تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

فعالیت های انسانی که تنوع زیستی را از بین میبرد

مقدمه

تغییرات آب و هوا ، انقراض گونه‌ها و آلودگی تبدیل به مسئله‌ای نگران کننده‌ برای همه ملت‌ها در سرتاسر جهان شده‌اند. آگاهی از چگونگی تحت تأثیر قرار گرفتن محیط زیست توسط انسان‌ها به ما برای درک بهتر مشکل کمک خواهد کرد.
سال‌ها بهره برداری از طبیعت توسط انسان‌ها منجر به بروز تأثیراتی شده است که هم اکنون با آن‌ها مواجه می‌شویم. انسان‌ها در تلاش برای بهبود دادن زندگی خود محیط زیست را در معرض خطر قرار داد‌ه‌اند.

اکنون تحقیقات بیشتر و بیشتری در حال انجام هستند تا به بررسی تأثیرات مختلفی که انسان‌ها بر روی محیط زیست داشته‌اند بپردازند.

سوراخ شدن لایه‌ی اوزون

استراتوسفر دارای لایه‌ای از اوزون است که از ما در برابر اشعه‌های ماورای بنفش مضر خورشید محافظت می‌کند. قرار گیری در معرض این اشعه‌ها ممکن است منجر به بروز بیماری‌هایی مانند سرطان پوست و آب مروارید شود.

ولی، لایه‌ی اوزون اشعه‌های ماورای بنفش مضر نور خورشید را جذب می‌کند و مانع ورود آن‌ها به اتمسفر زمین می‌شود.

کلروفلوئوروکربن‌ها که از مواد شیمیایی تولید شده توسط انسان‌ها به شمار می‌روند به وسیله‌ی آئروسل‌ها تجهیزات سرد کننده مانند یخچال‌ها و فرآیندهای مختلف صنعتی در هوا آزاد می‌شوند. آزاد شدن این گازها در هوا باعث تجزیه شدن مولکول‌های لایه‌ی اوزون می‌شود.

لایه‌ی اوزون در قطب جنوب سوراخ شده است و این موضوع تبدیل به مسئله‌ای نگران کننده در سرتاسر جهان شده است. کره‌ی زمین به خاطر سوراخ شدن لایه‌ی اوزون در اتمسفر بالایی تشعشعات ماورای بنفش بیشتری دریافت می‌کند.

این برای درختان و گیاهان و انسان‌ها و حیواناتی که به گیاهان وابسته هستند مضر است. اشعه‌های ماورای بنفش ممکن است نوع خاصی از باکتری‌ها به نام سیانوباکتری‌ها را از بین ببرند. سیانوباکتری‌ها از لحاظ اقتصادی مهم هستند.

پژوهشگران حتی پیش بینی می‌کنند که افزایش اشعه‌های ماورای بنفش ممکن است منجر به مرگ پلانکتون‌ها شود. پلانکتون‌ها قسمت مهمی از زنجیره‌ی غذایی اقیانوس‌ها را تشکیل می‌دهند.

r 4447 1709131553261 300x225 - فعالیت های انسانی که تنوع زیستی را از بین میبرد
فعالیت های انسانی که تنوع زیستی را از بین میبرد

آلودگی

صنعتی سازی نشانه‌ی عیار پیشرفت انسان‌ها بوده است. ولی، فعالیت‌های صنعتی باعث آزاد شدن گازهای سمی در اتمسفر می‌شوند.

فعالیت‌های صنعتی روزانه مقدار زیادی مواد زائد وارد دریاها و رودخانه‌ها می‌کنند. برخی از این مواد زائد به زیر زمین نفوذ می‌کنند و آب‌های زیر زمینی را به قدری آلوده می‌کنند که دیگر قابل مصرف نخواهند بود.

کشاورزی و استفاده‌ی بیش از حد از کود‌های شیمیایی و آفت کش‌ها باعث تخریب زمین و از بین رفتن حیوانات می‌شود. افزایش روز به روز تعداد وسایل نقلیه نه تنها باعث افزایش آلودگی هوا می‌شود بلکه همچنین آلودگی صوتی را نیز افزایش می‌دهد که این به نوبه‌ی خود منجر به افزایش استرس ، اضطراب و مشکلات مربوط به شنوایی می‌شود.

آلودگی آب‌ها منجر به کاهش تعداد حیوانات دریایی مختلف شده است. برخی گونه‌های دریایی در معرض انقراض هستند. پرندگان مهاجر دوره‌ی مهاجرت خود را به خاطر آلودگی یا تغییرات آب و هوایی تغییر داده‌اند.

بیماری‌های تنفسی در انسان‌ها بهای دیگری است که باید به خاطر آلودگی هوا بپردازیم. باران‌های اسیدی درختان ، محصولات کشاورزی و ماهی را از بین می‌برند. تنفس مواد سمی احتمال بروز بیماری‌های خطرناک مانند سرطان را افزایش می‌دهد.

جنگل زدایی

افزایش جمعیت ، صنعتی سازی و نیاز به زمین برای توسعه‌ی شهرها باعث شده است انسان‌ها خود خواهانه به قطع درختان و جنگل زدایی بپردازند. درختان نه تنها زیستگاه جمعیت زیادی از حیوانات هستند بلکه همچنین قسمت مهمی از چرخه‌ی آب به شمار می‌روند.

ریشه‌ی گیاهان خاک را در کنار هم حفظ می‌کنند و مانع فرسایش خاک می‌شوند.

پوشش جنگلی در ۱۱۰۰۰ سال گذشته نصف شده است. بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ سالانه ۱۶ میلیون هکتار از جنگل‌ها نابوده شده‌اند. جنگل زدایی با چنین سرعتی تبدیل به مسئله‌ای نگران کننده در سرتاسر جهان شده است. تنوع زیستی نقش بسیار مهمی در حفظ حیات بر روی زمین دارد.

24tb forests master7681 - فعالیت های انسانی که تنوع زیستی را از بین میبرد
فعالیت های انسانی که تنوع زیستی را از بین میبرد

انقراض گونه‌ها

تنوع و وابستگی متقابل همه‌ی موجودات زنده منجر به تکامل جهان شده است. انسان‌ها از زمان به دست آوردن توانایی شکار شروع به کشتن حیوانات کرده‌اند. اگر چه انسان‌ها در گذشته حیوانات را برای زنده ماندن شکار می‌کردند ولی

حتی بعد از یادگیری تولید محصولات کشاورزی نیز به این کار ادامه داده‌اند. شکار بی وقفه‌ی حیوانات منجر به انقراض گونه‌های مختلف حیوانات شده است.

در کنار شکار کردن، فعالیت‌های انسانی مانند آلودگی محیط زیست و جنگل زدایی منجر به انقراض تعداد زیادی از حیوانات و گیاهان به خاطر از بین رفتن زیستگاه‌ها شده است. تحقیقات نشان داده‌اند که در امریکای شمالی در ۵۰ سال گذشته ۳۷ گونه‌ی حیوانی به خاطر فعالیت‌های انسانی منقرض شده‌اند. مطابق اعلام IUCN 928ر۱۶ گونه‌ی حیوانی و گیاهی در خطر انقراض دارند و این فهرست هر سال در حال افزایش است.
علیرغم بهره برداری بدون تبعیض از طبیعت توسط انسان‌ها، سازمان‌هایی نیز وجود دارند که بی وقفه برای بازگرداندن تأثیرات فعالیت‌های انسانی بر روی محیط زیست تلاش می‌کنند. سازمان حیات وحش جهانی

آژانس محیط زیست اروپا و نشنال جئوگرافی برخی از این سازمان‌ها هستند که برای حفظ محیط زیست و آگاهی بخشیدن و تشویق مردم برای حفاظت از حیات تلاش می‌کنند. در اینجا فهرستی از فعالیت‌هایی که با استفاده از آن‌ها می‌توانیم به حفظ اکوسیستم‌ها کمک کنیم ارائه شده است.
انسان‌ها چگونه می‌توانند اکوسیستم‌های آسیب دیده را بهبود ببخشند
قانون گذاری‌ برای صنایع. کسانی که مسئول آلودگی هوا و آب هستند باید به شدت مجازات شوند
گونه‌های در حال انقراض باید توسط دولت‌ها مورد حفاظت قرار گیرند
تولید مثل گونه‌های خاص و آزاد کردن آن‌ها در محیط زیست به طوری که بتوانند در زیستگاه خود زندگی کنند
حفظ و ایجاد زیستگاه‌های مناسب
کاشتن درخت. درختکاری و احیای جنگل‌ها می‌تواند به جلوگیری از جنگل زدایی کمک کند
ایجاد آگاهی با جشن گرفتن روز زمین ، روز سبز ، روز درختکاری و غیره
از میان‌ برداشتن گونه‌های خارجی می‌تواند به رشد گونه‌های گیاهی بومی کمک کند
پاکسازی رودخانه‌ها و دریاچه‌ها
اجتناب از مصرف کیسه‌های پلاستیکی
جداسازی زباله‌های خشک و خیس
اجتناب از مصرف آفت کش‌ها و کودهای شیمیایی
استفاده از انرژی‌های نوین و تجدید پذیر مانند انرژی خورشیدی و انرژی بادی و غیره
محدود کردن استفاده از وسایل نقلیه
استفاده از محصولات محلی می‌تواند به جلوگیری از اتلاف انرژی و کاهش آلودگی کمک کند
ما هنوز هم می‌توانیم با دنبال کردن قوانین خاصی از تخریب محیط زیست زیست جلوگیری کنیم. ایجاد آگاهی درباره‌ی وظایف و مسئولیت‌های شهروندان به قدر مساوی از اهمیت برخوردار است. اکنون می‌دانیم که انسان عامل اصلی آلودگی محیط زیست است. هر یک از ما می‌توانیم نقش با ارزشی در حفظ محیط زیست داشته باشیم. همه‌ی ما باید سهم خود را برای حفظ زیست محیط ادا کنیم زیرا، محیط زیست کلیدی برای بقای ما انسان‌هاست.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 + 2 =