تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

دانلود پروژه در مورد انواع روش های تولید پیچ

پیچ زنی و رزوه زنی به کمک غلطکی

معمولا پیچها را می‌توان به طریق مختلف زیر ساخت :
۱ پیچ تراشی بوسیله حدیده.
۲ پیچ تراشی به کمک قلاویز کاری
۳ پیچ تراشی به کمک رنده پیچ بری تراش
۴ پیچ تراشی با ماشینهای فرز
۵ پیچ تراشی به کمک خارج از مرکز
۶ پیچ تراشی با سنگهای سمباده (سنگ زنی پیچها)
۷ پیچ تراشی به کمک غلتک کاری
۸ پیچ تراشی به کمک پرس کاری
۹ پیچ تراشی به کمک ریخته گری
۱۰ پیچ تراشی و رزوه به روش رولینگ

۱. پیچ تراشی بوسیله حدیده:

حدیده: حدیده ابزاری است که داخل آن مانند مهره دارای دندانه میباشد. از این وسیله به عنوان دندانه روی سطح خارجی استوانه ها استفاده می کنند. رزوه های مستقیم و مخروطی خارجی تا قطر حدود یک و یک، دوم اینچ(۳۷ملیمتر) را میتوان به وسیله حدیده هایی رزوه نمودو با سرعت تراشید. اساساً این حدیده ها شبیه به مهره های سخت شده هستند که چند شیار طولی در آنها ایجاد شده است.در محل تقاطع هر شیار با رزوه یک لبه برنده تشکیل می شود.

لبه های برنده یک سر حدیده قدری پخ شده اند تا به شروع درگیری حدیده و قطعه کار کمک کند، در نتیجه چند رزوه دیگر به عمق کامل تراشیده نمی شوند.این نوع حدیده های رزوه کاری از نوع فولاد ابزار تندبُر یا فولاد کربن دار ساخته می شوند.

برای حدیده کردن قطعات کار لازم است که حدیده را روی قطعه بچرخانیم. همانطور که حدیده پیشرفت می نماید پیچ به وسیله دندانه های حدیده تراشیده خواهد شد.یا به عبارت دیگر:دندانه ها با کمک دندانه های حدیده و با پیشروی آن روی قطعه کار به هنگام چرخاندن آن ایجاد می شود

n911ksrxpi4yc4uoywte1 - دانلود پروژه در مورد انواع روش های تولید پیچ
انواع حدیده عبارت اند از:

حدیده ثابت : ابزار تک قطعه ای غیر قابل تنظیمی است که برای تراش پیچ های آسیب دیده و یا زنگار بسیه نیز به کار می رود.این نوع حدیده را نمی توان تیز نمود ولی در عوض می توان آنها را روی کار به سادگی مرکز کرد و با یک مرتبه حدیده کردن ، پیچ کامل میشود. برای حدیده کردن قطعات بزرگ با حدیده ثابت نیروی نسبتا زیادی لازم میباشد؛ به همین دلیل قطر حدیده های ثابت دستی از یک دوم اینچ تجاوز نخواهد کرد.حدیده ثابت که جنس آن از فولاد آب داده شده می باشد داخل آن دارای دندانه بوده و برای ایجاد پیچ روی سطح خاجی میله ها مورد استفاده قرار میگیرد.

حدیده های شکافدار (متغیر) : حدیده کردن بعضی از قطعات در یک مرحله امکان نداشته مخصوصا اگر پیچ دنده درشت باشد، زیرا ارتفاع دندانه ها زیاد بوده و در نتیجه حدیده در یک مرتبه عمل پیچ تراشی را کامل نمی کند.اگر بخواهیم عمل پیچ تراشی را در یک مرحله با بار زیاد انجام دهیم امکان شکستن یا برز کردن پیچ بسیار زیاد خواهد بود. بدین جهت باید از حدیده های شکافدار استفاده کرد.

معمولا این نوع حدیده را حدیده متغیر نیز می نامند زیرا به وسیله شیار آن می توان قطر حدیده را زیاد یا کم نمود؛ شکل ذیل، این نوع حدیده متغیر را می توان به آسانی تیز نمود و در مراحل مختلف میتوان پیچ را به طور ساده تراشید. برای استفاده از این نوع حدیده، آن را داخل دسته حدیده که فضای مخصوصی در آن تعبیه شده است قرار داده و از طرفین دسته به وسیله پیچ های مخصوص آن را محکم نمایند.

روی بعضی از دسته حدیده ها یک راهنما یا یک حلقه برای راهنمائی آن روی قطعه کار، کار گذاشته شده است. این راهنما باعث می شود که حدیده روی میله ای که باید حدیده شود کاملا عمود قرار گیرد. روی حدیده های متغیر یک شیار وجود دارد که میتوان آنرا به وسیله پیچی از خارج دسته تنظیم کرده قطر حدیده را کوچک و بزرگ کرد تا اندازه مورد نظر بدست آید.

در صورتیکه قطر میله بزرگ باشد ابتدا پیچ طرفین را باز کرده قطر حدیده از حالت قبلی بزرگتر خواهد شد در این صورت می توان میله را پیچ زده و چنانچه پیچ کامل نشود مجددا پیچ های طرفین را محکم کرده و عمل حدیده زنی را ادامه می دهیم تا پیچ کامل شود.

حدیده های دو پارچه :حدیده های دو پارچه از دو قطعه مجزا تشکیل شده و می توان آنها را داخل جا حدیده که روی دسته حدیده قرار دارد جا زد.به وسیله پیچی که در یک طرف دسته حدیده می باشد پارچه ها را می توان به هم نزدیک و یا از هم دور نمود شکل ذیل مطلب را روشن تر خواهد کرد.

حدیدهء آکورن :حدیدهء آکورن در حدیده گیر مخصوص جا می گیرد و در انتهای بدنه ابزار دارای دماغهء شیبدار مخروطی شکل است که با دقت بسیار و هم مرکز با دندانه سنگ زده شده است.

حدیده گیر های حدیده آکورن به گونه ای طراحی شده تا در ماشین های خودکار پیچ زنی و سایر ماشین هایی که امکان برگرداندن خودکار حدیده را در جهت عکس دارند مورد استفاده قرارر گیرد.برای استفاده از حدیده ها بدون اینکه آنها را اندازه گیری کرده و یا با شابلن شناسایی کرد روی پارچه حدیده ها اندازه قطر پیچ مورد لزوم و تعداد دنده در یک پیچ و یا شماری پیچ روی آنها نوشته شده مانند شماره ها ای که روی قلاویز ها برای مهره ها نوشته شده است

طرز حدیده کردن :

مراحل انجام حدیده کاری با دست به صورت زیر انجام میگیرد.
ابتدا قطعه مورد نظر را در گیره به طور عمود محکم بسته و سپس حدیده مناسبی برای پیچ مورد نظر همانطوری که در نقشه مشخصات پیچ داده شده است انتخاب کرده آنگاه حدیده را داخل دسته حدیده قرار داده آنرا محکم می کنیم.

بعد از اینکه حدیده را در دسته حدیده قرار دادید مقداری روغن روی قسمت مخروطی آن بریزید آنگاه حدیده را روی قطعه از طرف مخروطی به طور عمودی قرار داده سپس بطور آهسته حدیده را بچرخانید تا اینکه در کار جا بگیرد. بعد از اینکه چند چرخش انجام دادید عمل را متوقف کرده نگاه کنید آیا حدیده به صورت عمودی می باشد یا خیر؟ درصورتیکه حدیده روی کار عمود باشد، آن را برای عمق معینی تنظیم کرده عمل را اد امه دهید؛ در ضمن حدیده کار ی می بایستی گاه گاهی حدیده را به عقب برگردانده (به چپ گردش داده) تا براده های شکسته از شیار حدیده خارج شوند.

ضمن حدیده کاری بهتر است از روغن مخصوص این کار استفاده کرده بجز در مواقعی که لازم است چدن را حدیده نمود.
از طرفی دیگر بعضی از دسته حدیده ها دارای خط مستقیمی جهت هدایت حدیده داشته که البته این خط با محور پیچ موازی می باشد.
بعضی از حدیده ها بدون راهنما می باشند، در این صورت می بایستی با دقت و مهارت زیاد حدیده کاری را بطور عمودی انجام داد.
هنگام حدیده کاری ممکن است در یک میله دندانه های پیچ زیاد عمیق شده و در طرف مقابل آن دندانه ها دارای عمق کمتری باشند که این نوع حدیده کاری درست نیست.

۲.پیچ تراشی به وسیله قلاویز:

ایجاد رزوه داخلی به وسیله یک ابزار تراش چند لبه قلاویز کاری و ابزار مربوطه قلاویز نام دارد. برای رزوه کاری با قلاویز لازم است سوراخی با قطر کمی بیشتر از قطر رزوه در قطعه وجود داشته باشد. این سوراخ ممکن است با مته کاری، سوراخ تراشی یا ریخته گری ایجاد شود.
برای سوراخ های کوچک از قلاویز های یکپارچه استفاده می شود. این قلاویز ها در واقع پیچهایی هستند که به منظور ایجاد لبه تراش، چهار خیاره در آنها ایجاد شده است.

معمولا این قلاویز ها را از فولاد کربن دار یا فولاد ابزار تند بر میسازند و شیاره های آن ممکن است مستقیم، مارپیچ ، حلزونی یا لبه حلزونی باشند

معمولا قلاویز ها ی دستی به صورت سری های سه تایی ساخته می شوند .قلاویز پیشرو، قلاویز میانرو ، قلاویز پسرو قلاویز پیشرو دارای شیب کمتری است و دندانه های قسمت مخروطی ابتدای قلاویز قدری صافتر است و تعداد بیشتری از دندانه ها پخ خورده است .
قلاویز ابزاری است که از داخل کار براده برداری نموده و دندانه هایی در محیط داخلی استوانه ها ایجاد خواهد نمود. در شکل ذیل پیچهای روی قلاویز ممتد نبوده زیرا در امتداد طولی قلاویزها ۳ الی چهار شیار بصورت فرم بوسیله ماشینهای فرز تراشیده شده است. این عمل باعث ایجاد دندانه مثل شکل بوده که هر کدام مانند رنده ای می باشد که روی قلاویز قرار گرفته اند.

دنباله قلاویز ها چهار پهلو شده و در بعضی از قلاویز ها در انتهایشان یک سوراخ کوچک تعبیعه شده است، برای هنگامیکه بخواهند از آن جهت قلاویز کردن کارها روی ماشین تراش استفاده کنند. انتهای چهار گوش قلاویز، برای قرار گرفتن داخل دسته قلاویز می باشد.
اصولا قلاویز ها با دو یا سه یا چهار شیار ساخته می شوند. اندازه یک سری قلاویز بر حسب اندازه پیچهای استاندارد شده، در دسترس قرار می گیرند.

سری قلاویز های دستی از یک سری سه تائی تشکیل می شوند که قلاویز اولی بصورت مخروط ساخته شده و برای شروع کار در نظر گرفته شده است که آن را قلاویز پیش رو نامگذاری نموده اند.قلاویز دومی که قلاویز مخروطی آن به مراتب کمتر از اولی می باشد

وسط رو وقلاویز سومی استوانه کامل است و نیز تمام دندانه هابطور کامل می باشند قلاویز پس رو یا تکمیلی نامگذاری کرده اند از این قلاویز ها بیشتر در مواردی که بخواهند سوراخ بن بستی را قلاویز نمایند استفاده می کنند ( سوراخیکه در طول قطعه کار راه برد نیست) برای شروع قلاویز کاری ابتدا قلاویز شماره ۱ که ۵ الی ۶ دندانه در سر قلاویز بصورت مخروطی در آمده و نیز سر قلاویز که بصورت پخ میباشد در ابتدای سوراخ قرار داده و این مقدار مخروط، عمل قرار گیری و شروع قلاویز را ساده تر کرده رفته رفته دنده ها در داخل کار به خود فرم می گیرند.

قلاویز وسط رو که سر آن در حدود ۳ الی ۴ دنده به صورت مخرطی شده است بعد از قلاویز اولی که چند دندانه در سر کار ایجاد کرده قرار داده می شود.

هنگامیکه می خواهیم قلاویز کاری تا ته کار انجام شود و دنده ها در تمام طول کامل شوند در این صورت از قلاویز سومی که قلاویز پس رو نامیده می شود استفاده می کنیم. این قلاویز که سر آن دارای پخ بوده، دندانه های داخل کار را بصورت کامل در خواهد آورد تا در نتیجه پیچ بطور صحیح و دقیق داخل آن بپیچد علاوه بر قلاویز های فوق قلاویز های دیگری نیز هستند که در صنعت از آنها بمراتب استفاده زیادی می شود، که عبارتند از :

قلاویزهای ماشینی :

قلاویز های ماشینی معمولا سری دوتائی و یا تکی بوده و برای بستن به ماشین تراش یا ماشین مته بکار برده می شود. دنباله آنها بصورت استوانه بلند ساخته شده و نیز انتهای آن چهار گوش و یا دو طرف آن دارای زبانه می باشد.

قلاویز های مخصوص مهره تراش :

اغلب این نوع قلاویز ها بطور تکی ساخته میشوند. برای تراش پیچهای داخلی کوتاه که سوراخ آنها راه بدر می باشد بکار برده شده و در یک مرحله عمل پیچ تراشی کامل میشود.

قلاویز های چپ تراش :

در بعضی از مواد لازم است که پیچ و مهره را چپ گرد ساخت اگر لازم باشد که این نوع پیچ مهره با دست یعنی بوسیله حدیده و قلاویز ساخته شوند میبایستی در این موارد از حدیده چپ گرد نیز استفاده کرد که دندانه ها و اندازه پیچ در هر دو یکی است و اختلاف آنها در جهت شروع پیچش است که اولی به سمت راست و دومی به سمت چپ گردش کرده تا مهره محکم شود.

البته برای تشخیص ان بعضی از کارخانه های سازنده دیگر ممکن است بصورت مختلف چپ و راستی پیچها و مهره ها و یا حدیده فلاویر را مشخص نمایند. از طرفی چپ میتوان و یا راست گردی قلاویز را از روی لبه برش ان تشخیص داد.

دسته قلاویز ها :

برای استفاده از قلائیزها میبایستی از دسته قلاویزهای مختلفی برحسب موقعیت و مکان انجام قلاویز کاری استفاده کرد که عبارتند از:
دسته قلاویز T شکل: این نوع دسته قلاویز که از یک پیج و مهره ساخته شده و مهره ان دارای شکافهایی بوده که بدین وسیله فکها میتوانند بهم نزدیک و یا از هم دور شوند.در نتیجه میتوان بوسیله انها قلاویزها را تا اندازه مشخصی محکمی گرفته و عمل قلاویز کاری را انجام داد.

هنگام استفاده از قلاویز بهتر است که گرد و خاک، کثافا و گریس را اگر در داخل آن باشد خارج کرده و نیز بایستی پیچ و مهره آن همیشه روغنکاری شوند.هنگام قلاویزماری روی سطحی کککه از نظر فضا اشکالی ندارد استفاده کردن از یک دسته قلاویز دو طرفه و یا دسته قلاویز T شکل بهتر باشد. دسته قلاویز را بین شصت و چهار انگشت خود بصورت محکم بگیرید و آنرا بطور آهسته بچرخانید تا قلاویز در کار جا بگیرد.

سپس عمل را ادامه دهید . علاوه بر دسته قلاویز که برای قلاویز های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. با چرخاندن یکی از دسته ها فک متغیر آن به سمت لو و عقب حرکت کرده و در نتیجه سوراخ دسته قلاویز بزرگ و یا کوچک میگردد.

دستگاه قلاویز زنی به وسیله ماشین مته : این دستگاه شامل دنباله مخروطی بوده که داخل محور اصلی مته خود به خود محکم میشود زیرا دنباله آن به صورت مخروط مُرس میباشد. محور اصلی قلاویز گیر از یک استوانه تو خالی تشکیل شده که قلاویز داخل آن قرار داده شده و از بیرون به وسیله پیچ بیرون محکم میشود. بعد از این عمل دستگاه را داخل محور اصلی محکم کرده قلاویز را نسبت به کار تنظیم نمایید. سرعت محور اصلی را روی دور کم قرار بدهید.

هنگام قلاویز کاری نبایستی بار داده شود. حتما از روغن استفاده استفاده کنید. علاوه بر دستگاه فوق از دستگاه قلاویز ثابت که دارای چند سوراخ جهت قلاویز های مختلف می باشد نیز استفاده می کنند.

انتخاب مته برای قلاویز کاری:قبل از قلاویز کردن باید قطعه مورد نظر سوراخ شود. برای این منظور انتخاب صحیح مته از نظر اندازه بسیارمهم است. در ضمن میبایستی قطر سوراخ کمتر از قطر قلاویز باشد. اگر چنانچه قطر سوراخ نسبتا کوچک باشد قلاویز در داخل کار گیر کرده و احتمالا خواهد شکست و اگر اندازه سوراخ نسبتا بزرگ باشد دندانه های پیچ در داخل کار کامل نشده و در نتیجه پیچ و مهره بسیار لق خواهند بود.

در هر صورت هنگام قلاویز کاری باید برای انتخاب مته به جدول منبع مراجعه کرده و مته مورد نظر را انتخاب نموده در صورتیکه بدون مراجعه به جدول بطور نظری یا ذهنی مته را انتخاب کنیم روش غلطی اتخاذ کرده و در این صورت مته مورد نظر یا کوچک یا بزرگ خواهد شد که همان اشکالات فوق پیش خواهد آمد.در بعضی از مواد ممکن است مته مورد نظر در جدول نباشد در این صورت مته ایکه قدری از مته قبلی بزرگتر است از جدول انتخاب نموده بخاطر بیاورید مته ایکه انتخاب کرده اید میبایستی قطر آن کمی کوچکتر از قطر خارجی قلاویز باشد.

بیشتر اوقات که جدول در دست نیست می توان به وسیله محاسبه، قطر مته را بدست آود. محاسبات لازم درباره انتخاب قطر مته در مبحث پیچهای کتاب منبع، میباشد.

روغنکاری :

هنگام قلاویز کاری فلزات آهنی و غیر آهنی و یا انواع فولاد، روغنکاری عمل بسیار مهم و مفیدی خواهد بود. از همه مهمتر انتخاب روغن مناسب بوده که شرط اصلی قلاویز کاری است زیرا در غیر این صورت ممکن است قلاویز در کار گرم شده و باعث شکستن آن بشود. از طرفی سازندگان انواع روغن برای اینکه بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند قیمت، مشخصات و توصیه های لازم را به کارخانجات ماشین سازی و تولیدی عرضه خواهند کرد.

روش قلاویز کاری :

برای روش قلاویز کاری ابتدا کار را به گیره رومیزی محکم ببندید و سعی کنید قطعه کار کاملا بصورت عمودی قرار گیرد. بعد از بستن کار بطور صحیح در داخل گیره قلاویز شماره یک را انتخاب کرده و انتهای چهارگوش آن را داخل دسته قلاویز قرار داده و سپس آن را محکم کنید.
معمولا برای قلاویز های کوچک از دسته قلاویز T شکل فشنگی و برای قلاویز های بزرگ از دسته قلاویز متغیر استفاده می کنند. دسته قلاویز را بطور محکم در دست راست قرار گرفته و سر قلاویز را روی سوراخ قطعه کار به طور عمود قرار دهید.

قلاویز را یک دور کامل بچرخانید و برای این منظور با فشار پیوسته و یکنواخت به سمت پایین قلاویز را هدایت نمایید. سپس عمل را متوقف نموده نگاه کنید آیا قلاویز به طور مستقیم یعنی عمود بر سطح کار وارد شده است یا خیر. چنانچه قلاویز عمود بر کار بوده دسته قلاویز را بطور محکم و مستقیم گرفته و یا به طور منظم و یکنواخت آنرا یک دور دیگر بچرخانید.برای دقت عمل بیشتر که آیا قلاویز کاملا عمود بر سطح است یک گونیا روی کار قرار داده و طرف دیگر گونیا را به قلاویز بچسبانید سپس نگاه کنید آیا فاصله گونیا با قلاویز در تمم طول قلاویز یکی است یا خیر؟

این عمل را در نقاط دیگر قلاویز انجام دهید اگر قلاویز نسبت به کار عمود نیست آنرا از کار خارج کرده مجددا آن را در کار طوری قرار دهید که بطور مستقیم قرار گیرد. قبل از اینکه قلاویز کج شده را خارج کنید میتوان آن را در همان حال کمی به طرف دیگر حرکت داده و مستقیم نمود. بعد از تنظیم با دقت زیاد، بآن فشار وارد آورده و عمل قلاویز کاری را ادامه دهید.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

94 − 89 =