تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

چرا آفتاب پرست در محیطهای مختلف ، رنگ خود را تغییر میدهد؟

دلایل تغییر رنگ آفتاب پرست

شاید آگاهی از این نکته که آفتاب پرست ها برای ترکیب با پس زمینه محیطی که در آن قرار دارند، تغییر رنگ نمی دهند موجب شگفتی شما شود. این جانداران در واکنش به آشفتگی یا هیجان زده شدن تغییر رنگ می دهند. همچنین، هنگامی که آفتاب پرست ها تغییر رنگ می دهند در تلاش برای پنهان کردن خود نیستند و تلاش می کنند تا خلق و خوی خود را بیان می کنند. در حقیقت، آنها در حال برقراری ارتباط هستند.

 آفتاب پرست ها یکی از پیچیده‌ترین و رنگارنگ‌ترین پوست ها در میان تمامی حیوانات را در اختیار دارند. دانشمندان اطلاعات بیشتری درباره چگونگی تغییر رنگ آفتاب پرست ها را کسب کرده اند و امیدوارند این فرآیند را در مواد مصنوعی تقلید کنند اما به واسطه پیچیدگی بالای پوست این حیوانات با وظیفه آسانی مواجه نیستند.

Image18560 3 - چرا آفتاب پرست در محیطهای مختلف ، رنگ خود را تغییر میدهد؟

زیر پوست آفتاب پرست

لایه ای از سلول ها به نام ایریدوفورز (Iridophores) قرار دارد. این سلول ها حاوی کریستال های نمکی میکروسکوپی هستند که در الگویی سه بعدی مرتب شده اند. هنگامی که نور به کریستال ها می تابد برخی طول موج ها جذب می شوند و برخی دیگر بازتاب داده می شوند. نتیجه این شرایط برای چشمان ما رنگین کمانی زیبا از رنگ ها روی پوست آفتاب پرست است. اما آن چه ما به واقع می بینیم نوری است که از کریستال ها باز می گردد. به عنوان مثال، آن چه که به عنوان رنگ سبز مشاهده می کنیم طول موج های آبی نور است که کریستال ها از طریق لایه سلول های زانتوفور (Xanthophore) زرد در اپیدرم آفتاب پرست بازتاب داده اند. در نتیجه، رنگ سبز روشنی روی پوستی شکل می گیرد که حاوی هیچ رنگدانه سبز نیست.

13931227000519 PhotoL - چرا آفتاب پرست در محیطهای مختلف ، رنگ خود را تغییر میدهد؟

همانند بسیاری از حیوانات، آفتاب پرست ها می توانند طیف وسیع‌تری از نور از جمله فرابنفش را نسبت به انسان مشاهده کنند. آفتاب پرست ها زبانی از رنگ را توسعه داده اند که فراتر از آن چیزی است که ما به عنوان انسان درک می کنیم.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 1 = 8