تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

اطلاعاتی در مورد کاربرد دیگر فسیل ها

 1. کاربرد فسیل ها در اثبات نظریه جابجایی قاره ها

آلفرد وگنر یک هواشناس آلمانی بود که نظریه جابجایی قاره ها را بیان کرد.

او معتقد بود که حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش همه خشکی های کره زمین یکپارچه و متصل بوده اند. او نام این خشکی را پانگه آ نامید و معتقد بود که بعد از گذشت چند میلیون سال به دو قاره بزرگ به نام های لورازیا و گندوانا تقسیم شده است و به تدریج قاره های امروزی ایجاد شده اند.

وگنر برای اثبات نظریه اش به تشابه فسیل های موجود در حاشیه غربی آفریقا و حاشیه شرقی آمریکای جنوبی اشاره کرد. بنابراین فسیل ها یکی از مهم ترین شواهد اثبات نظریه جابجایی قاره ها هستند.

Module10 002 - اطلاعاتی در مورد کاربرد دیگر فسیل ها
اطلاعاتی در مورد کاربرد دیگر فسیل ها
 1. کاربرد فسیل ها درشناخت آب و هوای گذشته زمین

فسیل ها از موجودات زنده ای حاصل شده اند که زمانی در آن منطقه می زیسته اند. از این رو اگر در منطقه ای سرد، فسیل مرجان یافت شود می توان نتیجه گرفت که در آن منطقه در گذشته آب وجود داشته و آب و هوای گرمی داشته است.

 1. کاربرد فسیل ها در تعیین سن نسبی لایه های رسوبی

نوع فسیل های موجود در لایه های رسوبی می تواند شاهد محکمی برای تعیین زمان رسوب گذاری باشد و مشخص کند کدام لایه دیرتر به وجود آمده است.

 1. کاربرد فسیل ها در اثبات تکامل جانداران

لایه های رسوبی تاریخچه ای از وقایع سال های متمادی را در خود ثبت می کنند.دانشمندان  در لایه های رسوبی قدیمی، فسیل های جاندارانی را یافته اند که ساختمان بدنی ساده ای  داشته اند حال آنکه در لایه های رسوبی جدیدتر فسیل های جاندارانی دیده شده اند که از نظر ساختمانی پیچیده تر بوده اند. از این رو با مقایسه فسیل ها می توان گفت که موجودات زنده در طول زمان تکامل یافته اند.

 1. کاربرد فسیل ها به عنوان سوخت

نفت و زغال سنگ از مهم ترین منابع انرژی اند که از بقایای جانداران تشکیل شده اند و به عنوان سوخت های فسیلی شناخته می شوند.

 1. کاربرد فسیل ها در شناسایی و اکتشاف معادن نفت و زغال سنگ

با توجه به هزینه های سنگین اکتشاف معادن سوخت های فسیلی، زمین شناسان با نمونه برداری از لایه های سنگی اعماق زمین به دنبال میکروفسیل ها می گردند تا از کمیت و کیفیت معادن قبل از استخراج مطمئن شوند.

fossilgruppen 1 g en - اطلاعاتی در مورد کاربرد دیگر فسیل ها
اطلاعاتی در مورد کاربرد دیگر فسیل ها
 1. کاربرد فسیل ها در تعیین عمق حوضه های دریایی

هر یک از جانداران آبزی با توجه به ویژگی های خود در عمق خاصی از دریاها زندگی می کنند. از این رو از فسیل ها می توان برای پی بردن به عمق حوضه های دریایی استفاده کرد. مثلا یافتن فسیل مرجان بدین معنا است که منطقه دریایی عمق کمی دارد.

 

 

 

 

 

کاربرد فسیل ها در زمین شناسی

بیشتر فسیل ها از کربونات ها و یا فسفات های ترکیب شده با مواد آلی تشکیل شده اند.

آن ها تحت تاثیر گرما، فشار، ترکیبات سیال اطرافشان و همه دیگر عوامل که خصوصیت سنگ های رسوبی را بعد از اینکه رسوب می کنند تغییر می دهند، قرار دارند. بنابراین فسیل ها، شاخص های حساس تغییر حرارت و ابزار های قدرتمندی برای پیش بینی ذخیره زایشی هیدرو کربون ها هستند.

 

همه این عنوان ها اطلاعاتی اساسی در تجزیه و تحلیل حوزه های رسوبی و اکتشاف زغال سنگ، نفت و گاز که باقیمانده های زندگی قدیم هستند، شرکت دارند.

 

شباهت های یک منطقه با دیگر مناطق، مثل آب و هوای یکسان و راه های دریایی و زمینی، مرتبط با ابزارهای نیرومندی در تفسیر نقشه های دیرینه زیست جغرافیایی هستند. به همراه خصوصیت های دیرینه ی بوم شناسی.

 

این اطلاعات اساس توصیف آب و هوای قدیمی و شرایط نهشتی است که ممکن است سنگ ها و یا مخازن منبع تولید هیدروکربن را ایجاد کرده باشد.

 

به دلیل تکامل تدریجی آلی و رویدادهای انقراض، توالی تجربی فسیل ها می تواند قابل تشخیص باشد. این توالی، آن ها را شاخص بی مانند زمان کرده است. این مرحله زیست چینه شناسی نام دارد.

 

چون جانوران و گیاهان در وضع ثابتی نسبت به محیط شان زندگی می کنند فسیل هایی که در محل اولیه خود یافت می شوند، اطلاعات با ارزشی در مورد محیط پیرامونشان ارائه می دهند، که شامل ویژگی های شیمیایی شان است.

 

اما زمانی که آن ها از محیط زیست شان منتقل می شوند اطلاعاتی در مورد آن جابجایی و عوامل مربوط به آن ارائه می دهند.

منبع : سایت تحقیق کن

یک نظر
 1. ملیسا

  خوب بود

  مهمان

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − = 14