تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

مقاله در مورد سنگ های قیمتی

انواع مرغوب فیروزه ایران از نظر رنگ، نقش و کیفیت :

-۱فیروزه عجمی . ۲- فیروزه شجری. مشخصات فیروزه مرغوب: فیروزه مرغوب ‌دارای رنگ آبی سیر، جلای چینی و سختی بالا می باشد. افزایش رنگ سبز ٬ پریدگی رنگ و وجود ناخالصی عواملی هستند که باعث کاهش کیفیت فیروزه می شوند. معدن فیروزه نیشابور: تنها معدن فیروزه ایران با ذخیره ۹ هزار تن و ظرفیت تولید سالانه ۱۹ تن در ۵۵ کیلومتری شما لغربی نیشابور در جاده قدیم سبزوار و در روستای «معدن» قرار دارد به طور تقریبی از هر تن سنگ فیروزه خام این معدن ۸ تا ۱۰ کیلوگرم فیروزه حاصل می گردد. شهرفیروزه : شهر بزغان فیروزه سبز قوچانی: به بلورهای کریزوکولا، در اصطلاح نگین‌تراشان گفته می شود. کریزوکولا نوعی سیلیکات مس آبدار که در برخی موارد همراه با فیروزه یافت شده و از لحاظ خصوصیات ظاهری تا حدودی مشابه آن است. علت رنگ آبی وسبز درفیروزه: فیروزه یک فسفات آلومینیوم با سختی حدود ۶ می باشد. با این حال به طور قابل ملاحظه ای از کوارتز نرمتر است این کانی به طور طبیعی در طیف وسیعی از رنگها٬ از آبی آسمانی روشن تا سبز خاکستری یافت می شود. فیروزه با رنگ آبی خوشرنگ بهترین کیفیت راداراست وبسیار کمیاب میباشد ودر حالیکه رنگ سبز یا آبی کمرنگ که از ارزش کمی برخوردار می باشد فراوانی بیشتری دارد. رنگ آبی فیروزه به خاطر وجود عنصر مس و رنگ سبز از عناصر آهن (Fe) یا کرم( Cr) بوجود می آید.

 

آگات (عقیق : سنگ عزت نفس)

آگات agate نوعى کلسدونى خانواده اى از کوارتز نهان بلور است که کاربرد آن در جواهر آلات بسیارمعمول است . این سنگ در رنگهاى متنوع اى مانند خاکسترى،قهوه اى،قرمز،سبز،صورتى،آبى و زرد یافت مى شود . آگات ممکن است با رنگهاى خود خط دار باشدو معمولا” به صورت لایه کوارتزاست .آگات حفره دار است و به راحتى رنگ مى شود، به طورى که گاهى براى بیشتر کردن رنگ بندى و لایه بندى آِ نرارنگ میکنند.آگات سفید معمولا” در جواهرات بدل و معمولا” به صورت زمینه استفاده مى شود.آگات خزه اى moss agate داراى تداخل شاخه هاى سیاه،قرمز یا سبز است. انیکس آگاتى است که داراى لایه اى موازى است و آگات چشم لایه بندى به صورت حلقه هایى متحدالمرکز دارد.آگات داراى سختی۵/۶ تا۷ ووزن مخصوص ۶/۲ است .

انواع سنگ های عقیق معروف :

نوشته های مرتبط

Onyx :

وجه تسمیه: onyx از کلمه یونانی به معنای ناخن است رده بندی: اکسید فرمول شیمیایی: SiO2 ترکیب شیمیایی: SiO2=100% همراه با ادخالهای Al,Fe,Mg,Ca,Ni,Cr تشابه کانی شناسی: کالسدوئن – اوانسیت شکل بلورها : تراپزوئدر سختی : ۶ وزن مخصوص: ۷ شکستگی : صدفی ژیزمان: نسبتاََ کمیاب ; جنوب برزیل ، اروگوئه ، هند و روسیه کاربرد: برش آن به صورت پلاک و غیره مصرف می شود محل پیدایش: برزیل سایر مشخصات: خواص فیزیکی و شیمیایی آن شبیه کالسدوئن است.بافت آن ازمناطق مرکزی با رنگهای مختلف مخصوصا سیاه و سفید تشکیل شده است.

عقیق یمانی

بهترین عقیق از نظر رنگ : سرخ و زرد و سفید فرمول شیمیایی: SiO2 سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است که بیشتر از سنگ یمانی تشکیل شده‌است. رنگ: سفید تا خاکستری،آبی روشن، نارنجی تا سرخ ،سیاه حالت بلوری : سنگ چخماق نهان بلورین ساختار: ریز بلورلوزی پهلو درجه سختی: ۷ وزن مخصوص: ۲٫۶۵-۲٫۶۶۷ عقیق دلربا :گونه‌ای از آن که ذرات فراوان میکا دارد و براق است دلربا نامیده می‌شود. عقیق یمانی: به آن گونه که رگه‌های رنگی‌اش بجای سیاه، طیف‌هایی از قرمز هستند عقیق یمانی (Sardonyx) می‌گویند.

عَقیق سلیمانی:

 

یا سنگ باباقوری نوع رگه‌دار سنگ یمانی (chalcedony) است. سنگ یمانی خود گونه‌ای از در کوهی (کوارتز) است. رنگ رگه‌های عقیق سلیمانی سفید و سیاه است. به آن گونه که رگه‌های رنگی‌اش بجای سیاه، طیف‌هایی از قرمز هستند عقیق یمانی (Sardonyx) می‌گویند. عقیق یمانی را معمولاً‌ به صورت دامله (گنبدی) یا به صورت تیله می‌تراشند و همچنین برای تراش فرونقش[۱] (intaglio) و برجسته (cameo) هم از آن استفاده می‌شود. برخی از عقیق‌های سلیمانی طبیعی هستند ولی بسیار از آنها را با رنگ کردن و لکه‌دار کردن عقیق تولید می‌کنند. جزئیات فنیترکیب شیمیایی و نام SiO2 – دیوکسید سیلیکون درجه سختی ۷ وزن مخصوص ۲٫۶۵ – ۲٫۶۶۷ نمایه شفافیت ۱٫۵۴۳ – ۱٫۵۵۲ تا ۱٫۵۴۵ – ۱٫۵۵۴ دوشکستگی ۰٫۰۰۹ علامت نوری مثبت ویژگی نوری تک‌محوری در فرهنگ عوام چشم‌های آشفته و لوچ را به رگه‌های سنگ باباقوری تشبیه می‌کنند و چشم‌های باباقوری می‌نامند.

دانلود کامل مقاله سنگ های قیمتی

منبع : تحقیق کن

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

35 + = 39