تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

چرا مارمولک ها گاهی دم خود را قطع می کنند ؟

استخوان های دم مارمولک ارتباط ضعیفی با یکدیگر دارند طوری که هرقسمت از دم به راحتی از تنه اصلی جانور جدا می شود. مارمولک ها دمشان را برای فرار از دست شکارچیان از دست میدهند.حتی پس از این که دم مارمولک ها کنده شد؛

فعالیت عضله ی آن ادامه می یابد! مارمولک‌ها در زمان احساس خطر و بخصوص زمانی که توسط شگارگری احساس خطر میکنند یا به هنگام اسارت در چنگال شکارچی به معنی انتخاب بین مرگ و  زندگی است. اغلب برای گریز از چنگ شکارگران از دمشان چشم پوشی میکنند.

این فرآیند را خودبُری (autotomy) می‌نامند که در ادامه بیشتر با فلسفه آن بیشتر آشنا می شویم.

این کار(قطع شدن دم) برای مارمولک ها دو فایده  دارد :

اول اینکه پس از کنده شدن (جدا شدن دم از مارمولک)، فعالیت عضله ای دم مارمولک ادامه می یابد و طوری تکان می خورد که  انگار که زنده است. این زایده ی بی سر شکار چیان را مبهوت می کند و چند لحظه ی پر ارزش در اختیار مارمولک قرار میدهد تا بدون آسیب دیدن بگریزد.
دوم اینکه کنده شدن دم باعث سبک شدن وزن مارمولک شده و راحت تر می تواند از چنگ شکارگر خلاص شود.

البته مارمولک دم بریده بعد از مدتی به جای دم اصلی ساخته شده از مهره و استخوان، یک دم دیگر از جنس غضروف پیدا خواهد کرد.

برای باز سازی دم مقدار زیادی انرژی باید صرف کند و هم چنان که مارمولک پیر تر می شود. دم آن ها رنگارنگی کم تری پیدا کرده و برای شکارچیان جذابیت کم تری پیدا می کند.

چگونگی و زمان انجام این کار بستگی دارد به تاریخچه‌ی تکاملی آن‌ها و رابطه‌ی پیچیده‌ای که بین سود و زیان ناشی این کار وجود دارد. رها کردن بخشی از بدن، کار عجیبی به نظر می‌رسد.

وقتی دم جدا شد خون زیادی از بدن جانور نمیرود.زیرا انتهای عروق خونی در این ناحیه مسدود است.بنابراین مارمولک میتواند از دم خود خلاص میشود و خیلی زود دم جدیدی داشته باشد.

این جانوران تخم گذارند و اغلب از حشرات تغذیه میکنند.بعضی از مارمولک های آفریقایی از درخت ها بالا میروند.بعضی از آنها بین پاهای جلویی و عقبی خود پره پوستی خاصی دارند که به کمک آن میتوانند از یک درخت روی درخت دیگر بپرند.حتی بعضی از مارمولک ها شنا میکنند یا در هوا سر میخورند.anole 660 - چرا مارمولک ها گاهی دم خود را قطع می کنند ؟
خرچنگ ها هم میتوانند مثل مارمولک ها عمل کنند و هنگام مواجهه با خطر پای خود را قطع کنند.وقتی یک ماهی پای خرچنگی را میگیرد خرچنگ پایش را از خود جدا میکند و میگریزد.این شیوه ای دفاعی است که به جانوران کمک میکند تا زنده بمانند
جانوران دیگری نیز وجود دارند که در هنگام احساس خطر قسمت‌هایی از بدن خود را به راحتی می‌اندازند. از جمله : سیاری از سمندرها دم خود را رها می‌کنند، ستاره‌ی دریایی، عنکبوت، خرچنگ، و بعضی از حشرات، بازوها یا ساق‌هایشان را جا می‌گذارند.

 

این تنها خلاصه ای از مقاله بود با خرید فایل کامل می توانید همراه با جزئیات کامل آن را مشاهده کنید !

شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ این محصول، همان لحظه قادر به دریافت محصول خواهید بود. این فرایند کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام میپذیرد.جهت پرداخت مبلغ این محصول شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ محصول را پرداخت نمایید.

  • دریافت فایل بلافاصله پس از پرداخت وجه
  • فقط با پرداخت ۱٫۵ هزار تومان
  • 14 صفحه
  • با فرمت word
  • پاسخ بدهید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

    + 65 = 72