تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

ویژگی های دانش آموز نمونه ، خلاق و موفق

یک دانش آموز نمونه چه ویژگی هایی دارد؟

دانش آموز نمونه کسی است که به معلم خود احترام می گذارد و پیش از آمدن او سر کلاس حاضر شود. هنگام درس درس با دوستانش صحبت نمی کند تا حواس دیگران پرت نشود سوالات خود را به موقع و با اجازه معلم مطرح می کند تا درس را به خوبی یاد گرفته باشد.

امام سجاد (ع)می فرماید: حق کسی که به تو علم می آموزد این است که احترامش را نگه داری در حضور او با دیگران سخن نگویی و به خوبی به سخنانش گوش فرا دهی

دانش آموز خوب کسی است که با دانش آموزان مهربان باشد مثلا اگر کسی در درسی ضعیف است به او کمک کند و مراقب دانش آموز کلاس های پایین تر باشد.

دانش آموز نمونه از وسایل خود مانند کیف مداد دفتر تا جایی ممکن است استفاده می کند و بی جهت آن ها را دور نمی اندازد زیرا این کار اسراف است وخدا اسراف کنندگان را دوست ندارد.

دانش آموز نمونه حق دیگران را رعایت نمود ه و از کارهایی مثل تقلب خود داری کند زیرا می داندتقلب باعث می شود حق دانش آموزی که زحمت کشیده اند را پایمال می کند.

1985722 - ویژگی های دانش آموز نمونه ، خلاق و موفق
ویژگی های دانش آموز نمونه ، خلاق و موفق

ویژگی های یک دانش آموزش خوب و نمونه

۱- کارها را با نام و یاد خدا آغاز می کند.

۲- اطراف میز و نیمکت خود را آلوده و کثیف نمی کند.

۳- اشیای گم شده را به معاون اجرایی مدرسه تحویل می دهد.

۴- با شنیدن صدای زنگ مدرسه برای تشکیل صف زود حاضر می شود.

۵- قبل از ورود معلم به کلاس، در کلاس درس حاضر و در جای خود می نشیند.

۶- همیشه ظاهری مناسب دارد.

۷- جای خود را در کلاس و صف می داند و بی مورد تغییر نمی دهد.

۸- بی جهت به گچ و تخته پاک کن دست نمی زند.

۹- تراشه های مداد و کاغذهای باطله را زیر میز و کف کلاس نمی ریزد. بلکه در ظرف زباله می ریزد.

۱۰- پس از اتمام بازی در زنگ ورزش، با کمک دوستان و هم کلاسی های خویش و مربیان وسایل را جمع و مرتب می کند.

ویژگی برتر دانش آموزان بسیار موفق

دانش آموز موفق کسی است که از فرصت هایی که به ظاهر کوچک و کم ارزش هستند استفاده می کند. او می داند که نباید فرصت ها را از دست بدهد و پیش از آن که به کارهای گوناگون اجتماعی مشغول شود باید اندوخته های علمی و فنی خویش را افزایش دهد.

هر انسانی دارای یک “الگوی قهرمان” است که در اعماق ذهن خود با آن زندگی می کند. گاه به آن نزدیک می شود، و گاه کیلومترها از آن فاصله می گیرد. اما چرا اینگونه است؟ چون باید “هزینه قهرمان شدن” را بپردازد که عبارت است از: پذیرش مسئولیت ها، پرورش قابلیت ها، و آمادگی برای جذب مهارتها.اگر می خواهید که در زندگی دانش آموز موفقی باشید، باید خودتان را همان طور که یک باغ را برای برداشت بهترین محصول پرورش می دهند، پرورش دهید. دانش آموزان موفق در همه جا ویژگی های مشترکی دارند که مسلما تصادفی و یا شانسی نیست.

– انگیزه

دانش آموز باید انگیزه ای برای سخت کار کردن داشته باشد تا مطمئن شود که کارها انجام می شود. زمانی که می بینید کارها در حال تکمیل شدن است به خود افتخار خواهید کرد و در صورت لزوم می توانید مسئولیت آن را نیز برعهده بگیرید. اهداف شما محرک شما هستند که باعث می شود تصور برتر و خوب بودن از خود داشته باشید.

۲- خوداتکایی


به عنوان دانش آموز موفق باید مسئولیت هایی را برعهده بگیرید و در قبال آنها پاسخگو باشید. همچنین باید قادر باشید تصمیمات سختی بگیرید و آنها را عملی کنید.

۳- اراده

دانش آموز موفق قدرت این را دارد که به جای تردید کردن و تعویق انداختن در انجام کارها، به پیشواز آنها برود و آنها را انجام دهد. اگر چیزی را بخواهید آن را بدست خواهید آورد. موفق ترین افراد جهان کسانی هستند که بروی اهداف خود تمرکز کرده اند و مداوم در تلاش بوده اند.

۴- صبر


باید همیشه و در همه حال، در شکست و ناکامی صبور باشید. شخصی تلقی کردن شکست ها یک شکست بزرگ است.مثلا در امتحان نمره عالی نیاوردن نشانه شکست نیست و باید تلاش کرد تا آنرا جبران کنید.

۵- صداقت

نیاز به گفتن ندارد اما این ویژگی یکی از مهم ترین ویژگی هایی است که می توانید در خود پرورش دهید. صداقت بهترین سیاست برای هر کاری است که انجام می دهید. یک رنگی و صداقت برای یک دانش آموز شخصیت ایجاد می کند و تعریف می کند که شما چه کسی هستید.

۶- ارتباط

با دیگران در ارتباط باشید زیرا شما را به موفقیت ها و دستاوردهای بیشتر و با اهمیت تری می رساند.

۷- خوشبینی

موفقیت ها و خوبی های بسیاری در این دنیا برای بدست آوردن وجود دارد و شما می دانید که چه چیزی ارزش مبارزه را دارد. خوشبینی یک استراتژی برای ساختن آینده ای بهتر است، اگر باور نداشته باشید که آینده می تواند بهتر باشد نمی توانید قدم بردارید و مسئولیت ساختن آینده خود را برعهده بگیرید.پس دانش اموز موفق همیشه با امید به فردای بهتر گام برمیدارد تا به موفقیت برسد.

 

ویژگی های دانش آموز خلاق !

ایده ها و نظرات خود را بدون ترس در کلاس مطرح می کند.

 

۲- معمولا برای مسائل راه حل ها و پاسخ هایی متفاوت از سایر دانش آموزان ارائه می کند.

 

۳- به فعالیت هنری علاقه ی زیادی دارد و در این زمینه دارای تجربه و مهارت است .قبل از این که گردو را بشکنم به این فکر افتادم که شاید بتوانم با دو نیمه ی پوست آن دو تا لاک پشت درست کنم!

 

۴- غالبا ایده ها و راه حل های بیش تری نسبت به سایر هم کلاسی های خود پیشنهاد می کند.

 

۵- معمولا قادر است باطنز پردازی ها و شوخی های جالب دیگران را بخنداند.

 

۶- تمایل زیادی به تغییر نظرات معلم و یا مطالب کتاب دارد.

 

۷- در کلاس اغلب سوالاتی غیرعادی و گاه عجیب و غریب می پرسد.

 

۸- علاقه ی زیادی به نقاشی و ترسیم افکار و ایده های خود دارد.

 

۹- انتقاد گر است و هر نظر و عقیده ای را به راحتی نمی پذیرد.

 

۱۰- گاهی به خاطر بیان نظرات و ایده های عجیب و غریبش در نظر دانش آموزان دیگر فردی غیرعادی جلوه می کند.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

44 − = 34