تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

در زندگی روزانه از جوهر نمک در چه کارهایی استفاده میشود

کارهایی که در روز با جوهر نمک میتوان انجام داد

هیدروکلریک اسید یا کلروهیدریک اسید یک اسیدی است که از ترکیب کلر و هیدروژن پدید می‌آید. جابر بن حیان این اسید را کشف کرد…

یکی از فرآورده های بزرگ صنایع شیمیایی، جوهر نمک (اسیدکلریدریک) بود. طرز تهیه این اسید شبیه طرز تهیه اسید نیتریک بود.

مادرآبهای مانده از تقطیر اسید نیتریک را روی خاک رس می ریختند و اثر می دادند.

این مادر آب چیزی جز محلول غلیظی از نمک دریا و کلرورهای فلزات خاکی نبود. تولیدکنندگان اسید کلریدریک از زرادخانه ها، مادر آبهای مانده از تصفیه شوره را می خریدند، بنابراین ماده خام مورد نیاز

اسید کلریدریک و اسید نیتریک از یک محل خریده می شد.

 

عملیات تولید اسیدکلریدریک در همان وسایلی انجام می گرفت که اسید نیتریک تولید می شد: در ظرفهای گلی و روی کوره. برشهای مختلف تقطیر که به طور جدا جدا جمع می شد درجاتی از غلظت اسید کلریدریک داشت که بتدریج کم شده بود. عیناً مانند کار تولید اسید نیتریک، برای تهیه اسید کلریدریک نیز از تأثیر نمک دریا یا برروی زاج سبز(سولفات آهن)، یا اسید سولفوریک غلیظ استفاده می شد.

ازاین اسید برای جرم گیری از سطوح مختلف مثل سرویس بهداشتی، کاشی،‌ سرامیک، موزاییک و… استفاده می‌شود. هیدروکلریک اسید در معده نیزوجود دارد و به هضم غذا کمک می‌کند. این اسید دارای خاصیت پاک کنندگی قوی می باشد.

کاربرد جوهرنمک در صنعت:

برای اسیدی کردن چاههای نفتی ، برداشتن رسوب بویلرها کاهش سنگ معدن ها و تمیز کاری صنایع نفت ، صنایع شوینده ، شیشه و بلور ، ساخت سیلیکات و سولفور سدیم ، پاک کننده ها و صنایع شیمیایی فلزات بکار می رود.

 

2 نظرات
 1. تیتسخس حقت

  عااااااالیییی!
  بهترین سایتی بود که پیدا کردم!

  مهمان
 2. nina

  عالیه

  مهمان

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 − 16 =