تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

دانش آموز آماده در روزهای سخت

دانش آموز آماده در روزهای سخت

دانش‌ آموز آماده در روزهای سخت، تعریف طرحی با نام «دادرس» است که چهار سال از اجرای آن می‌گذرد. این طرح که با امضای تفاهم‌نامه‌ای میان معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش با سازمان جوان هلال‌احمر متولد شد، همانطور که از شرح آن مشخص است، به دنبال آموزش دانش‌آموزان برای روزهای سخت و افزایش‌ توانمندی آنها برای مقابله با حوادث و بحران‌هایی است که پیش روی آنها رخ می‌دهد

در سال تحصیلی گذشته دستورالعمل اجرای طرح دادرس برای اجرا در ۱۲ هزار مدرسه دوره اول متوسطه ابلاغ شده است تا این آموزه‌ها در قالب ۸ سرفصل پناه‌گیری و تخلیه اضطراری در حوادث، ارزیابی کنترل علائم حیاتی، تریاژ مقدماتی، حمل مصدوم، حمایت حیاتی پایه، پانسمان، بانداژ و آتل‌بندی، اطفاء حریق و اسکان اضطراری به دانش‌ آموز آموزش داده شود.

روند اجرای این طرح به این شکل است که دانش‌آموزان تحت آموزش، به تیم‌های ۱۴ نفره تقسیم می‌شوند و پس از آموزش دیدن هر یک از سرفصل‌ها در یک ساعت زمان تعیین شده، در آزمونی که در مدرسه برگزار می‌شود، شرکت می‌کنند و در نهایت تیم‌ برتر مدرسه به مرحله رقابت شهرستانی و استانی صعود می‌کند. تیم‌های نخست هر استان متشکل یک تیم دختران و یک تیم پسران، راهی مسابقاتی کشوری باعنوان «المپیاد آماده» می‌شوند.

المپیاد آماده یکی از برنامه‌های تعریف شده آموزشی و تربیتی است که به منظور رشد و شکوفایی استعدادهای علمی و امدادی، افزایش روحیه کار جمعی و همچنین افزایش سطح آگاهی دانش‌آموزان عضو سازمان جوانان هلال‌احمر طرح‌ریزی و اجرا می‌شود.

هدف از این برگزاری این المپیاد، افزایش سطح ایمنی و کاهش خطرپذیری مدارس کشور با تکیه بر تربیت تیم‌های دانش‌آموزی آماده برای مقابله با حوادث عنوان شده است. توسعه و ترویج ظرفیت‌های خودامدادی در میان دانش‌آموزان و ساماندهی تیم‌های اولیه مدیریت بحران مبتنی بر دانش‌آموزان آموزش دیده توانمند و برخوردار از مهارت‌های کارگروهی از دیگر اهداف المپیادآماده به حساب می‌آید.

هدف دیگری که این مسابقات به دنبال تقویت آن است، دسترسی به اهداف والای کارگروهی اجتماعی و روانشناسی در راستای رشد و پرورش روحیه مسئولیت‌پذیری،‌ همدلی، مشارکت‌جویی و … است.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

− 5 = 3