تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

کاربرد گوناگون بسپار یا پلیمرهای طبیعی در زندگی

بَسپار یا پلیمر (به انگلیسی: polymer) ماده‌ای شامل مولکول‌های بزرگی است که از به هم پیوستن واحدهای کوچک تکرار شونده که تکپار یا مونومر نامیده می‌شود، ساخته شده است.
الیاف طبیعی از منابع مانند پنبه، سیسال، کنف و منابع حیوانی مانند پشم، ابریشم و… بدست می آیند. الیاف طبیعی موجود در طبیعت عمدتا پلیمری هستند. به هر حال، تعدادی از الیاف طبیعی نیز وجود دارند که از سنگ بدست می آیند.این الیاف از جنس مینرال هستند وبنابراین می توان آنها را جزء الیاف سرامیکی در نظر گرفت. نمونه هایی از این نوع الیاف عبارتند از آزبست (پنبه نسوز) و بازالت. در این قسمت ما به معرفی الیاف پلیمری طبیعی می پردازیم.

蚕茧壳1 300x220 - کاربرد گوناگون بسپار یا پلیمرهای طبیعی در زندگی
کاربرد بسپار یا پلیمر های طبیعی

ساختار و خواص پلیمرهای طبیعی

پلیمرها چه طبیعی باشند یا مصنوعی بوسیله ی ساختار با زنجیره های طویل مشخص می شوند. مولکول های بزرگ تشکیل دهنده ی پلیمرها ماکرو مولکول ( macro molecules ) نامیده می شوند . این ماکرو مولکول ها از واحدهای سازنده ی کوچک ساخته شده اند و پلیمر هنگامی تولید می شود که تعداد زیادی از این واحدهای سازنده (مونومر) باهم ترکیب شوند و زنجیره پدید آید. ما در زیر تعدادی از گروه های پلیمری را معرفی کرده وساختار و برخی از ویژگی های مهم آنها را بیان می کنیم.

پلیمرهای طبیعی چیست؟

پلیمرهای طبیعی که از طبیعت بدست می آیند ( منابع گیاهی و حیوانی) بنام پلیمر طبیعی نامیده می شوند اینها برای زندگی بشر ضروری هستند و شامل : نشاستهسلولزپروتئین و اسیدهای نوکلئیک می شوند.

انواع و کاربرد پلیمرهای طبیعی

الف- نشاسته (Starch) پلیمر حاصل از گلوکز است و بعنوان اندوخته غذایی در گیاهان مورد استفاده است .

ب- سلولز (Cellulose)  پلیمر گلوکز است و ماده اصلی تشکیل دهنده گیاهان است هم نشاسته و هم سلولیز حاصل غذا سازی گیاهان با استفاده از پدیده فتوسنتز هستند

ج- پروتئین (Proteins) پلیمر حاصل از آمینو اسیدهاست که بطور معمول زنجیره ای بین ۲۰ تا ۱۰۰۰ اسید آمینه را شامل می شود که در سازمان پیچیده ای با هم ترکیب شده اند این ترکیب در واقع سنگ بنای بدن حیوانات است و بخش عمده غذای ما را تشکیل می دهد .

د- اسیدهای نوکلئیک (Nucleic acids) اینها پلیمرهای ناشی از نوکلئوتیدها هستند مثلا دی ان ای DNA و آر ان ای RNA نمونه ای از نوکلئوتیدها می باشند .

یادآور می شود که پلیمرهایی مانند پلی ساکاریدها ( نشاسته و سلولز ) پروتئین و اسید نوکلئیک که فرآیندهای مختلف بدن ما و حیوانات را در کنترل دارند بنام بیو پلیمرها = پلیمرهای زیستی = زیست بسپار هم نامیده می شوند.

5 نظرات
 1. مرضیه

  خوب بود

  مهمان
 2. Sahar

  خوبه

  مهمان
 3. ناشناس

  با سلام بسیار خوب بود

  مهمان
  1. علی

   خوب بود

   مهمان
  2. پاری

   اوهوم

   مهمان

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

50 − 49 =