تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

نرخ تنزیل و تنزیل جریان نقدی چیست؟

نرخ تنزیل چیست

تنزیل روشی است برای تخمین ارزش حال یا ارزش فعلی جریان وجوه نقدی، که در زمان‌بندی مشخصی در آینده قابل دریافت است.

مبنای تئوری و منطق این روش، براساس این حقیقت است که “یک دلار امروز، بیشتر از یک دلار فردا ارزش دارد”، که این حقیقت به دلایل مختلف، از جمله وجود تورم و هزینه نگهداری پول و غیره بدیهی بنظر می‌رسد.

در حقیقت تنزیل روشی است، برای بروز نمودن ارزش پولی که در آینده قابل دریافت است.

تنزیل را می‌توان جزو اصلی‌ترین ارکان علوم مالی یا تامین مالی دانست، که با استفاده از آن می‌توان تمامی دارایی‌های موجود، از جمله اوراق قرضه را ارزیابی نمود.

در این روش ارزیابی، ارزش حال یا فعلی دارایی با استفاده از داده‌هایی مانند نرخ بازده، مبلغ اقساط دریافتی یا پرداختی (خالص جریان وجوه نقد در هر مقطع زمانی)، زمان دریافت یا پرداخت جریان وجوه و قیمت اسمی آن محاسبه می‌شود.

تنزیل جریان نقدی چیست؟

جریان نقدی در علم اقتصاد به ورود و خروج نقدینگی در یک تجارت یا کسب و کار گفته می شود. تنزیل جریان نقدی یا همان Discounted Cash Flow یک متد ارزشیابی برای تخمین فرصت های سرمایه گذاری در یک کسب و کار است. این متد با استفاده از مفهوم جریان نقدی آزاد و تخمین ارزش حال می تواند پتانسیل های سرمایه گذاری در یک کسب کار را مشخص کند. اگر در هر کسب و کار ارزش بدست آمده از DCF بزرگتر از هزینه سرمایه گذاری در همان کسب و کار باشد، این سرمایه گذاری سودآور خواهد بود. محاسبه DCF به صورت زیر می باشد:

DCF - نرخ تنزیل و تنزیل جریان نقدی چیست؟

 

 

که در آن CF نشان دهنده جریان نقدی و r نرخ تنزیل است.

 

برای محاسبه DCF به متغیر های زیادی نیاز داریم اما فارغ از محاسبات گاهاً پیچیده ی ریاضی ساده ترین مفهوم در این محاسبات تخمین مقدار سود بدست آمده برای سرمایه گذار بر اساس ارزش حال پول او می باشد.  اما ارزش حال پول به چه معناست؟ فرض کنید سود بانکی سالانه برای سپرده های شما ۵% باشد. در اینصورت اگر شما ۱۰۰هزار تومان پول در بانک داشته باشید، سال آینده همین موقع پول شما ۱۰۵هزار توان خواهد بود. به این ترتیب ۱۰۵ هزار تومان سال آینده به اندازه ۱۰۰ هزار تومان الان می ارزد.

همچنین اگر شما امروز ۱۰۰هزار تومان داشته باشید در صورتی که سال بعد نیز همان ۱۰۰ هزار تومان در حساب بانکی تان باشد اینگونه تفسیر میگردد که شمار در سال دوم نسبت به سال اول پول کمتری داشته اید. برای محاسبه این مفهوم در روند سرمایه گذاری معمولاً از نرخ تنزیل و میانگین وزنی هزینه های سرمایه گذاری (WACC) استفاده می کنیم.

برای محاسبه DCFیک کمپانی فرضی نیاز به اطلاعات جریان نقدی آزاد (FCF) آن شرکت در دوازده ماه (TTM) بر اساس هزینه های عملیاتی و سرمایه گذاری آن شرکت داریم. اگر مبلغ FCF برآورد شده برای یک سال آن شرکت مبلغ X  تومان باشد، با مقایسه FCF امسال و سال قبل آن شرکت می توان نرخ رشد آن را تخمین زد.

فراموش نشود که همیشه باید علت رشد (چه رشد منفی و چه رشد مثبت) در این آنالیز مشخص باشد تا ثابت یا کاذب بودن نرخ بدست آمده قابل توجیه گردد. با بررسی سالانه نرخ رشد می توان نرخ رشد شرکت را در بلند مدت تخمین زد. ارزش نهایی (TV) یا ارزش بلند مدت یک شرکت را با کمک مدل رشد گوردون محاسبه می کنند:

NPV - نرخ تنزیل و تنزیل جریان نقدی چیست؟

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 − 14 =