تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

تحقیق در مورد مشخصات و معرفی پستانداران

پستانداران عالی‌ترین گروه سلسله جانوری هستند. خفاشان ، جوندگان ، گربه‌ها ، میمونها ، والها ، اسبها ، گوزنها و انسان و اشکال زنده دیگر را علاوه بر گونه‌ها و راسته‌های معلوم شده می‌توان در زمره پستانداران نام برد. بدن همه این جانوران کم و بیش از مو یا خز پوشیده شده است و خونگرم هستند. علت نامیدن آنها به پستانداران به علت غده‌های پستانی ماده است، زیرا این جانوران بچه‌های خود را با پستان شیر می‌دهند.

پستانداران گوناگون در انواع مسکنها از نواحی قطبی تا گرمسیری و از دریا تا انبوه‌ترین جنگلها و خشک‌ترین صحراها زندگی می‌کنند. پستانداران عموما از جنبه زیبایی شناسی جالب هستند. از پستانداران اهلی خوراک ، پوشاک و ترابری انسان تا حدی تامین می‌گردد.

مشخصات پستانداران

بدن معمولا از مو پوشیده شده است (بعضی گونه‌ها کم مو هستند)، موها در فواصل معین می‌ریزد، پوست دارای غده‌های زیادی است (غده‌های چربی ، عرق ، عطر و پستان).

در جمجمه دو گندل پس سری وجود دارد، شماره مهره‌های گردن معمولا ۷ است، دم معمولا دراز و متحرک است.

ناحیه بینی معمولا دراز است، دهان در هر دو آرواره دارای دندان است، دندانها در حفره‌هایی جای گرفته است و از لحاظ عادات غذایی و طرز کار متمایز هستند، زبان معمولا متحرک است، چشم ها پلکهای متحرک دارد، گوشها در خارج دارای لاله‌های گوشتی است.

۴ اندام که در هر یک ۵ یا کمتر انگشت وجود دارد و بطور گوناگون برای راه رفتن ، دویدن ، بالا رفتن ، نقب زدن و شنا کردن یا پرواز کردن مناسب و سازگار شده است. انگشتها ، دارای چنگال ، ناخن یا سم و غالبا با بالشتک گوشتی می‌باشند در آب بازان و پستانداران گیاهخوار دریایی اندامهای پسین وجود ندارد.

57333943 - تحقیق در مورد مشخصات و معرفی پستانداران

قلب کاملا چهار خانه‌ای است. فقط کمان آئورتی چپ باقی می‌ماند، گویچه‌های سرخ خون بدون هسته و معمولا گرد هستند.

تنفس فقط توسط ششها صورت می‌گیرد، حنجره دارای رشته‌های صوتی است. یک میان پرده ماهیچه‌ای کامل ، ششها و قلب را از حفره شکم جدا می‌سازد.

یک مثانه ادراری وجود دارد.

گرمای بدن منظم و ثابت است.

پوشش بدن

پوست بدن مو و ساختمانهای شاخی گوناگون را تولید می‌کند و دارای تعداد زیادی غده است. جاهایی که بوسیله مو حفاظت می‌شود، روپوست نازک است و رنگ آمیزی گوناگون پستانداران ناشی از اختلاف رنگدانه‌های موجود در مو است. غده‌های سطحی عبارتند از: غده‌های چربی ، غده‌های بو ، غده‌های پستانی ، غده‌های عرق و غده‌های اشکی.
دندانها
دندانهای پستانداران مانند اکثر مهره‌داران پست متمایز و گوناگون و معمولا باهم شبیه نیستند. دندانهای هر دسته یا گونه پستاندار به نوع غذای مصرفی ، ویژگی پیدا نموده است. از دندان می‌توان به هویت و عادات غذایی گونه دارنده آن پی برد.

 

دستگاه گوارش

روده در گونه‌هایی غذاهای متراکم از قبیل گوشت را به مصرف می‌رسانند کوتاه است و در جوندگان و پستانداران سم‌دار که علفخوار هستند دراز است. همه پستانداران گیاهخوار دارای روده کور بزرگ هستند.
تولید مثل پستانداران
لقاح در پستاندارن همیشه داخلی است و بچه‌ها پس از تولد از شیر مادر تغذیه می‌شوند. پلاتی پوس و مورچه‌خوار خاردار از پست‌ترین پستانداران محسوب می‌شوند، این جانوران تخمهایی شبیه تخم خزندگان می‌گذارند و روی تخمها می‌خوابند. کیسه‌دارانی مانند کانگورو تخمهای بسیار کوچکی دارند که مدت چند روز در رحم رشد می‌کند

سپس لاروهای نارس به سوی کیسه شکمی ماده می‌خزند و در آنجا برای تغذیه به نوک پستانها محکم می‌چسبند و تا پایان تکامل جنینی در آنجا می‌مانند. پستانداران پیشرفته ، جفت‌داران هستند که جنین کامل در داخل رحم تشکیل می‌شود.
انتشار پستانداران
پستانداران عملا در همه بخشهای زمین ، روی زمین در آب و هوا زندگی می‌کنند. شیر ماهی یا گراز و خوکهای آبی در دریاها و یخهای قطب شمال ، بالنها و گرازهای دریایی باز به سر می‌برند. علف‌زارها ، بیشه‌زارها و جنگلها مسکن بسیاری از جوندگان ، گوشتخواران و جانوران سم‌دار هستند. پستانداران دیگر نیز در جنگلهای انبوه حاره ، در تونداراهای بی‌درخت قطب شمال و در بسیاری از نواحی صحرایی زندگی می‌کنند. پستانداران سم‌دار شب و روز تغذیه می‌کنند ولی بسیاری از آنها در اقلیمهای گرم در ساعات وسط روز استراحت می‌کنند.

 

دنیای پستانداران

اغلب، پستانداران را می توان در هر کجای دنیا یافت. پستانداران به شیوه های بسیار متفاوتی از هم زندگی می کنند. خفاشها می توانند پرواز کنند. والها، گرازهای دریایی و دلفینها تمام زندگی شان را در آب می گذرانند. خوکهای دریایی بیشتر وقتشان را در آب سپری می کنند اما برای زاد و ولد به ساحل می آیند. موشهای کور در سوراخهای زیر زمینی زندگی می کنند، در حالی که گوزنها، بزهای کوهی و اسبهای وحشی در علفزارهای وسیع زندگی می کنند. انترها، میمونها و سنجابها از درختان بالا می روند و بیشتر وقتشان را روی درختان سپری می کنند. البته ما انسانها نیز در هر کجای این دنیا زندگی می کنیم.

جانوران پستاندار متفاوت به نظر می رسند، اما چه در دریا شنا کنند، در هوا پرواز کنند یا روی خشکی زندگی کنند، همگی پستاندارند. هزاران گونه پستاندار مختلف، اعم از من و شما (انسان ها) وجود دارد.

مو یا خز

پستانداران تنها حیواناتی هستند که مو یا خز دارند. بدن بیشتر آنها همانند اسبها، گربه ها، سگها و موشها پوشیده از موست. برخی دیگر همچون گرازهای دریایی و والها، تنها بر قسمتهایی از بدنشان مو دارند. ما انسانها نیز جزء پستانداران می باشیم، از این رو بر روی قسمتهایی از بدنمان مو داریم.

گرم شدن

بدن پستاندار آن را گرم نگه می دارد. دمای بدن پستانداران چه در محیط گرم و چه در محیط سرد، ثابت می ماند. پستانداران خون گرم نامیده می شوند. آن ها برای گرم ماندن بدنشان از انرژی زیادی استفاده می کنند و مرتب به غذا نیاز دارند.

پستانداران هم مانند پرندگان خون گرم هستند. این بدان معناست که درجه حرارت بدن آنها ثابت می ماند، حتی اگر آب یا هوای اطرافشان گرم یا خیلی سرد باشد. در صورتی که بیمار نباشیم، درجه حرارت بدن ما در حدود ۳۷ درجه سانتی گراد باقی می ماند، حتی اگر در مکانهای خیلی گرم یا خیلی سرد قرار داشته باشیم.

dsfr 53 1459939527 - تحقیق در مورد مشخصات و معرفی پستانداران

پستانداران پرنده

خفاش تنها پستانداری است که می تواند پرواز کند. خفاش ها از دست هایشان به عنوان بال استفاده می کنند. هر بال از پوستی ساخته شده که روی استخوان بازوها و انگشتانش کشیده شده است.

پستانداران دریایی (شناگران)

برخی پستانداران مثل نهنگ ها، دلفین ها و فُک ها در دریا زندگی می کنند. آن ها مثل بقیه ی پستانداران هوا تنفس می کنند؛ بنابر این لازم است که مرتب به سطح آب بیایند.

پستانداران استثنایی (تخم گذارها)

بعضی از پستانداران تخمگذارند. پلاتیپوس ماده، برخلاف دیگر پستانداران که بچّه می زایند، دو یا سه تخم کوچک می گذارد و جوجه ها بعد از ده روز سر از تخم بیرون می آورند. پلاتیپوس ماده تقریباً پنج ماه به جوجه هایش شیر می دهد.

تنها سه گروه از پستانداران به جای بچه زاییدن تخم می گذارند. یکی از آن ها پلاتیپوس است. این حیوان در لانه اش که سوراخی کنار رودخانه است، تخم می گذارد. وقتی نوزادان از تخم بیرون می آیند، شیری که روی پوست مادر ترشح می شود را لیس می زنند.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 36 = 46