنوان امیر دو سال برای مامون خدمت کرد وبعد اعلام استقلال کرد.

طاهریان هرچند نتوانستند خود حکومت بزرگی را تشکیل دهند اما ایران را از زیر دستان اعراب بعد از دویست سال رها کردند و موجب به وجود آمدن دیگر سلسله های ایرانی شدند .

 از حاکمان دیگر طاهریان افراد زیر را می توان نام برد:

علی بن طاهر (چند ماه) طلحه بن طاهر(۶سال) عبدالله طاهر (۷سال) طاهربن عبدالله(۱۸سال) محمدبن طاهر (۱۱سال).

صفاریان:

سلسله صفاری ۳۲ سال در ایران حکومت کرد و موسس آن یعقوب لیث صفاری بود

پس از پیروزی امام علی در مقابل خوارج عده ای از آنان به سیستان فرار کردند و حکومتهایی را به وجود آوردند. در میان آنان صالح بن نصر قدرت و شهرت زیادی داشت یعقوب در سپاه صالح بود. آنان افرادی بودند که در حملات خود ثروت کسب کرده و بین بی بضاعتان تقسیم می کردندیعقوب در ابتدا شغل پدر را که رویگری بود دنبال کرد ولی بعد به عیاری پرداخت

عمرو لیث حاکم بعدی صفاریان بود که بعد از برادر خود به حکومت رسید و ۱۴سال در ایران حکومت کرد و آخرین حکمران قدرتمند صفاری بود.

دیگر شاهان این سلسله عبارتند از:

یعقوب بن لیث(۱۸سال)عمرو بن لیث(۱۴سال)طاهر بن محمد بن   عمرو(۱سال) .

سامانیان:

سامانیان اولین خاندان ایرانی بودند که پس از ۳۰۰ سال دوباره رسم و رسوم ایرانیان را احیاء نمودند .آنها از روستایی به نام سامان در شهر سمرقند برخاستند و حدود ۱۰۸ سال در ایران حکومت کردند. وزرای آنان اغلب از شعرا ادبا و مورخان مشهور عصر خود بودند.

دیگر پادشاهان سامانی عبارتند از:

امیر اسماعیل سامانی(۱۶سال) ابونصر احمدبن  اسماعیل(۶سال) نصربن احمد(۳۰سال) نوح بن نصر(۱۳سال) ابوالفوراس عبدالملک نوح(۷سال) ابوصالح منصوربن نوح(۱۶سال) ابوالقاسم نوح بن منصور(۹سال).

آل بویه:

پسران بویه که ماهیگیر بود بسیار جاه طلب بودند آنها علی – حسن و احمد نام داشتند و شغل پدر را کنار گذاشتند و از افسران ماکان کاکی شدند و در هنگامی که او از مردآویز شکست خورد به مردآویز پیوستند. مردآویز علی را به حکومت کرج انتخاب کرد و به کمک بعضی از سرداران مردآویز اصفهان را فتح و خلیفه بغداد را شکست داد و سلسله آل بویه را پایه گذاری کرد.

از زمان سلسله آل بویه بود که مذهب شیعه یا تشیع در ایران رسمیت پیدا کرد

دیگر پادشاهان آل بویه عبارتند از:

ابوالحسن علی بویه (عمادالدوله)‌ (۱۸سال) ابوشجاع عضدالدوله(۳۴سال)

شرف الدوله(۷سال) بهاء الدوله(۴سال) سلطان الدوله(۱۲سال) ابوکالیجار مرزبان(۲۵سال) ملک رحیم(۷سال).

آل زیار:

این سلسله پس از سلسله علویان طبرستان روی کار آمد. ناصر کبیر کسی بود که با تلاش بسیار باعث استتقلال آن منطقه شد. یاران وی بعد از مرگ او توسط اسفار شیرویه و مردآویز بعد از یک نبرد خونین طبرستان را تصرف کردند ولی اسفار با مسلمانان رفتار ناشایستی انجام می داد . مردآویز از این مسئله استفاده کرد و نظر مردم را جلب کرد و حکومت آل زیاری را تأسیس کرد

دیگر پادشاهان این سلسله عبارتند از:

وشمگیر پسر زیار(۳۴سال) بهتون وشمگیر ظهیر الدوله(۳۹سال) فلک المعالی منوچهر پسر قابوس شاه(۲۰سال) نوشیروان پسر فلک المعالی(۱۲سال) اسکندر پسر قابوس وشمگیر(۶سال) کیکاووس پسر اسکندر پسر(۲۱سال) گیلانشاه پسر کیکاووس عنصر المعالی(۸سال).

غزنویان:

سلسله غزنویان با تلاش غلامی به نام آلبتکین در غزنین تاسیس شد . اوج قدرت غزنویان سلطنت سلطان محمود غزنوی بود غزنویان حدود ۲۳۱ سال بر سرزمین پهناور ایران حکومت کردند

سلطان محمود بارها به هندوستان لشکر کشید و غنایم زیادی را به ایران آورد. اما به وضعیت نابسامان ایران کمکی نکرد زیرا اغلب آنان صرف جنگهای بیهوده و یا عیاشی های خود و خانواد اش می شد.

نام دیگر سلاطین غزنوی به این شرح است:

سلطان محمود غزنوی(۳۴سال) جلال الدوله ابواحمد محمدبن محمود(۱سال) شهاب الدوله ابوسعید مسعود بن محمود(۱۱سال) شهاب الدوله ابوالفتح مودودبن مسعود غزنوی(۹سال) بعد از شهاب الدوله ۱۰ نفر دیگر نیز روی کار آمدند.

سلجوقیان:

این سلسله حدود۱۲۳سال در ایران حکومت کرد مرکز سلجوقیان در ابتدا در ماوراءالنهر و در شهر جند بود

سلجوق که ریاست قوم را بر عهده داشت مسلمان شد ودیگر افراد قبیله نیز مسلمان شدند . پس از مرگ طغرل پسرش میکائیل جانشین او شد و پس ازمرگ وی سه پسرش ریاست طغرل پسر بزرگتر را پذیرفتند . آنان از سلطان محمود درخاست کردند که در شمال خراسان زندگی کنند. سلطان محمود نیز قبول کرد. به این ترتیب روز به روز بر قدرت آنان اضافه شد . سلطان محمود غزنوی که احساس خطر می کرد به آنان دستور داد به سرزمین قبلی خود بازگردند ولی سلجوقیان نپذیرفتند و میان آنان جنگ رخ داد . پس از مرگ سلطان محمود پسرش سلطان مسعود با آنان جنگ کرد ولی شکست سختی خورد و باعث انقراض غزنویان شد.

سرانجام در ۲۰ شوال سال ۴۲۹هجری پس از تصرف نیشابور خود را شاه خواند.

دیگر شاهان سلجوقی یه این شرح هستند:

طغرل(۳۶سال) عضدالدوله الب ارسلان بن جعفری بیک(۱۰سال) جلال الدین ابوالفتح حسن ملکشاه(۲۰ سال) رکن الدین ابوالمظفر بکیاق(۱۳سال) غیاث الدین ابو شجاع محمد(۱۳سال) معزالدین ابوالحارث سلطان احم سنجر (۴۱سال).

خوارزمشاهیان:

این سلسله حدود یکصد و سی و هشت سال هم زمان با سلسله سلجوقیان در بخشهایی از ایران حکومت کردند و با حمله مغولان منقرض شد.

نام دیگر سلاطین این سلسله به این شرح است:

قطب الدین محمدبن انوشتکین (۳۲سال) علائالدوله ابوالمظفر اتسز بن قطب الدین محمد(۲۹سال) تاج الدین ابوالفاتح ایل ارسلان بن اتسز (۱۶سال) علاءالدین تکش بن ایل ارسلان(۲۹سال) علاءالدین محمدبن علاءالدین بن تکش (۲۲سال)سلطان جلال الدین منکبرنی(۱۰سال).

ایلخانان:

مغولها اقوامی بودند زردپوست که در سرزمین های چین – هندوستان- منچوری سیبریه و مغولستان به طور پراکنده زندگی می کردند آنان زیر نظر دولت چین باج می دادند .تا اینکه تموچین معروف به چنگیز خان به دنیا آمد. نام پدر او یسوکای بود. چنگیز خان بعد از مدتی توانست اقوام مغول را متحد سازد و به این ترتیب حکومت مغول یا ایلخانان را راه اندازی کرد و حملاتی به تمامی آسیا و اروپا انجام داد.این سلسله در حدود دوسیت سال حکومت کرده است.

دیگر پادشاهان مغول به این شرح هستند:

چنگیزخان(۵۹سال) اکتای قاآن(۱۳سال) گیوک خان(۸سال) منگوقاآن(۱۰سال)

قوبیلای قاآن(۳۶سال) هولاکوخان(۱۲سال) آباقاآن(۱۷سال) احمد تگودار (۳سال) ارغون شاه(۷سال) گیخاتو(۴سال) بایدوشاه(۱سال) محمود غازان (۷سال) محمد خدابنده(۱۳سال) ابوسعید بهادر(۲۰سال) ارپاوگان(۶ماه) موسی خان(۲ماه) محمدخان(۲سال) ساتی بیک(۱سال) جهان تیمور خان(۱سال) سلیمان خان(۵سال) انوشیروان(۲۰سال).

گورکانیان:

موسس این سلسله تیمور گورکانی بود که در سال ۷۳۶هجری قمری در ماورالنهر بدنیا آمد.

تیمور پس از مرگ همسرش ماورالنهر را تسخیر کرد و بعد خوارزم خراسان و نیشابور راتصرف کرد. تیمور در سال۷۸۸هجری به آذربایجان ارمنستان گرجستان و شیروان حمله کرد و اصفهان و شیرازرا تصرف کرد. او به چین هم لشکر کشید اما قلمرو خود را تا هند بیشتر جلونبرد. اوبعد به ترکیه ومصر و شام و بغداد حمله کرد ودر هفتادو یک سالگی  درگذشت.

نام دیگر حاکمان گورکانی به این شرح است:

شاهرخ تیموری(۴۳سال) علاءالدوله میرزا(۳سال) رکن الدین میرزا(۱سال) میرزاعبدالله(۱سال) میرزابابر(۶سال) ابوسعید تیموری(۱۲سال) سلطان حسن بایقرا(۳۸سال).

صفویه:

موسس این سلسله شاهزاده اسماعیل صفوی اردبیلی بود.این سلسله در حدود ۲۳۹سال در ایران حکومت کرد و دومین حکومت دینی در ایران بعد از اسلام بود. در این زمان ایران دچار رشد اقتصادی سیاسی شد ایران به قدرت و اتحادی رسید که پس از اسلام بی نظیر بود. ایران در زمان صفویه به تفنگ و باروت دست پیدا کرد و علم ترویج تشیع بیشتر شدولی با بی لیاقتی فرزندان پادشاهان این سلسله منقرض شد.

نام پادشاهان این سلسله به این شرح است:

شاه اسماعیل صفوی(۲۴سال) شاه طهماسب اول(۵۴سال) شاه اسماعیل دوم (۱سال) سلطان محمد خدابنده(۱۱سال) شاه عباس کبیر(۴۲سال) شاه صفی

(۱۴سال) شاه عباس دوم(۲۵سال) شاه سلیمان(۲۸سال) شاه سلطان حسین صفوی(۳۴سال) شاه طهماسب دوم(۱۰سال).

افشاریه:

نادر در ۲۴ شوال سال ۱۱۴۸ هجری قمری تحت عنوان نادرشاه به تخت  سلطنت نشست و سلسله افشاریه را پایه ریزی کرد.

نادر از ایل افشار بود که شاه اسماعیل اول آنان را از آذربایجان به به خراسان کوچ داد.

دیگر شاهان افشار به این شرح هستند:

علیقلی خان – ابراهیمخان – شاهرخ میرزا – میرزا سید محمد – شاهرخ.

زندیه:

این سلسله ۱۴۶ سال در ایران حکومت کرد و توسط کریم خان زند تاسیس شد پس از کشته شدن نادر شاه ایران دوباره دستخوش آشوب شد. احمدخان ابدال از یک سو – آزادخان افغان از سویی دیگر و ابوالفتح و علی مردان و محمد حسن خان قاجار از سوی دیگری اما از میان آنان کریم خان زند که سربازی بیش نبود پیروز شد و سلسله جدیدی به وجود آورد .

نام پادشاهان زندیه به این شرح است:
کریم خان زند – ابوالفتح – محمد علی خان – زکی خان – ابوالفتح خان – صادق خان – علیمرادخان – جعفر خان و لطفعلی خان

قاجاریه:

این سلسله ۱۴۴سال در ایران حکومت کرد. موسس آن آقامحمد خان قاجار بود که در نوروز ۱۲۰۰ هجری قمری در تهران تاجگذاری کرد.

این سلسله باعث شد تا ایران به ضعیف ترین حد خود در طول تاریخ رسید. فتحعلی شاه قجر خود به تنهایی ۱۸ شهر ایران را بدون هیچ جنگی به شوروی داد در این زمان ایران ناگهان از پیشرفت و ترقی ایستاد آخرین شاه قجر احمد شاه قاجار در تبعید جوانمرگ شد.

پادشاهان قاجار عبارتند از:

آقا محمد خان (۱۱سال) فتحعلی شاه(۳۸سال) محمد شاه(۱۴سال) ناصردین شاه(۴۹سال) مظفردین شاه(۱۱سال) محمد علی شاه(۳سال) احمد شاه(۶سال).

پهلوی:

این سلسله ۵۳ سال در ایران حکومت کرد. رضا شاه موسس این سلسله بود که روز ۲۵آذر۱۳۰۴ در کاخ گلستان تاج گذاری کرد و ۱۵ سال بر ایران حکومت کرد.

پس از رضا شاه به خاطر محمد علی فروغی سلطنت از پدر به پسر رسید و سرانجام در سال ۵۷ منقرض شد. وبه این ترتیب تاریخ شاهنشاهی ۲۵۰۰ ساله ایران برچیده شد.

 

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

76 − 66 =