تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

دستاوردهای انقلاب اسلامی

دستاوردهای داخلی انقلاب اسلامی

الف – تحقق آرمان های والای اسلامی
با وقوع انقلاب اسلامی، زمینه ای فراهم گردید تا ارزش ها و احکام اسلامی جامه ی عمل به خود پوشاند و جامعه اسلامی رنگ الهی به خود بگیرد. این دستاورد عظیم، حرکت چندین هزارساله انبیا و اولیای الهی را در جهت استقرار حکومت دینی به ثمر نشاند. یکی از دستاوردهای این نظام آن است که ارزش های والای اسلامی، روز به روز، از جایگاه رفیع تری در جامعه برخوردار می شوند، عدالت بیش از هر زمان دیگری مورد توجه قرار می گیرد، از وجود تبعیض های ناروا کاسته می شود، شایسته سالاری بر امور جامعه ی اسلامی حکم فرما می گردد، و روحیه ایثار و فداکاری ترویج می شود.

در سایه ی این دستاورد و رحمت الهی بود که در صحنه دفاع مقدس ما شاهد جان فشانی ها و ایثار از خود گذشتگی بوده ایم که از تمام زندگی مادی خود چشم پوشی کرده، قدم در راهی گذاشتند که جز سختی و مرارت و محرومیت دنیوی چیز دیگری را به همراه نداشت. همین افراد علی رغم تمام این مشقات، هنگامی که نعمت های بسیار عظیم خداوند را مشاهده می کنند که به سبب چنین مقاومتی به ملت سرافراز ایران ارزانی داشته است، آرزو می کنند که ای کاش تمام عمر آنها در جبهه ها گذشته بود. اینان با پیروی از انبیای الهی سعادت معنوی و اخروی را دنبال می کنند و از بهره های مادی و رفاه این جهانی می گذرند و در این راه نه تنها اهمیتی به زندگی مادی نمی دهند.

بلکه عاشقانه زندگی دنیوی خود را به عنوان هدیه ی کوچکی به پیشگاه محبوب خویش تقدیم می دارند. این امر ناشی از اثر تربیتی حرکت انبیا در میان آنان است که این چنین شیفته ی شهادت گردیده اند و لذت های دنیا برای آن ها ارزشی ندارد. به سبب همین تفکرات و اندیشه ها بود که آنان ره صد ساله را در یک شب پیمودند و خود را به درجه ای رساندند که اولیای الهی پس از سال ها ریاضت به آن دست میابند.


با توجه به اینکه، تحقق آرمان های والای اسلامی، مهم ترین دستاورد انقلاب اسلامی به شمار می رود، مردم و مسئولین نظام جمهوری اسلامی باید نقش اساسی را در حفظ این دستاورد ایفا کنند، از نظر شما مردم برای حفظ این دستاورد چه وظیفه ای دارند؟ مسئولین در این زمینه چه تکالیفی بر گردن دارند؟ با دوستان خود به گفت و گو بنشینید و ضمنافتن پاسخ این سؤالات، مشخص سازید که آیا این دو دسته به وظایف خود در این مورد عمل کرده اند یا خیر.
ب – رفع اختناق از عموم مردم و به ویژه مسلمانان
یکی از برکات عظیم این انقلاب، رفع اختناق از اکثریت مردم این مرز و بوم بود. به جز افراد سرسپرده رژیم سابق، سایر اقشار جامعه در اختناق و فشار به سر می بردند و بسیاری از افراد در معرض رفتارهای ظالمانه آن رژیم قرار داشتند. از این جهت، این انقلاب، برکاتی را هم برای مسلمانان کشور و هم برای غیرمسلمانان به ارمغان آورد. زمانی عظمت این مسأله درک خواهد شد که مراتب ظلم و ستمی که آن رژیم برای مردم در نظر گرفته بود، مورد ارزیابی قرار گیرد.
یکی از ثمرات این انقلاب را باید برکاتی دانست که تنها، برای مسلمانان کشور حائز اهمیت است. مسلمانان در رژیم سابق دچار محدودیت های زیادی بودند و قادر به انجام آزادانه ی بسیاری از تکالیف دینی خود نبودند و حتی از نوشتن و بیان برخی از مسایل دینی محروم بودند. با پیروزی انقلاب اسلامی، این مانع برداشته شد و مسلمانان این مرز و بوم این آزادی راافتند که بتوانند وظایف دینی خود را، آن گونه که اسلام خواهان آن است، انجام دهند.
در اثر اختناق موجود در آن زمان، عناصری یافت می شدند که اسلام را به صورت تحریف شده ترویج می کردند و کسی هم قدرت جلوگیری از آن را نداشت. کار به آن جا کشیده شده بود که نشریه ای به نام فرقان، با صراحت، حضرت امام خمینی رحمه الله را مورد اتهام قرار داده، او را یکی از همکاران استعمار معرفی کرد. آنان آیات و احادیث را آن گونه که خود می خواستند، ابلاغ می کردند و قرآن را طبق خواسته خود تفسیر می کردند. در کنار این گروه، گروهک های چپ گرا و کمونیست دیگری نیز حضور داشتند که به شدت علیه اسلام تبلیغ می کردند.
برای مردم ایران در آن دوران، رهی برای سرنگونی آن رژِیم جز دعا باقی نمانده بود! با استمرار عمر آن رژیم، برخی ناامید گشتند و دعاهای خود را غیر قابل استجابت احساس می کردند. در آن زمان که دیگر امیدی به سرنگونی آن رژیم غول پیکر وجود نداشت، خداوند به یاری مردم ایران شتافت و خواسته آنان را محقق ساخت. ستاره ای طلوع کرد و برقی بدرخشید و ظلمت آن رژیم منحوس را در هم شکست.
ج – به ارمغان آوردن رحمت میان اقشار مختلف جامعه
یکی از بزرگترین برکاتی که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نصیب ملت ایران گردید، وحدت اقشار مختلف مردم بود. وحدتی که در اوایل انقلاب در میان اقشار مختلف جامعه تحقق یافت، باعث شد تا اوضاع و احوالی رؤیایی در تاریخ بشریت به وجود آید. پیش از پیروزی انقلاب، در سرمای زمستان و در زمان اعتصابات، جوانان این مرز و بوم ساعت ها در صف می ایستادند تا ظرف نفتی فراهم آورند و آن را در اختیار همسایگانی قرار دهند که توان ایستادن در آن صف ها را نداشتند. در آن زمان حتی رهبر کبیر انقلاب و بزرگ ترین شخصیت قرن، تنها به همان میزان جیره بندی که برای همگان وجود داشت، اکتفا می کرد. در همان زمان که در اثر جنگ، مواد غذایی کشورمان محدود گردید وجیره بندی هایی در نظر گرفته شد، آن رهبر عظیم الشأن از گوشت یخ زده ای استفاده می کرد که فقیرترین افراد جامعه از آن بهره می بردند. در جهان کمتر موردی را نظیر این گونه موارد می توان یافت و این گونه حکایت ها را باید در افسانه ها جست و جو کرد. این احساس یگانگی و وحدت، که بین اقشار ملت در سایه انقلاب اسلامی به وجود آمد، باید حفظ گردد تا همچنان نظام پابرجا باقی بماند.
به نظر شما، آیا آن وحدت و انسجام ابتدای تشکیل نظام جمهوری اسلامی، همچنان باقی است؟ اگر پاسخ منفی است، علت آن را در چه می دانید؟ و اگر پاسخ مثبت است، نمونه هایی را ذکر نمایید که این امر را به وضوح نشان دهد.

نوشته های مرتبط

دستاوردهای انقلاب اسلامی در عرصه بین الملل

ارمغانی که انقلاب اسلامی، به برکت رهبری های مدبرانه امام خمینی رحمه الله به همراه آورد، منحصر به داخل کشور نبود؛ بلکه کل جهان را تحت تأثیر خود قرار داد. دستاوردهای این حرکت بزرگ تاریخی در عرصه روابط بین الملل را می توان متوجه گروه های مختلفی دانست که به برخی از آنها اشاره می شود:
الف – دستاوردهای مخصوص شیعیان
شیعه همواره در طول تاریخ، در میان امت اسلامی و سایر ملل، تحت ستم و فشار بود و شیعیانی که در میان گروه های دیگر زندگی می کردند، دوست نداشتند که به عنوان شیعه معرفی شوند. علت هم آن بود که در طول تاریخ، اتهام های زیادی به شیعیان نسبت داده شده بود و دفاع در مقابل این هجمه ی گسترده ی تبلیغاتی نیز امکان پذیر نبود.
حتی در سالهای اواخر عمر رژیم پهلوی، به دلیل کمک های آن رژیم به رژیم صهیونیستی، شیعیان ایران متهم به حمایت از یهود گردیدند و «برادر خوانده ی یهود» خوانده شدند.
با پیروزی انقلاب اسلامی، شیعیان و پیروان اهل بیت علیهم السلام در میان سایر مسلمانان احساس عزّت و سربلندی کردند. و همین عزّت است که در رأس دستاوردهای این انقلاب قرار دارد:
وَلِلَّهِ الْعِزَّهُ وَلِرَسُولِهِ وَلِلْمُؤْمِنِینَ؛  عزّت از آن خدا و از آن پیامبر او و از آن مؤمنان است.
از این رو باید تلاش شود تا این شرف و عزت، با جان و دل مورد محافظت قرار گیرد.
بی تردید، نظام ایده آل در اندیشه ی اسلامی، همان نظامی است که خداوند منان، وعده داده است که به دست مبارک حضرت ولی عصر تشکیل خواهد شد و افتخار نظام جمهوری اسلامی نیز آن است که گام هایی را در جهت نزدیک شدن به آن نظام و فراهم شدن بستر و زمینه ای مناسب برای تحقق آن برداشته است. در صورتی که روند حرکت این نظام همچنان صعودی باشد، امید می رود که این نظام به اهداف عالی خود دست یابد. بررسی دستاوردها و نتایجی که این نظام در داخل و خارج از کشور به بار نشانده است، حکایت از آن دارد که پیشرفت محسوسی در این زمینه وجود داشته و در راستای تشکیل حکومت جهانی آن حضرت، اقدامات شایسته ای صورت گرفته است. این امر مبشّر پیروزی انقلاب اسلامی در دست یابی به اهداف خود می باشد و از این رو مردم و مسؤولین نظام باید از خداوند متعال سپاس گزار باشند که به آنان این توفیق را عطا فرموده که توانستند این نظام را به سمت هدف مطلوب خود هدایت کنند.
به نظر شما، با استقرار حاکمیت جمهوری اسلامی در ایران، آیا علاوه بر مواردی که ذکر گردید، تغییر محسوسی نسبت به وضعیت شیعیان در جهان پدید آمده است؟ در این زمینه با دوستان خود به بحث بنشینید و با ذکر موارد متعدد، این مسأله را مورد بررسی قرار دهید.
ب – دستاوردهای مخصوص مسلمان
نهضت اسلامی مردم ایران، نه تنها عزت شیعیان و امید به ظهور منجی عالم بشریت را به همراه داشت؛ بلکه باعث سربلندی و عزت سایر مسلمانان نیز گردید. تا پیش از انقلاب اسلامی، مسلمانان در کشورهای غربی و محافل مسیحی، از مسلمان بودن خود شرم می کردند؛ به خصوص، اگر کسی از آنان ملتزم به احکام شرعی از قبیل نماز، روزه و سایر واجبات بود، به مرتجع بودن متهم می گردید. اما با پیروزی انقلاب اسلامی مسلمانان به مسلمان بودن خود افتخار می کنند و از آن احساس غرور می نمایند.
ج – دستاوردهای مخصوص طرفداران ادیان مختلف
انقلاب اسلامی ایران، نه تنها عزت اسلامی را برای مسلمانان جهان به ارمغان آورد؛ بلکه طرفداران ادیان دیگر را نیز به تکاپو انداخت و آنان را نسبت به دین داری خویش مفتخر ساخت؛ به طوری که حتی برخی از رؤسای جمهور اروپا، و به عنوان نمونه، رییس جمهور اسبق اتریش، با صراحت اعتراف کردند که بعد از حرکت امام در ایران، آنان نیز به دیندار بودن خود، افتخار می کنند. برخی از اسقف های بزرگ مسیحی نیز با صراحت اظهار داشتند که حرکت امام در ایران به آنان جرأت داد تا آشکارا به ترویج دین و خداپرستی بپردازند.

ملاک پیشرفت در انقلاب اسلامی

از آن جا که مهم ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی، فرهنگی بوده است. برای بررسی پیشرفت انقلاب اسلامی باید بیش از هرچیز عوامل فرهنگی و فکری را در مورد توجه قرار داد. بنابراین برای بررسی و ارزیابی میزان رشد انقلاب اسلامی، نمی توان به گسترش فعالیت های اقتصادی استناد کرد. صنعت بسیاری از نقاط جهان پیشرفت کرده است؛ لیکن این امر ارتباطی با مسلمان بودن یا نبودن آنها نداشته است، بلکه شرایط و انگیزه های خاصی باعث این رشد شده است. در کشور ما نیز اگر در صنعت، پیشرفتی مشاهده شود، نمی توان آن را صد در صد به پای انقلاب گذاشت. عکس این مطلب نیز صادق است و مشکلات اقتصادی را نباید به گردن انقلاب انداخت، زیرا بسیاری از کشورهای غیرمسلمان نیز به این آفت ها مبتلا شده اند.

دانلود مقاله کامل

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

94 − 86 =