تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

مکان هایی که در سفر میتوان نماز را کامل خواند

چهارمکان که می شود نماز را کامل خواند

از جمله چهار مکانی است که می شود در آن نماز را تمام خواند کان اینکه آدم به وطنش برمی گردد. چهار مکان حکم وطن را دارد: مسجدالحرام، مسجد النبی(ص)،

حرم امام حسین(ع) و مسجد کوفه است اینها حکم وطن معنوی را دارد. آدم گویا به وطن خودش سفر کرده است. در این چهار مکان زائر می تواند نماز را کامل بخواند.

MG 4950(8) - مکان هایی که در سفر میتوان نماز را کامل خواند

در سفر،چه مکان هایی است که میتوانیم نماز را کامل بخوانیم؟

مسجدالحرام در مکه:

۱-مسجد الحرام در شهر مکه در کشور عربستان سعودی قرار دارد.
در صدر اسلام، مسجدالحرام بسیار کوچک بوده است. اولین بار خلیفه دوم (عمر) دستور داد خانه‌هایی را بخرند و بر مساحت مسجد اضافه کنند. تا آن زمان، به دور مسجد دیوار نبود. عمر دستور داد دور مسجد دیواری نیز بکشند. عثمان برای مسجد رواق ساخت و به این ترتیب قسمت‌هایی از مسجد سر پوشیده شد. پس از آن ولید مسجد را به زیبایی بازسازی کرد و ناودان کعبه را با طلا ساخت.

از آن زمان تاکنون بارها مسجدالحرام توسعه یافته است.
هم اکنون مسجدالحرام بنایی است بسیار عظیم، که مساحت کل آن (با احتساب طبقات) ۳۵۶۸۰۰ متر مربع است و گنجایش یک میلیون نمازگزار را دارد. مسجدالحرام شامل سه طبقه است، که طبقه سوم یعنی بام آن محوطه بسیار وسیعی است.

masjed.12.7.93(12) - مکان هایی که در سفر میتوان نماز را کامل خواند

در وسط آن حیاطی به ابعاد تقریبی ۱۰۰×۱۵۰ متر وجود دارد، که کعبه در وسط آن حیاط است. حیاط مسجد از سایر نقاط آن پایین‌تر است.
مسجدالحرام دارای ۶۲ درب است. سه درب اصلی مسجد که از همه بزرگ‌تر و باشکوه‌تر هستند، با نامهای باب‌العمره، باب‌السلام و باب ملک عبدالعزیز شناخته می‌شوند. در زاویه شرقی کعبه، یعنی پشت مقام ابراهیم و به فاصله حدود ۵۰ متری دیوار کعبه دو پلکان وجود دارد، که به زیر حیاط می‌رود و چاه زمزم در آنجا قرار دارد.
صفا و مروه که در گذشته از مسجدالحرام جدا بودند، اکنون وصل به مسجد می‌باشند؛ به طوری که صفا در شمال شرقی کعبه قرار دارد. هفت مناره به ارتفاع ۹۲ متر، با قاعده ۷×۷ در اطراف مسجد قرار دارد، که یکی از مناره‌های که به صورت تک می‌باشد، بر فراز صفا قرار گرفته است.

۲-مسجد النبی در مدینه:

مسجد النبی (صلی الله علیه وآله‏) نخستین اقدام رسول خدا در مدینه منوره ساختن مسجد بود. پیش از آن، در قبا نیز مسجدی به دست آن حضرت و اصحاب بزرگوارشان ساخته شد که چنین اقدامی نشان از اهمیت نقش مسجد در اسلام دارد.

toptoop.irعکس مدینه با کیفیت - مکان هایی که در سفر میتوان نماز را کامل خواند

مسجد النبی صلی الله علیه وآله‏ شریف‏ترین مسجد پس از مسجد الحرام، مسجد النبی است که در مدینه منوّره واقع شده است. رسول خدا (صلی الله علیه وآله) درباره نماز خواندن در این مسجد فرمود: صَلَاهٌ فِی مَسْجِدِی هَذَا تَعْدِلُ عِنْدَ اللَّهِ عَشَرَهَ آلافِ صَلَاهٍ فِی غَیْرِهِ مِنَ الْمَسَاجِدِ إِلَّا الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ فَإِنَّ الصَّلَاهَ فِیهِ تَعْدِلُ مِائَهَ أَلْفِ صَلَاهٍ . نماز در مسجد من نزد خداوند، برابر با ده هزار نماز در مساجد دیگر است، جز مسجد الحرام، که نماز در آن برابر با صد هزار نماز است.

۳-مسجد کوفه:

یکی از آثار مهم و زیارتی کوفه، مسجد تاریخی این شهر است. این مسجد شاید نخستین بنایی باشد که به هنگام احداث شهر برپا کردند، زیرا وقتی سعد بن ابی وقاص این منطقه را برای استقرار دائم سپاهیان و غازیان در نظر گرفت، نخستین اقدام او بنای مسجدی برای عبادت مردم بود.

آنان ابتدا نقشه مفصل و جامعی برای بنای مسجد کشیدند و بر آن اساس مسجد را، که محور و مرکز اصلی شهر بود، ساختند. محدوده مسجد را با تیراندازی یک تیرانداز تعیین کردند که در چهار سمت تیر انداخت.

۴-کناره های ضریع امام حسین علیه السلام در کربلا

منبع ویکی پدیا
توسط تحقیق کن
3 نظرات
 1. زهرا

  واقعا ممنونم ازتون

  مهمان
 2. کوروش

  خیلی کامل توضیح داده بودین ممنون از توضیحات کاملتون

  مهمان
 3. سارا

  عالی بود

  مهمان

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

43 + = 47