تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

تصاویر و معرفی کامل شهرستان پارس آباد | استان اردبیل

معرفی کامل شهرستان پارس آباد

شهرستان پارس آباد مغان با مساحتی بالغ بر ١٣٨٣ کیلومتر مربع حدود ١۴ درصد از مساحت استان اردیبل را به خود اختصاص داده و شمالی ترین شهرستان استان می باشد این شهرستان بین مدارهای ٣٩ درجه و ١٢ دقیقه تا ٣٩ درجه و ۴٢ دقیقه عرض شمالی و ۴٧ درجه و ١٠ دقیقه تا ۴٨ درجه و ٢١ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است. منطقه ی پارس آباد مغان سرزمین هموار و مسطح است که از آبرفت های رود ارس و شعبات آن به وجود آمده است.

به غیر از مرز مشترک با شهرستان گرمی (انگوت) که شکل کوهستان دارد، این منطقه در دنباله ی حوزه آبریز دریای خزر واقع شده است. این شهرستان از غرب به شهرستان کلیبر در استان آذربایجان شرقی، و از جنوب و جنوب غربی به شهرستان بیله سوار و گرمی و از شمال و شرق به رود ارس و جمهوری آذربایجان محدود می شود. با توجه به مرز مشترک با جمهوری آذربایجان از موقعیت حساس و استراتژیک برخوردار می باشد. منطقه پارس آباد دارای اقلیم نیمه خشک است، میانگین دمای بارش سالانه در این منطقه ٢٧١ میلیمتر و میانگین دمای سالانه ١۵ درجه سانتیگراد می باشد.

 

106443 - تصاویر و معرفی کامل شهرستان پارس آباد | استان اردبیلپارس آبادمغان به عنوان دومین شهرستان استان، در شمالی ترین نقطه استان اردبیل در پیشانی ایران اسلامی و در فاصله ٢٢٠ کیلومتری اردبیل و در ارتفاع ٢٠-۴٠ متر از سطح دریا قرار دارد و با جمهوری آذربایجان حدود ١٠٠ کیلومتر مرز مشترک آبی و خاکی دارد.

جاذبه های طبیعی، تاریخی ، فرهنگی و اکوتوریستی طبیعی پارس آباد مغان:

منطقه پارس آباد مغان جلگه نسبتاً گسترده ای است از آبرفت رسوبات رود ارس و سرزمین حاصلخیزی است. رود ارس از کوههای ترکیه شروع شده پس از عبور از منطقه، وارد دریای خزر می شود.

این سرزمین گرچه طعم تلخی های طبیعت (زلزله) و تاریخی (جنگ ها) را چشیده و زیر بار سختی ها و بی مهری های گذشتگان خمیده، اما استعداد های نهفته در آن می رود که تلخی ها را جبران کند و شیرینی و حلاوت شکوفایی را به ارمغان بیاورد.
منطقه پارس آباد مغان دارای جاذبه های طبیعی و تاریخی فراوانی است که هنوز برای بسیاری از مردم کشورمان حتی بومیان استان گمنام و ناشناخته باقی مانده است.

طبیعت استان و منطقه پارس آباد مغان قابلیت های زیادی برای توسعه اکوتوریسم دارد که می تواند در چهار فصل مورد توجه گردشگران قرار گیرد. و زمینه های جذب گردشگران داخلی و خارجی و ایجاد اشتغال و هم چنین کسب در آمد ارزی و ریالی و شکوفایی اقتصادی منطقه را فراهم سازد.

قلعه اولتان  (Varthan) :

قلعه اولتان در ١٢ کیلومتری پارس آباد و در حاشیه رود مرزی ارس واقع شده است.  در ۵٠٠ متری روستای اولتان ، کنار رودخانه ارس قرار دارد و در زمین صافی به ابعاد ٨٠٠ *۴٠٠ متر بنا گردیده است .

دور تا دور این قلعه را دیوار بزرگ خشتی به قطر ٩٢/۵ متر احاطه کرده  و آثار خندق بزرگی به عرض ٣٠ متر که سه سمت آن را فرا گرفته ، دیده می شود.

جبهه شمالی آن رود ارس، و روستای اولتان در قسمت جنوبی این قلعه است وضع ظاهری ساختمان مانند قلاع نظامی است ، از روی برشی که قبلا بوسیله بولدوزر در دیوار شرقی قلعه ایجاد شده توانسته اند قطر دیوار و اندازه خشت های بکار رفته (١٠*۴١*۴١ تا ١٠*۴۴*۴۴) سانتیمتر را مشخص کنند بانیان نخستین قلعه اشکانیان بوده اند به واسطه استحکام و موقعیت مناسبی که داشته تا قرن دوازدهم هجری از آن استفاده شده است. سفالهای متنوعی که بدست آمده موید این نظر است. سفالهای بی نظیر و متنوع دوره های مختلف اسلامی

aranmoghan2548 - تصاویر و معرفی کامل شهرستان پارس آباد | استان اردبیل

قلعه اولتان در خور توجه و شایان اهمیت است .

درون محوطه قلعه نیز تپه هایی وجود داردکه واحد های کوچک ساختمانی بوده و ساختمانه های عمده و اصلی در ضلع شرقی قرار داشته ، که به علت تغییر مسیر رودخانه ارس قسمتی از آن شسته شده و از بین رفته و با وجود این قسمت اعظم آن هنوز در

زیر خاک مدفون است.

توان و زیبایی که در اطراف قلعه و خود قلعه که دارد می تواند روزانه هزاران نفر گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب کند و ضمن ارز آوری، صدها شغل نیز ایجاد کند.محوطه ی باستانی قلعه اولتان به شماره ٢۶۵۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

رود ارس:

این رود که پرآب ترین رود آذربایجان است از کوه مین گل داغ (هزار برکه) در جنوب ترکیه سرچشمه می گیرد و پس از طی حدود ۴۴٠ کیلومتر مرز مشترک ایران با دو جمهموری آذربایجان و ارمنستان در خاک جمهوری آذربایجان به رود کورا می پیوندد و به دریایی خزر (مازندران) می ریزد .

رود ارس با طول ١٠٧٢ کیلو متر پر آب ترین رود استان اردبیل به شمار می رود، این رود به علت قرار گرفتن در آذربایجان از دوران کهن اهمیت سوق الجیشی و تجاری داشته و یکی از مهمترین رودهای مرزی ایران است.

این رود در حدود شمالی استانهای آذربایجان غربی و شرقی و اردبیل از غرب به شرق جریان دارد. ابتدای ورودی آن به استان اردبیل از سد میل مغان در غرب پارس آباد و انتهای آن در قسمت شمال شرقی روستای پتلو می باشد.

میزان آبدهی سالانه ارس ۵٧٠٠ میلیون متر مکعب می باشد و حداکثر دبی سریز ها ٣۵٠٠ متر مکعب تخلیه در ثانیه و حجم آب کنترل شده سالانه ١۵٠٠ میلیون متر مکعب و در حدود ٧٢ هزار هکتار از سطح اراضی پارس آبادمغان را می کند .

تپه نادری (اصلاندوز):

تپه نادر که از تپه های باستانی و تاریخی شهرستان پارس آباد و محل تاج گذاری نادرشاه افشار است که در بخش اصلاندوز واقع است.

تپه نادری (نادرشاه) تپه عظیم نادر در جنوب غربی شهر اصلاندوز در ملتقای رود ارس و دره رود قرار دارد بلندی این تپه ٣٠ متر و محیط اطراف آن حدود ١۵٠٠ متر و %D8%AA%D9%BE%D9%87 %D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1%DB%8C2 - تصاویر و معرفی کامل شهرستان پارس آباد | استان اردبیلطول آن ١٢٠ متر و عرض آن حدود ١٠٠ متر است ظاهرا این محل در سده های متمادی واحد مسکونی بزرگی را تشکیل می داده از هزاره اول پیش از میلاد تا اواخر سده یازدهم هجری قمری مسکون بوده شاید قدمت آن تا هزاره سوم و چهارم قبل از میلاد نیز برسد از اشیای مکشوفه در آن می توان از سفال خشت پخته دوران پارتی سفالهای منقوش دوره اسلامی تعداد زیادی سنگ اپسیدین به حالت تیغه و سنگ خام را نام برد تپه نادری از منظر تاریخی قابل توجه است

در این مکان بود که نادرشاه جهت خلع شاه طهماسب دوم صفوی انجمن بزرگی تشکیل داد و سران کشور و بزرگان را به دشت مغان فرا خواند که منجر به خلع طهاسب میرزا و رسیدن وی به تخت سلطنت شد.

این تپه را می توان به بهسازی و خارج کردن از محوطه نظامی به یکی از مهمترین جاذبه های تاریخی و طبیعی منطقه تبدیل کرد و هر ساله علاقمندان بسیاری را از اطراف و اکناف به خود جلب نماید.

دریاچه مصنوعی شهرک(شهید آیت اله غفاری)

دریاچه مصنوعی کشت و صنعت یکی از پدیده های ارزشمند از نظر ملی و بین المللی و در خور توجه ویژه است. ارزش اقتصادی آن از دیر باز شناخته شده است و در طول سال ها مردم منقطه از برکت آن بهره مند شده اند.

این دریاچه سرچشمه حیات و عامل توسعه اقتصادی و صنعتی این سرزمین شده است

چهل پله در شهرک

جنگل های ساحل دریاچه و چهل پله، در فصل بهار پذیرایی هزاران نفر از مسافران می باشد با توسعه پارک جنگلی و احداث مراکز تفریحی و رفاهی، مجتمع های گردشگری و توسعه و بهسازی شبکه ارتباطی منطقه به ویژه مسیرهای منتهی به شهرک شهید غفاری و دریاچه مصنوعی

توان و زیبایی های زیادی در سواحل دریاچه وجود دارد، استعداد های بالقوه ای که در زمینه جذب گردشگر دارد می تواند روزانه هزاران نفر گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب کند و ضمن ارزآوری ده ها شغل نیز ایجاد کند.

سد میل مغان در اصلاندوز (پارس آبادمغان)

این سد از نوع انحرافی نیمه متحرک با بدنه بتنی و خاکی می باشد. کانال اصلی و بزرگ منطقه مغان از این سد سرچشمه گرفته و پس از طی مسیر٣٢ کیلومتری، آب دریاچه شهرک شهید غفاری مغان (شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان) را تغذیه می کند.

تمام اراضی زیرکشت این منطقه و قسمتی از اراضی شهرستان بیله سوار از آب این کانال آبیاری می شوند و میزان حجم آب خروجی از سد ارس ٩۶/٣۵٠۵ میلیون متر مکعب بوده و میزان حجم آب سریز از سد مغان ٣٢/٢٩٠٧ میلیون متر مکعب و حداکثر دبی تخلیه سیلاب ٢۴۶٠ متر مکعب برثانیه است.

در حال حاضر سد مخزنی ارس و سد انحرافی میل مغان بر روی رودخانه ارس در فاصله مشترک ایران و جمهوری آذربایجان وجود دارد که بهره برداری از آنها در سال ١٣۵٠ شروع شده است که آب این رود خانه به وسیله کانال های تعبیه شده در سد میل مغان به مصرف آبیاری اراضی کشاورزی رسیده و سبب رونق کشاورزی و اقتصادی منطقه شده است .

جنگل های کنار رود ارس

افزایش روز افزون جمعیت و متعاقب آن ازدیاد نیازهای انسان از یک سو و کاهش روز افزون منابع طبیعی کشور از سوی دیگر , اهمیت و جایگاه جنگل کاری را به خوبی روشن می سازد.

جنگل های کنار رود ارس می تواند به عنوان زمینه های تفکر و همچنین به عنوان جاذبه ای برای گردشگران ایفای نقش کنند. عواملی چون حیات وحش خاص، گونه های گیاهی ویژه، شرایط اقلیمی‌(نیمه خشک) می توانند زمینه های مناسبی را برای جذب گردشگران داخلی و خارجی فراهم آورد.

تفرجگاه ( پارک ساحلی ارس)

تفرجگاه گردشگری ارس که در نقطه صفر مرزی ایران با جمهوری آذربایجان واقع شده، یکی از جاذبه های گردشگری در نوار مرزی پارس آباد محسوب می شود که  با چشم اندازهای بی بدیل و چشم نواز، سالها به خاطر مقررات خاص تردد در نواحی مرزی از دسترس همگان دور نگه داشته شده بود که با همت مسئولین برای گردشگران بازگشایی شد.

کشت و صنعت و دامپروری مغان

باغات میوه شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان که بعنوان وسیعترین و کاملترین طرح باغبانی مدرن در سطح خاورمیانه می باشد توسط کارشناسان شرکت هاوائین اگرونومیک طراحی و با تامین نهالهای متنوع از موسسه ژورژدلبارد فرانسه طی سالهای ۵۴ تا ۵۶ با استفاده از سیستم آبیاری قطره ای و 14131 853 - تصاویر و معرفی کامل شهرستان پارس آباد | استان اردبیلدر قطعات ۴ هکتاری در مساحت ٣٠٠٠ هکتار احداث گردیده است.

ضمناً بمنظور ایجاد تنوع محصولات باغی بجای برخی از ارقام میوه حذفی، ١٣٠ هکتار از درختان بادام دیرگل، آلوی سانتاروزا، زردآلو و گوجه سبز درختی اقدام به کاشت شده است.

در راستای سیاست توسعه باغات زیتون در قسمتی از اراضی کم بازده و تپه ماهور ۵٠١ هکتار زیتون کاشت گردیده و در نظر است که این سطح در سالهای آتی به ١٠٠٠ هکتار توسعه داده شود.

شایان ذکر است، در حال حاضر در باغات میوه شرکت ١١١ رقم محصولات باغی اعم از هلو، شلیل، آلو، آلبالو، گیلاس، زردآلو، گوجه سبز درختی، بادام درختی، فندق، سیب و زیتون تولید می شود.

در طول سنوات بهره برداری، قسمتی از درختان میوه (گلابی و انار) به دلیل عدم سازگاری با شرایط اقلیمی مغان، حذف شده است (واحد آمار و اطلاعات شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، ١٣٨٧).

اما هر گونه درختی که نشان دهنده وجود جنگل بوده باشد و به صورت طبیعی رویش کرده باشد کمتر دیده می شود. در مجموع ۶٢٠٢۴ هکتار از اراضی منطقه پارس آباد مغان زیر کشت محصولات کشاورزی رفته و از این مجموع ۴٠٠٠ هکتار به کشت باغات اختصاص یافته است (وطن خواه، ١٣٨٨،ص).
شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان، با داشتن اراضی وسیع کشاورزی، دو هزار و ۶۰۰هکتار باغات میوه ، مجتمع بزرگ دامپروری ، کارخانه قند ، کارخانه لبنیات ، کارخانه فرآوری میوه و چند واحد تولیدی دیگر یکی از شرکت های منحصر بفرد کشور محسوب می شود

تالاب تپراق کندی:

تالابها به عنوان اکوسیستمهای حاصلخیز و غنی و منحصر به فرد می توانند در برنامه های راهبردی جهان اقتصادی،اجتماعی نقش تعیین کننده داشته باشند. محیط هایی هستند که مشخصانشان چیزی میان خشکی و دریا است. همواره دارای آب باشند یا اینکه گاه خشک و گاه آبدار باشند. برخی تالاب های نزدیک دریا با جزرو مد تغییر وضعیت می دهند.تالاب تپراق کندی (مغان) در زمستان پرندگان مهاجر به آن روی آورده و زیستگاه پرندگان و جانوران و گیاهان نیز می باشد و همچنین یک جاذبه طبیعی برای منطقه به حساب می آید.

 

منبع : سایت تحقیق کن

 

 

 

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

48 + = 57