تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

یک خودرو از چند بخش تشکیل شده است؟

آشنایی با قسمت های مختلف خودرو

مقدمه

 خودرو مجموعه ای از قطعات طراحی شده مختلف می باشد که با نظم خاص و در ارتباط با یکدیگر طوری کنار هم قرار گرفته اند که هدف مورد نظر را تامین نمایند بنابراین وقتی به شکل ظاهری ان نگاه می کنیم فقط تعدادی قطعات فلزی ثابت و متحرک مانند لوله ها و بست ها و قطعات متحرک لاستیکی و فلزی و غیرو نظر ما را جلب می کند.

به طور متوسط ۱۳۰۰۰ قطعه مختلف در یک اتومبیل معمولی وجود دارد که حدودا ۱۵۰۰ قطعه ان متحرک بوده با شرایط خاص و با تلرانس خیلی کم که به ۰٫۰۱ میلیمتر یا حتی کمتر نیز می رسد با یکدیگر کار می کنند حدود شصت ماده مختلف از فولاد و فلزات رنگین گرفته تا مقوا و نایلون و غیره در یک خودرو بکار گرفته شده است قسمت های مختلف خودرو را می توان در هفت گروه اصلی تقسیم بندی کرد.

۱- سیستم تولید قدرت

در این واحد یا همان موتور انرژی شیمیایی بنزین به انرژی مکانیکی تبدیل می شود در موتور حرارت ناشی از سوختن هیدروکربورها به بالاتر از ۷۰۰ درجه سانتیگراد می رسد که به علت بازده مفید سیستم حدود یک چهارم حرارت تولید شده به انرژی مکانیکی تبدیل می شود و بقیه به صورت انتقال حرارت به محیط گرم کردن اب و خروج گازهای حاصل از احتراق از اگزوز تلف می شود در یک موتور حدودا ۱۲۰ تا ۱۵۰ قطعه متحرک وجود دارد که نیاز به روغنکاری دارند تا بتوانند بدرستی وظیفه خود را انجام دهند با وجود این عمر مفید یک خودرو به طور متوسط ۸ سال کار و یا پیمودن ۱۵۰۰۰۰ کلیومتر مسافت است.

۲- سیستم انتقال قدرت

وظیفه سیستم انتقال قدرت این است که قدرت تولیدی موتور را به چرخها انتقال دهد که سیستم انتقال قدرت شامل قسمتهای زیر است الف : جعبه دنده یا مبدل گشتاور و سرعت که با ثابت بودن قدرت سرعت دلخواه را در موقعی که مقاومت جاده اندک است و یا گشتاور دلخواه را در موقعی که مقاومت مسیر حرکت زیاد است فراهم می کند.
ب : کلاچ که عامل قطع و وصل قدرت است و قدرت موتور را با گیربکس قطع می کند و امکان تعویض دنده را فراهم می کند باید دانست که برای حرکت در شهرهای بزرگ به ازای پیمودن هر یکصد کیلومتر مسافت بیش از ۷۰۰ بار عمل تعویض دنده یا کلاچ انجام می شود.
Engine cooling systems1 - یک خودرو از چند بخش تشکیل شده است؟

۳- سیستم فنربندی و تعلیق

در اتومبیلهای جدید دستگاه فنربندی و تعلیق در هر دقیقه بیش از ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ بار نوسان می کنند تا اطاق و شاسی , سرنشینان را در معرض ضربه های ناشی از ناهمواری های جاده قرار ندهد و اسایش سرنشینان خودرو را فراهم کند و تسلط راننده بر خودرو نیز افزایش یابد.

۴- سیستم چرخ بندی و ترمزها

به طور متوسط در هر ۹۰۰۰۰ کیلومتر مسافت پیموده شده یا هر شش سال کار خودروها هر چرخ حدود ۹۵ میلیون بار چرخش می کند هر بار که سیستم ترمز نیرو صرف می کند تا یک اتومبیل با سرعت ۹۰ کیلومتر در ساعت را متوقف نماید بر اثر اصطکاک گرمایی تلف می شود که می تواند یک لیتر اب را به جوش اورد.

۵- سیستم بدنه و اطاق و شاسی

بدنه اتومبیل ها جدید طوری ساخته می شود که بتواند کلیه قطعات دیگر را نگهداری کند در بدنه اتومبیلهای متوسط حدود ۴۰ متر مربع ورق فولادی با ضخامت ۰٫۴ تا ۱٫۲ میلیمتر به کار میرود تا بتواند تنشهای مختلف را بخوبی تحمل کند.

۶- سیستم هدایت و فرمان

نیروی متوسطی که لازم است تا بتوان اتومبیلی را در یک پیچ معمولی هدایت کرد بین ۵ تا ۱۰ کیلوگرم می باشد ولی سیستمهای جدید فرمان این نیرو را به حدود ۳۰ گرم تقلیل می دهند.

۷- سیستم مدارات الکتریکی

از باطری های ۶ و ۱۲ و ۲۴ ولتی برای راه اندازی و روشن کردن موتور استفاده می شود سیستم جرقه زنی ولتاژ باطری را تا ۳۰۰۰۰ ولت افزایش داده برای جرقه زنی موتور اماده می کند در این گروه همچنین چراغهای روشنایی و علایم برف پاکنها و بخاری و دیگر وسایل الکتریکی نصب شده است.

رادیاتور:

رادیاتور محفظه ای است به صورت شبکه های جدا از هم، که آب را در خود نگه می دارد و هنگامی که ماشین روشن است آب در شبکه های آن به چرخش درآمده و به قسمت های مختلف موتور ارسال می شود و در انواع دو لول و سه لول و چهار لول می باشد.

ترموستات:

ترموستات مانند یک سوپاپ خودکار می باشد که از درجه ی حرارت آب موتور فرمان می گیرد و در هنگام سرد بودن آب موتور راه خروجی را می بندد و در هنگام گرم شدن، راه آب خروجی را باز می کند و با این عمل درجه حرارت آب موتور را ثابت نگه می دارد و در دو نوع می باشد:۱- فانوسی ۲- بیمتالی

این تنها خلاصه ای از مقاله بود با خرید فایل کامل می توانید همراه با جزئیات کامل آن را مشاهده کنید !

پشتیبانی (از طریق تلگرام) : ۰۹۳۹۱۰۷۵۱۰۸

شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ این محصول، همان لحظه قادر به دریافت محصول خواهید بود. این فرایند کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام میپذیرد.جهت پرداخت مبلغ این محصول شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ محصول را پرداخت نمایید.

دریافت فایل بلافاصله پس از پرداخت وجه

فقط با پرداخت ۲ هزار تومان

در ۱۸ صفحه

فایل word

 

 

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + = 8