تـحـقـیـق کـن
تحقیق و مقالات دانش آموزی و دانشجویی

تحقیق در مورد بیماری سرماخوردگی

بیماری سرماخوردگی «Common Cold» را می توانید معروف ترین نوع مریضی در بین بقیه بیماری ها دانست که هر فردی در طول زندگی خود چند بار این بیماری به سراغش می آید. در اینجا برای آشنایی شما عزیزان با این نوع بیماری، مقاله ای کامل درباره ی سرماخوردگی از سایت بزرگ دانلود مقاله آماده کرده ایم که در زیر می توانید عناوین مهم این مقاله را مشاهده نمایید. :

 • در ابتدا شما با بیماری سرما خوردگی به طور کامل آشنایی پیدا می کنید.
 • در ادامه دلایل سرما خوردن ما انسان ها بیان شده است.
 • راه های انتقال بیماری سرماخوردگی به دیگر افراد یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
 • به نظر شما نشانه های بیماری سرماخوردگی چه چیزهایی می تواند باشد؟ در این مورد نیز بحث شده است.
 • همچنین درمان بیماری سرماخوردگی را می توان در ادامه مطالعه نمود.
 • سپس راه های پیشگیری از این مریضی را تک تک ذکر کرده ایم و توضیح داده ایم.
 • و چندین مطلب دیگر که این مقاله را کامل تر کرده است … .

آشنایی کامل با بیماری سرماخوردگی

سرماخوردگی به دسته ای از عفونت های خفیف، ولی شدیداً مسریِ پوشش مخاطی بینی و گلو اطلاق می شود. شایع ترین عامل ایجاد سرماخوردگی رینو ویروس ها هستند که علاوه بر این بیماری، می توانند بیماری های وخیم تر مثل التهاب بینی و حلق، خناق، و پنومونی نیز ایجاد کنند.

ویروس های مولد سرماخوردگی غالباً از طریق انتشار به صورت ذرات معلق در هوا به دیگران سرایت می کنند ولی تماس مستقیم بدنی نیز نقش مهمی در انتقال ترشحات آلوده به ویروس و ابتلای سایر افراد دارد.

محل اولیۀ جایگزینی و رشد نمو ویروس های سرماخوردگی، مخاط بینی و به نسبت کمتر، مخاط پوششی چشم است. پس از اتصال ویروس به مخاط، تکثیر آن شروع می شود. دمای مورد دلخواه ویروس برای تکثیر، ۳۳ تا ۳۵ درجۀ سانتی گراد است، لذا در بخش های تحتانی تر دستگاه تنفسی که دمایی در حدود ۳۷ درجه دارند، امکان رشد و نمو ویروس وجود ندارد.

Common Cold - تحقیق در مورد بیماری سرماخوردگی

دانلود مقاله در مورد بیماری سرماخوردگی

ویروس به سرعت تکثیر می یابد و هر میلی متر مکعب از ترشحات مخاطی فرد آلوده، حدود یک میلیون جزء ویروسی دارد.

دورۀ نهفتۀ (کمون) بیماری ۲ تا ۴ روز طول می کشد و پس از آن، علائم بیماری شروع می شود و گاه تا یک ماه به طول می انجامد هرچند در اکثر افراد، بیماری ظرف ۷ تا ۱۰ روز کاملاً بهبود می یابد.

علائم بیماری سرماخوردگی

علائم بیماری سرماخوردگی عبارتند از احساس خشکی در مخاط بینی، دهان، حالت تحریک و ناراحتی مخاطی پس از چند ساعت آبریزش شدید از بینی، سپس احتقان بینی و عطسه، تحریک گلو، گلودرد و پس از آن، احساس کسالت و خستگی و سردرد و تحریک پذیری و بی قراری.

سرماخوردگی موجب تب نمی شود، مگر در اطفال که ممکن است تا ۳۹ درجه نیز دیده شود.

گرفتگی بینی ممکن است موجب اختلال در خواب و بدتر شدن بیماری گردد. تهوع و استفراغ نیز گاه دیده می شود که پس از سرفه های شدید رخ می دهد. تورم بدون درد غدد لنفی گردن نیز ممکن است مشاهده گردد. پس از چند روز از شروع بیماری، با مداخلۀ سلول های دفاعی بدن، به تدریج، ترسحات شفاف اولیه به ترشحات چرک مانند تبدیل می شوند.

عوارض سرماخوردگی

سرماخوردگی بیماری «خود محدود شونده» است و معمولاً در افراد عادی، ظرف یک هفته تا ده روز بهبود می یابد. در افرادی که زمینۀ وراثتی دارند، معتادان به سیگار، افراد دچار نقص سیستم ایمنی، سالمندان و کودکان و مبتلایان به بیماری های مزمن قلب، ریه و کلیه، ممکن است سرماخوردگی به سادگی بهبود نیابد و عوارض ایجاد کند. این عوارض عبارتند از :

 1. التهاب گوش میانی که در اطفال بیشتر رخ می دهد و ناشی از انسداد شیپور استاس که رابط میان گوش و حلق است، می باشد.
 2. نپومونی (ذات الریه) که معمولاً در اثر افزوده شدن عفونت باکتری هایی بر بیماری اولیه، بروز می کند.
 3. التهاب راه های هوایی تحتانی شامل برونش و برونشیول ها که بیماری وخیمی محسوب می شود.
 4. التهاب سینوس های صورت که نسبتاً شایع، ولی «خود محدود شونده» است و معمولاً بدون درمان خاص، بهبود می یابد.

راه های پیش گیری از سرماخوردگی

از آنجائی که فرد مبتلا در دورۀ نهفته، از بیماری خود بی خبر است، ممکن است ناخواسته، دیگران مبتلا نماید. از طرف دیگر، به علت شدن مسری بودن، حتی با رعایت نکات بهداشتی هم، ممکن است ابتلا و انتقال بیماری، رخ دهد. طبق بررسی های به عمل آمده، حدود پنجاه درصد افراد خانواده، در صورت ابتلای یکی از اعضاء، دچار بیماری می شوند. این نسبت در مدارس و اقامت گاه های پر تراکم مثل سربازخانه ها و سرای سالمندان، اندکی کمتر است.

شایع ترین راه انتشار از طریق عطسه (خارج شدن بی اختیار هوای بازدمی از طریق بینی) است، اما سرفه، نقش کمتری دارد.

آلوده شدن دست افراد با ترشحات مخاط بینی یا قطرات پرتاب شده از بینی یا دهان فرد بیمار، یا از طریق وسایل مشترک مثل تلفن، کامپیوتر، لیوان، حوله و … نیز از راه های دیگر انتقال است زیرا ویروس سرماخوردگی، تا ساعت ها بر روی اشیاء زنده می ماند.

البته چنان چه فرد پس از تماس با اشیاء آلوده، به مخاط بینی یا چشم خود دست نزند، از این طریق مبتلا نخواهد شد.

برای سرماخوردگی (برخلاف آنفولانزا و عفونت های پنومرکوکی) تاکنون واکسن مؤثری ساخته نشده است و تبلیغات در مورد «واکسن سرماخوردگی» عاری از حقیقت است.

درمان بیماری سرماخوردگی

عمدتاً درمان سرماخوردگی تسکینی است، به عبارتی مسکن های غیر مخدر مانند استامینوفن، هم در کاهش درد و هم در کاهش تب مؤثرند. در اطفال نباید از آسپرین برای تسکین یا کاهش تب استفاده نمود زیرا ممکن است مصرف آسپرین، موجب بیماری نادر و مرگبار به نام سندرم مری شود.

غرغره کردن با آب نمک ولرم، موجب کاهش گلودرد خواهد شد.

استراحت در اتاق گرم و مرطوب با تهویۀ مناسب، مصرف مایعات گرم به میزان فراوان برای رقیق کردن ترشحات مخاطی، مفید است.

استفاده از داروهای ضد احتقان بیش از یکی دو روز، توصیه نمی شود و ممکن است عوارض جانبی آن، بیش از فوایدش باشد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

 1. اگر تورم غدد لنفی توأم با درد بود، به ویژه اگر بیمار، کودک یا نوجوان است، حتماً باید به پزشک مراجعه نمود تا از عدم ابتلا به عفونت استرپتوکوکی گلو، اطمینان حاصل شود زیرا عفونت با درمان آنتی بیوتیکی، محدود می شود و از عوارضی وخیم آن مانند بیماری دریچه ای قلب و بیماری کلیوی، پیش گیری کرد.
 2. اگر بیمار دچار لرز شد، یا بیماری بیش از ده روز طول کشید یا درد قفسۀ صدری پدیدار شد، ممکن است فرد به بیماری آنفولانزا دچار شده باشد که در این صورت، با تجویز پزشک ممکن است داروهای خاص، به بیمار داده شود.
 3. اگر بیمار دچار عوارض عصبی و سردرد شدید شد، ممکن است دچار عوارضی وخیم مثل التهاب پرده های مغز شده باشد که در این صورت نیز باید سریعاً به پزشک مراجعه نمود.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

+ 70 = 75