تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

قارچ انرژی خود را از چه چیزی به درست می آورد ، قارچ چیست؟

تعریف قارچ

قارچ ها یوکاریوتهای (دارای هسته ی مشخص) هتروتروف غیر فتوسنتتیک هستند که در دسته ی گیاهان قرار می گیرندتک سلولی و یا چند سلولی بوده که در محیط های مرطوب و تاریک بهتر رشد می کنند. این ارگانیسم ها در شرایط هوازی و بی هوازی رشد نموده و انرژی مورد نیاز خود را از اکسیداسیون مواد آلی تامین می کنند تولید مثل آنها به صورت جنسی یا غیر جنسی با تشکیل اسپور، جوانه زدن و تقسیم سلولی می باشد قارچ ها به سه دسته ی ۱- مخمرها ۲- کپک ها و ۳- شبه مخمرها تقسیم می شوند.

سلولهای آنها حاوی ۱ یا ۲  یا چند هسته می باشد.این موجودات هتروتروف بوده و دارای تولید مثل جنسی و یا غیر جنسی اند.ساختمان رویشی در آنها بصورت رشته ای بوده و غیر متحرکند.این موجودات دارای دیواره سلولی هستند.جنس دیواره آنها از کتین،سلولز و یا هر دو می باشد. تغذیه در قارچها به صورت جذبی بوده و انرژی را به صورت گلیکوژن در خود ذخیره می کنند.

5ac8858936168 beautifull mushroom motamem org23 - قارچ انرژی خود را از چه چیزی به درست می آورد ، قارچ چیست؟
تعریف قارچ | قارچ انرژی خود را از چه چیزی بدست می آورد؟

مخمرها

قارچ های فاقد رشته هستند و به همین دلیل تک سلولی می باشند و به وسیله ی جوانه زدن تکثیر می یابند. مخمرها در کارخانجات تخمیر صنعتی، نانوایی ها، کارخانجات تقطیر و آبجوسازی به کار می روند. این ارگانیسم ها تحت شرایط بی هوازی قند را متابولیزه کرده، تولید الکل و به میزان کمی تولید سلول جدید می کنند. تحت شرایط هوازی تولید سلول جدید بیشتر بوده و الکل تولید نمی شود. کلنی مخمرها خامه ای و یا بلغمی با قوام بسیار نرم است.

کپک ها

کپکها قارچهای رشته ای هستند که از نظر ساختمان و رشدشان مشابه گیاهان عالی می باشند آنها غیر فتوسننتیک، چندسلولی، هتروتروف، هوازی هستند. کپکها تولید واحدهای ساختمانی به نام هایفا می کنند (Thall یا Hypha) که با تجمع آنها جرم رشته ای تشکیل می گردد که به آن مسیلیوم گفته می شود. بهترین رشد کپک ها در محیط اسیدی با غلظت بالای قند می باشد. رشد غالبا روی سطح خارجی میوه های فاسد شده مشاهده می شود. کلنی های ایجاد شده توسط کپک ها به رنگ های مختلف سفید، آبی، سبز، خاکستری و بنفش می باشد.

شبه مخمرها

نوشته های مرتبط

شبه مخمرها سلولهای کروی هستند و پس از رشد با اتصال بسیار سست به سلول مادر متصل می شوند و در اثر پیدایش جوانه های بعدی زنجیره طولانی تشکیل می گردد، به همین خاطر به آنها مخمرهای دارای مسیلیوم کاذب گفته می شود.

بر اساس تعریف کلی از قارچ، که شامل قارچ های میکروسکوپی و ماکروسکوپی می باشد تاکنون بیش از ۳۵۰۰ گونه قارچی از ایران (بجز قارچ های بیماریزای انسانی و حیوانی که معمولا شامل تعداد اندکی می باشند) گزارش شده است.

کپک قارچی ( منشآ رشد، پوسیدگی چوب در غار )

به این نکته نیز باید توجه داشته که این تعداد شامل قارچ های زیر زمینی نظیر دنبلان ها، قارچ های چوبزی یا عوامل پوسیدگی چوب و قارچ های توپ پفی نبوده و تنها شامل قارچ هاییست که دارای پایه و کلاهک بوده و معمولا در زیر کلاهک دارای تیغه هایی می باشند. با احتساب تمامی قارچ های قابل رویت ، شاید تعداد قارچ های ماکروسکوپی ایران در حدود۱۵۰۰ گونه می باشد.

کلاهک قارچ نیز حاصل رشد هیف است،لیکن با تغییر شکل به بافت،گوشت قارچ را ایجاد می کند.در زیر کلاهک لاما، ژیل یا تیغه های بیشماری وجود دارد که محل ذخیره اسپورها است

بافت داخلی تراما نامیده می شود که معمولاً از سلولهای طولی تشکیل شده است. در سطح تراما که دو طرف تیغه ها را می پوشاند لایه هایمنیوم است که بر روی این لایه بازیدیوم ها در نزدیکی یکدیگر تشکیل می شوند.هر یک از بازیدیوم ها معمولاًشامل ۴ اسپور است که با  فشار از پایه خود جدا شده تحت تاثیر نیروی جاذبه در زیر کلاهک می افتند و با جریان هوا بر روی هم انباشته شده لایه رنگینی را بوجود می آورند که اسپور پرینت نامیده می شوند

مشخصات جنس آگاریکوس

در بسیاری از گونه های آ گاریکال لبه داخل تیغه ها که به ساقه متصل می شوند تا فاصله ای یه طرف پایین ساقه امتداد می یابد به طوریکه این خود یک کلید تشخیص گونه و جنس آگاریکال به شمار می رود.در گونه های آگاریکوس ژیل ها بطرف ساقه امتداد نمی یابند و آزاد هستند

یکی دیگر از مشخصات جنس آگاریکوس رنگ اسپور است بطوریکه قارچ رسیده اسپورهایی به رنگ قهوه ای شکلاتی است

 

منبع : سایت تحقیق کن

نمونه سوالات جدید آزمون آیین نامه (۹۶،۹۷)

 

این تنها خلاصه ای از مقاله بود با خرید فایل کامل می توانید همراه با جزئیات کامل آن را مشاهده کنید !

پشتیبانی (از طریق تلگرام) : ۰۹۳۹۱۰۷۵۱۰۸

شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ این محصول، همان لحظه قادر به دریافت محصول خواهید بود. این فرایند کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام میپذیرد.جهت پرداخت مبلغ این محصول شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ محصول را پرداخت نمایید.

دریافت فایل بلافاصله پس از پرداخت وجه

فقط با پرداخت ۲ هزار تومان

در ۲۳ صفحه

فایل word

پرداخت و دانلود

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

28 − = 20