تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

سیستم انبار و حسابداری انبار

منافع و مزایا

کنترل و ردیابی مواد از نیازهای اساسی سازمان‌ها در جهت مدیریت فرایندهای تأمین، نگهداری، تولید و فروش بوده و سازمان‌ها با بررسی این موضوع که چه میزان از یک کالا در هر لحظه در فرایند‌های خرید، تولید، فروش، انبارداری، تحویل و غیره قرار دارد، می‌توانند تصمیمات مناسبی جهت مدیریت بهتر فرایندهای مذکور در خصوص آن کالا اتخاذ کنند.

 

به‌هنگام نگهداشتن اطلاعات موجودی کالا

در راهکار مدیریت موجودی کالا، بدون هیچ محدودیتی، در هر لحظه اطلاعات ورود و خروج مواد و کالاها از انبار قابل ثبت، نگهداری و مرور بوده و همواره اطلاعات دقیقی از موجودی مبلغی و تعدادی مواد و کالا، در اختیار مدیران سازمان قرار دارد.

چند ارزی

ویژگی چند ارزی به عنوان یک مزیت عمومی در کلیه سیستم‌های نسل جدید همکاران سیستم مطرح می‌باشد. راهکار مدیریت موجودی کالا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و قابلیت مدیریت، کنترل و گزارش‌دهی اطلاعات مبلغی کالا را منطبق بر نیاز هر صنعت به تفکیک ارزهای مورد نظر، در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

پشتیبانی از استاندارد حسابداری موجودی مواد و کالا

موجودی مواد و کالا بخش عمده‌ای از دارایی‌های بسیاری از سازمان‌ها را تشکیل می‌دهد. استاندارد حسابداری شماره ۸ که با عنوان حسابداری موجودی مواد و کالا شناخته شده است، بیانگر نحوه ارزشیابی و انعکاس موجودی مواد و کالا در صورت‌های مالی است. از آن‌جایی‌که ارزشیابی و انعکاس موجودی مواد و کالا در تعیین و ارائه وضعیت مالی و عملکرد مالی واحدهای تجاری نقش بسیار مهمی دارد، این استاندارد حسابداری به صورت کامل در مدیریت موجودی کالا پوشش داده می‌شود.

پشتیبانی کامل از عملیات شعبه‌های متمرکز (چند شعبه‌ای)

سازمان‌ها با هدف گسترش فعالیت‌های کسب و کار خود، ممکن است شعبه‌های متعددی در مناطق مختلف جغرافیایی تأسیس کنند. راهکار مدیریت موجودی کالا، امکاناتی نظیر ثبت و نگهداری اطلاعات موجودی کالا در هر شعبه، نقل و انتقال موجودی‌ها میان شعبه‌های مختلف سازمان، ثبت و انعکاس هزینه‌های موجودی به تفکیک شعبه‌ها و انعکاس وقایع مالی مرتبط با ورود و خروج موجودی را به تفکیک هر شعبه، در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد.

رزرو موجودی

زمانی که تقاضای یک کالا از میزان عرضه آن بیشتر باشد، سازمان‌ها دچار کمبود موجودی کالا می‌شوند. برای انجام تعهد قابل اجرا، از امکان رزرو موجودی استفاده می‌شود. در راهکار مدیریت موجودی کالا، سازمان‌ها می‌توانند، موجودی خود را رزرو نموده تا از کمبود ذکر شده در قبال تعهد قابل انجام به مشتریان جلوگیری کنند. در واقع با این کار اعتبار و خوش نامی سازمان در تحوبل به‌موقع کالا به مشتریان حفظ شده و هزینه‌های به تعویق افتادن عملیات ناشی از کمبود کاهش می‌یابد.

عامل کنترل موجودی

با گسترش و توسعه فعالیت سازمان‌ها، مدیریت دقیق ورود و خروج و کنترل موجودی‌های انبار نقشی مهم‌تر از گذشته یافته است. ازاین‌رو، بسیاری از سازمان‌ها از ویژگی‌ها و مشخصات کالا برای کنترل موجودی در سازمان استفاده می‌کنند. در راهکار مدیریت موجودی کالا، سازمان‌ها می‌توانند، ورود و خروج کالاها را در انبار به تفکیک ویژگی‌ها و مشخصات کالا ثبت نمایند.

امکانات و ابزارها

 • امکان انجام عملیات قیمت‌گذاری و حسابداری انبار به صورت چند ارزی
 • پشتیبانی از عملیات شعب غیرمستقل (چند شعبه‌ای) در عملیات انبار
 • امکان ایجاد اسناد انبار، منطبق با رویه‌های موجود در هر صنعت و خاص نیاز کاربران
 • قابلیت کدگذاری اتوماتیک کالا
 • امکان استفاده از بارکد و ترمینال دستی (Hand Held) در انجام عملیات جاری انبار
 • پشتیبانی از تسهیلات فراخوانی و ثبت سریع اسناد پرکاربرد انبار
 • یکپارچگی فرایندی با حوزه‌های مالی، فروش، تدارکات و لجستیک، MESC، موبایل سرویس و بارکد و پذیرش و توزین
 • امکان ارائه گزارش‌های متنوع مرور، کاردکس، کنترل و آنالیز اطلاعات از موجودی تعدادی و مبلغی و اسناد انبار
 • امکان ارائه گزارش‌های کنترلی مغایرت حسابداری با انبار، سفارش‌گذاری و کالاهای راکد
 • امکان رزرو کالا بصورت دستی و اتوماتیک
 • پشتیبانی از کالای مشابه و جایگزین
 • امکان تنظیم الگوی شرح اسناد حسابداری به تفکیک اسناد انبار برای صدور سند حسابداری
 • ایمپورت اسناد درخواست کالا از انبار و اطلاعات پایه از اکسل
 • امکان پشتبانی از انواع بارکد و ثبت اسناد با بارکد

گرد آوری : سایت تحقیق کن

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 7 = 3