تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

مقاله و تحقیق در مورد سیل ، طوفان و رعد و برق

در هر سال به طور متوسط ۱۴۰ نفر در اثر سیل همراه با توفان کشته می شوند. بیشتر مرگ و میر در شب اتفاق می افتد زیرا در شب هنگام توجه کمتری به خطرات ناشی از بالا آمدن سطح آب دارند. اگر سازمان هواشناسی نسبت به وقوع سیل مردم را مطلع سازد، در این صورت مردم می توانند خود را برای این بلای طبیعی آماده سازند.

*) عوامل به وجود آمدن سیل:

عوامل بسیاری برای گسترش سیل وجود دارد، شامل پوشش ضخیم برف، سطوح یخ زده، خاک مرطوب، پوشش یخ بر روی رودخانه و باران سنگین می باشد. در زمان توفان ذوب شدن برف با ضخامت زیاد می تواند بر روی سیل تاثیر بگذارد ذوب شدن برف باعث افزایش ارتفاع آب هنگام باران سنگین می شود. سطوح یخ زده هنگام وقوع سیل مانع نفوذ آب یا برف به درون زمین می شوند. اگر خاک مرطوب و دارای آب زیاد باشد آب بر روی سطح آن جاری شده و سیل اتفاق می افتد. رودخانه های پرآب با افزایش میزان آب به راحتی می توانند موجب سیل در اطراف رودخانه شوند. از دیگر عواملی که در بوجود آمدن سیل موثراست تکه های یخ که در سطح آب از بالاسوی رودخانه به سمت پایین شناورند و پس از برخورد با پل باعث مسدود شدن آب و جاری شدن سیل می شود. باران زیاد نیز سبب سیل می شود باران شدید همراه با عوامل دیگر می تواند مساحت زیادی را از آب بپوشاند که بسیار خطرناک می باشد. باید اشاره نمود که تنها شش اینچ از آب می تواند به پای شخصی ضربه وارد می کند و دو فوت از آب نیز می تواند اکثر اتومبیل ها را بلند می کند.

*) نکاتی برای آماده شدن در برابرسیل وجود دارد:

مکانهایی که در معرض سیل قرار دارد توسط دپارتمان زمین شناسی محلی و ایستگاه هواشناسی تعیین می شوند. ساکنین مناطق سیل زده بایداز قبل از کمیتهای اضطراری، علائم هشدار خطر، مسیرهای فرار و مکانهایی که بعنوان پناهگاه در زمان خطر در نظر گرفته شده اطلاع داشته باشند به همین منظور توجه به نکات ذیل الزامی می باشد:

– به همراه خانواده برای تمرین از مسیرهای فرار هنگام سیل در نظر گرفته شده عبور کنید.
– ازافرادی که در حالت خاص می باشند مانند افراد مسن یا افراد بستری شده یا هرکسی که ناتوان است آگاهی داشته باشید.
– تهیه و نصب پمپ لجن کش با توان اضافی.
– گذاشتن در پوش بر روی زهکشی ها و توالتها و مجرای فاضلاب تا مانع ورود آن به آب خوراکی شود.

*) مواردی که در زمان توفان باید بدانیم:

توفانهای شدیدی که توسط ایستگاه هواشناسی اعلام می شود زمانی است که شرایط آب و هوایی برای آن (بادهای مخرب بیش از ۵۸ مایل بر ساعت و تگرگ به قطر ۰٫۷۵ اینچ) توسعه پیدا کرده است. در این زمان گوش دادن به رادیو برای گرفتن اطلاعات بیشتر الزامیست.
زمانی از توفان شدید مطلع می شویم که اطلاعات رادار وقوع توفان را نشان می دهد. در اینصورت خطر جدی می باشد و باید به مکان امن برویم تا آرام نشدن توفان خارج نشویم.

– اگر در خانه هستیم :

+ به رادیو گوش دهیم تا آخرین اخبار را از ایستگاه هواشناسی داشته باشیم.
+ از وسایل الکتریکی و تلفن استفاده نکنیم زیرا می تواند عامل انتقال جریان برق باشد.
+ از شیر آب یا هر منبع آب استفاده نکنیم چون لوله های فلزی آب جریان برق را منتقل می کند.

– اگر در خارج خانه هستیم:

+ تلاش برای رفتن به ساختمان یا ماشین، داشتن کفشهایی با تخت پلاستیکی برای اینکه از رعد و برق در امان باشیم.
+ اگر ساختمانی پیدان نکردید به مکانی باز و وسیع بروید و بر روی زمین چمباتمه بزنید(دستها روی زانو) هر چه سریعتر که امکان دارد (اگر در جنگل هستید درختان کوتاه را پیدا کنید هرگز زیر درختان بلند نروید) بدانید که پتانسیل سیل برای فضایی که در سطح پایین قرار دارد مانند دره ها و بستر نهرها و حفره ها وجود دارد.
+ به ساختمانهای بلند مانند برجها، درختان بلند، حصارها خطوط تلفن یا برق نزدیک نشوید.
+ از رودخانه ها ، دریاچه و دیگر بستر آبها دور بمانید.
+ اگر در مکانی که قرار دارید و موهای شما سیخ شده است نشان دهنده ضربه رعد و برق می باشد بنابراین به سمت جلو خم شوید و دستها را روی زانو قرار دهید وقتیکه پاهایتان را بهم چسبانیده و دولا شوید و تمام وسایل فلزی را از خود دور کنید و هرگز روی زمین دراز نکشید.
+ این مهم می باشد شما بدانید در خطر رعد وبرق هستید اگر شما صدای رعد را شنیدید توفان به شما نزدیک می شود و معنای آن نیست که فقط زمانی که توفان بالای سر شماست باید از آن دوری کنید. زمانیکه نور را دیدید به درون وسیله نقلیه خود بروید قبل از اینکه تا ۳۰ بشمارید رعد را نمی شنوید تا ۳۰دقیقه بعد از اینکه صدای تق را شنیدید درون وسیله نقلیه بمانید.
+ توفانهای تابستانی همیشه همراه باد می باشند و بعضی اوقات همراه با باران کم هستند. معمولا سرعت بادها ۱۵-۱۳ مایل بر ساعت است که در کوهستانها بیشتر می باشد ودر هر جهتی می وزند اگر خودتان یا بچه هایتان بیرون می باشید هرگز زیر درختان فرسوده ودر حال مرگ نروید زیرا این درختان بدون خبر می افتند.

– اگر درون اتومبیل می باشید:

+ ماشین خود را کنار جاده دور از ساختمانها پارک کنید.
+ درون ماشین بمانید و چراغ چشمک زن را روشن کنید.
+ از رفتن به جاده هایی که سیل در آن اتفاق افتاده پرهیز کنید.

20140400301 - مقاله و تحقیق در مورد سيل ، طوفان و رعد و برق
*) ایمنی در مورد رعد وبرق

در آمریکا هر ساله بیش از ۱۰۰۰نفر تحت تاثیر رعد وبرق قرار می گیرند وبیش از ۱۰۰ نفر در اثر برخورد با آن کشته می شوند. اگر شما در خارج از خانه گرفتار توفان شدید شدید همیشه به دنبال پناهگاه باشید. اگر شانس نیاورید رعد وبرق از شما برای انتقال جریان به زمین استفاده می کند. پناهگاه مناسب می تواند ساختمان یا یک ماشین باشد. اگر جایی پیدا نکردید هرگز زیر درخت نروید. درختها جاذب رعدو برق می باشند. پاهایتان را تا جاییکه ممکن است نزدیک به هم قرار دهید و دولا شوید و سرتان را پایین آورید بدون اینکه با زمین تماس داشته باشد.
هرگز بر روی زمین دراز نکشید زیرا بعد از اینکه رعد و برق با زمین برخورد می کند پتانسیل الکتریسیته از نقطه تماس به سمت بیرون ساطع می شود. اگر بدن شما در این مسیر باشد از آن عبور می کند. که می تواند موجب توقف ناگهانی قلب شود. به دیگر اعضا و مغز صدمه وارد نمی کند. اگر بدن شما نزدیک سطح زمین باشد و کمترین سطح بدن شما با زمین در تماس باشد در صورت رعد و برق شما زخمی می شوید.

از تماس با لوله های دستشویی و حمام پرهیز کنید رعد و برق در برخورد به خانه شما باعث شارژ الکتریسیته در لوله های حمام و دستشویی می شود البته این احتمال بسیار کم است زیرا در حال حاضر در خانه ها از لوله های PVC استفاده می کنند مگر اینکه شما اطلاع نداشته باشید.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

44 − = 39