تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

قدیمی ترین سکونت گاه بشر باستانی و ایران

نگاره های سنگی غار هومیان کوهدشت ۱۰۰ هزار سال قدمت دارند

غار تاریخی ‘هومیان’ در شمال شهرستان کوهدشت، به عنوان یکی از جاذبه های منحصر بفرد گردشگری استان لرستان از جایگاه ویژه ای در صنعت گردشگری و توسعه اقتصادی استان برخوردار است.

صخره های غار هومیان، قدیمی ترین سکونتگاههای بشر باستانی در استان لرستان را تشکیل می دهند که قدمت سکونت در آنها به ۱۰۰ هزار سال قبل از میلاد برمیگردد.

با این حال صخره های این منطقه به عنوان یک پدیده طبیعی و تاریخی از اهمیت فوق العاده ای در مباحث علمی نیز برخوردارند، صخره های هومیان در تاریخ منطقه زاگرس و تمدن ایران زمین دارای اعتبار زیادی است.

این صخره های منقش همچون غار میرملاس از مهم ترین سنگ نگاره های تاریخی منطقه محسوب می شوند

که در قالب دو پناهگاه صخره ای خودنمایی می کنند.

براساس شواهد باستانی، انسانهایی که در این منطقه می زیسته اند ‘نئاندرتال’ بو ده اند، از این مکان بیش از ۸۷۷ قطعه ابزار دست انسان از جمله سنگ چخماق کشف شده است.

نقاشی های غار هومیان دارای نقوش جادویی و سحر آمیزی هستند که بر روی دیواره غار ایجاد شده و خواسته های بشر نخستین را بیان می کند.

نقوش صخره ای هومیان به همراه نگاره های غار باستانی میرملاس از جمله آثار بی نظیر تاریخی ایران زمین است که به دوران پارینه سنگی مربوط می شود.

 

شناسایی قدیمی ترین سکونتگاه ایران

غار دربندرشی رودبار کهن ترین سکونتگاه تاریخگذاری شده انسان در ایران است .

80442725 3521923 - قدیمی ترین سکونت گاه بشر باستانی و ایران

مسئول بخش پارینه سنگی موزه ملی ایران گفت : گمانه زنی ها ، ابزارهای سنگی ، بقایای جانوری به جا مانده در این غار نشان دهنده قدمت حدود ۲۳۰ هزار ساله سکونت انسان در این غار است .

فریدون بیگلری افزود : قبل از این قدیمی ترین سالیابی های آزمایشگاهی و باستان شناسی ، قدمت سکونتگاههای ایران را حدود ۵۰ هزار سال نشان داده بود .

ولی الله جهانی رئیس مرکز باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری گیلان هم اعلام کرد : فصل اول گمانه زنی های غار بندرشی رودبار اول اردیبهشت آغاز شد و تا ۲۲ اردیبهشت ادامه دارد .

غار بندرشی در سال ۸۴ کشف و با شماره ۱۳۲۱۹ در فهرست آثار ملی ثبت شد .

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

46 − = 43